| drF a întrebat:

Poți fuma toată viața și sa nu te afecteze? Fumez de 5 luni, am încercat să renunț dar nu pot funcționa fără, mă gândesc doar la ele și simt că înnebunesc, de la 2 țigări pe zi am ajuns la un pachet la 2 zile și fumez dunhill negru. Faza interesantă e că de când fumez n-am nimic, analizele au ieșit foarte bine și eu mă simt la fel ca înainte să mă apuc (țin să menționez că am 14 ani, părinții știu că fumez, nu le cer lor bani, am banii mei). Bunică-miu o fumat toată viața și a murit la 82 de ani de bătrânețe, cunosc oameni care fumează de 10-20 ani și n-au nici pe dracu. Din câte am înțeles, unele persoane au gene bune și pot fuma toată viața fără probleme. Sunt conștientă de pericolele fumatului și vreau să mă las dar neavând nimic parcă nu m-aș lăsa, îmi place, mă relaxează.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

In 5 luni normal că nu au ce efecte să apară. Dar calculează matematic. Dacă în 5 luni ai ajuns de la 2 țigări pe zi la un pachet la 2 zile, peste 5 ani cât vei fuma? In timpul asta crezi că vei fi la fel de ok ca și acum?

Desigur că unii oameni trăiesc mult și bine și fumând dar tu știi cu siguranța că ești unul dintre ei? Sau te bazezi pe faptul că te vei putea lăsa după 2-3-5 ani dacă vor apărea efecte, când tu ai dificultăți în a te lăsa de pe acum?

Eu nu aș juca ruleta rusească cu sănătatea mea.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti functiona toata viata pe orice drog, doar ca viata va fi mai scurta!

| VoidEternal a răspuns:

Încearcă să citești cartea "In sfârșit nefumator" de Allen Car

| CIaudiu a răspuns:

Si tu vrei sa auzi raspunsuri pe placul tau ca sa poti fuma in continuare fara nicio grija?
A fuma e ca si cum te-ai droga, iar daca cauti cu atentie cateva definitii pe wikipedia vei afla ca acest lucru chiar asa si e.
Nu e o regula scrisa sa patesti ceva rau de la ele, dar ce este sigur este faptul ca in corpul tau se vor schimba multe, chiar si in rau. Crezi tu ca cu atatea substante chimice daunatoare luate in excces zilnic nu te vor afecta cu nimic luate toata viata? Dupa 5 luni inca e prea devreme sa tragi concluzii.
La 18 ani ce vei face? Chiar sunt curios. Daca vei reusi sa te angajezi, si crede-ma ca nu te duci la NASA ci la munca de jos pe un salariu de rahat, nu stiu cat de mult o sa-ti convina sa iti dai jumatate din salariu doar pe tigari. Jalnic... Si pentru ce? Sa te apuci de la 14 ani arata cat se multa tampenie si prostie se poate afla in capul unei persoane, scuza-ma ca ti-o zic. Nu cred eu ca ti-a oferit cineva 1.000.000€ ca sa te apuci de fumat.

| drF explică (pentru CIaudiu):

Da și nu laughing) și zahărul e un drog, nah. N-am problema banilor (și nu, nu iau de la părinți) dar am devenit dependentă și mai greu să mă las... poate îmi dai idei, am încercat orice dar nu pot fără, vorbesc serios.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu zic sa-ti revin la realitate nu-ti pune sănătate in pericol din cauza unui pachet de țigări este păcat esti foarte foarte tânăr

Poți avea probleme serioase cu plămâni si mai rau poți genera alte boli incurabile

Fi băiat deștept nu-ti bate joc de tine si de sănătate ta totul încep de la un fum apoi începi sate sate obișnuiești si cand vei avea un stres pe cap vei sumă si atunci pe moment te va relax dat nu-ti dai seama ca devin dependent si odată ce ai devenit dependent greu de tot scapi greu nu-ti face rău singur eu zic sa iei măsuri cat poti acum cat poti scapă acum fiindcă după ce devii dependent o sa-ti blestemi zilele

Eu nu am fumat niciodată în viața mea și am 23 si am stat cu mulți oamenii de vorbă mulți mi-au zis ca nu are nimic dar am stat si i-am analizat foarte atent se contraziceu singuri pe ei uneori ba ziceau ca este bine ba ziceau ca nu este bine nici ei nu mai stiau ce este bine de este rău oricum mi-am dată seama într-un final ca fumatul ia distrus

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Am uitată sa-ti spun si de sumele colosale pe care e vei cheltui zi de zi după ce începe dependența mulți fumeza si 2 pachete pe zi lunar face mai mult ca propriu lor saliru într-un si culmea ca cu toți au început de la un singur fum adică dintr-o prostie au ajuns să-și bată joc de sănătate lor si de propria lor muncă atâta am avut de zis

Fi băiată deștept nu urma turma tu crezi ca ăștia care au inventată țigările fumeza? Nu ăștia sunt big brain ăștia care au inventată coca cola crezi ca ei bea din rahatul ăla? Nu si ei sunt big brain ăștia lunar fac sume colosale sute de miliarde si gici cum? din prostia altorahappy

| drF explică (pentru GraniniCuPiersica):

Deja sunt dependentă laughing))) Bravo că nu fumezi?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru drF):

Am avut mare grijă să nu fiu așa și încă am in multe privințe.