Întrebare recomandată | Lexi888 a întrebat:

Pro sau contra pentru exploatarea aurului la Rosia Montana? Eu contra.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Wøodenpints: "Lasă-i pe oamenii de acolo să decidă soarta Roșiei Montane."

Roşia Montană nu este numai a oamenilor de acolo, este a întregii ţări şi toţi avem dreptul la o părere în ceea ce priveşte viitorul ei.

"Idioţii care urlă chestii pro şi contra" măcar urlă pentru ceva, încearcă să facă o diferenţă. Tu urli contra celor care urlă pro şi contra, deci complet inutil şi contrar convingerilor tale de miserupist.

Când îmi este indiferent ceva, nu mă implic. Nu încep să fac morala cu aere de superioritate celor care se implică. Parcă e mai logic aşa.

53 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Contra exploatării care se vrea acum: poluantă, bezmetică, distrugătoare şi de către străini, care ne iau de fraieri, ce îşi vor vinde sănătatea, valorile istorice, culturale şi naturale, bogăţiile ţării, viitorul copiilor...pe câteva locuri de muncă.
Mai detaliat aici:
http://www.tpu.ro/......-aurifere/

| anad a răspuns:

Contra! Va rog sa va uitati la documentarele din Peru: http://www.timpul.md/......48135.html sau
http://videonews.antena3.ro/......anuri.html
La noi in Ardeal avem deja accidente de poluari cu ape de mina: http://www.stiridecluj.ro/......nd-cu-mana

sau in 2000 la Baia Mare http://ro.wikipedia.org/......%282000%29 si urmarile dupa 10 ani http://www.dw.de/cianura-%C5%9Fi-aurul/a-5173377

| mona a răspuns:

Acum ca m-am informat mai bine....contra

| Alyra a răspuns:

Mi-e indiferent.

| Narcis2007 a răspuns:

Tot contra...

| Musique a răspuns:

Mi-e indiferent subiectul.
Dezavantajul e poluarea însă sunt și avantaje precum noi locuri de muncă.
Fie că suntem împotrivă sau că susținem această acțiune, nu va lua nimeni în considerare părerea noastră, deci ne agităm degeaba.

O zi frumoasă!

| Lexi888 explică (pentru Musique):

Atunci du-te si angajeazate.

| Musique a răspuns (pentru Lexi888):

Prefer să rămân la școală unde învăț să scriu corect. happy

| Lexi888 explică (pentru Musique):

Cati ani ai?

| Musique a răspuns (pentru Lexi888):

Puțini...

| Lexi888 explică (pentru Musique):

Cam cat? 20, 30, 40?

| Musique a răspuns (pentru Lexi888):

Sunt minoră. laughing)
Numai 16.

| vangaelis a răspuns (pentru Musique):

Nici tu nu ai scris corect cuvantul poluare.winking

| vangaelis a răspuns (pentru Musique):

Ce inseamna poloarea? tongue

| Musique a răspuns (pentru vangaelis):

Um, da, am scris cu o.Se rezolvă.

| Lexi888 explică (pentru Musique):

Mai stai 2 ani acasă si dupa pe centura cu tine.

| Musique a răspuns (pentru Lexi888):

Ăhăm.Tu toți gândim la fel.

| Musique a răspuns (pentru vangaelis):

Stai s-o întreb pe mama. puppy dog eyes

| adelynaa a răspuns:

CONTRA
de ce?
Pentru ca mina din Rosia Montana este ceea mai veche si cea mai importanta mina.
Mina din Rosia Montana exista de pe vremea dacilor, exploatarea ei ar distruge frumusetile si istoria ei si implicit a tarii noastre.
Pentru ce? Sa vina straini sa ne distruga ce avem mai frumosi mai de valoare in tara asta? pe langa tehnologia lor cu cianura care polueaza ft mult sa ia aurul si sa plece bine mersi inapoi si noi sa ne alegem cu "..." ca sa nu folosesc un cuvant urat.

| Jipa95 a răspuns:

De ce contra? Argumenteaza. Eu sunt pro exploatarii aurului la Rosia Montana pentru ca acei oameni sarmani ar avea ceva de lucru si ar pune o paine pe masa copiilor plus ca si tara noastra ar avea ceva de castigat dupa urma aceasta.

| zurick a răspuns:

CONTRA
Sunt multi oameni care distrug pe altii, dar Romanie draga, de ce sa ne distrugem singuri.Nu-i acel loc unde stati voi, de ce sa va pese? Normal de ce v-ar pasa si de altiii?

| Wøodenpints a răspuns:

Trebuie să fii un om foarte prost dacă nu stai în Roșia Montană dar îți pasă de ce se întâmplă în Roșia Montană, ba chiar te pui pro sau contra.
Su eunt supra.

| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

"Trebuie să fii un om foarte prost dacă nu stai în Roșia Montană dar îți pasă de ce se întâmplă în Roșia Montană, ba chiar te pui pro sau contra.
Su eunt supra."

Te crezi supra şi deosebit de inteligent, doar pentru că nu realizezi că indirect, vrei, nu vrei, te afectează.

Mai prost îmi pare unul care se pune contra celor care sunt pro şi contra, când chipurile aceştia nu ar trebui să-l afecteze şi să-l intereseze.
Hai că eşti simpatic cu miserupismul tău satanist bătut în cuie. Parcă ai avea un băţ în partea dorsală. : ))

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

N-am zis că mă cred deosebit de inteligent pentru că nu-mi pasă de asta.
Dar nu văd de ce ar trebui să fiu în una din găștile care urlă chestii (aia pro sau aia contra).
Lasă-i pe oamenii de acolo să decidă soarta Roșiei Montane.

Și cum mă poate afecta pe mine decizia aleasă în legătură cu acest subiect de ar trebui să-mi pese? Și dacă sunt în una din aceste hoarde de idioți care umblă cu pancarde în mână, semnează petiții pe net și se agită pe facebook, voi fi afectat mai puțin, sau voi schimba ceva?

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

Nu, eu nu urlu. Dacă aș fi urlat aș fi început și eu o campanie împotriva celor pro sau contra roșia montană.
La fel cum ei au dreptul la o părere despre ce se petrece acolo și eu am dreptul la o părere despre ei. Mi se pare cinstit.

Încă nu mi-ai spus, cum mă poate afecta pe mine în mod direct soarta RM?

| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

Wøodenpints: "La fel cum ei au dreptul la o părere despre ce se petrece acolo și eu am dreptul la o părere despre ei."

Dreptul îl ai, nu asta e problema, doar că exercitându-l, practic îţi contrazici singurul tău principiu: "ce nu mă priveşte în mod direct - nu mă interesează; ar trebui să fiu idiot, ca să mă intereseze şi oricine nu se conformează acestui principiu este un idiot".

Dacă soarta Roşiei Montane zici că nu te priveşte - deşi este şi ţara ta şi orice se întâmplă în ea, într-un fel sau altul, la un moment dat te influenţează, chiar dacă nu o conştientizezi - atunci cu atât mai puţin ar trebui să te afecteze că unii îşi exercită dreptul de a se pronunţa pro sau contra a unui ceva care nu te afectează.

Practic, conform principiului tău, te autodeclari idiot (iar mie nu-mi pari idiot, sincer, doar un Gică Contra care se contrazice : )) ).

| Lexi888 explică (pentru Wøodenpints):

Mai ușor ca daca le ți partea la aia du-te si munceste acolo in mina si dupa ce termeni pod un sunt in fund si valea si gata cu aurul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

Eu vreau să știu concret cu ce se schimbă viața mea în funcție de Roșia Montană. Nu-s atât de patriot ca să simt acel sentiment de conștiință națională, deci chestia asta pică din start. Din câte am în țeles eu, acolo ar fi niște zăcăminte care costă mult și pe care românii nu sunt în stare să le exploateze sau le-ar exploata prost. Și a venit o firmă din afară (Canada parcă) cu utilaje și muncitori pentru a lua ce-i acolo și din câte am înteles eu, au obținut contractul. Unde-i problema? Că înstrăinăm bucurile țării? Păi foarte bine, mai ales dacă românii nu sunt înstare să profite de ele. Simplul fapt că-s ale noastre dar sunt în pământ și nu le scoate nimeni, nu ajută cu nimic. Și din câte am înțeles eu, oamenii care trăiesc acolo ar vrea să se deschidă minele (indiferent dacă sunt ale românilor sau ale străinilor) ca să aibă unde să muncească. Am repetat "din câte am înțeles eu" pentru că tot ce știu sunt frânturi pe care le-am prins fără să vreau din discuțiile altora, n-am stat să profundez problema mai bine pentru că n-am de ce s-o fac. chiar dacă sunt sau nu prost informat, tot nu-mi pasă de soarta RM. Încă n-am găsit o legătură între ea și eu. Și nici nu cred că ar exista una.
Dar dacă chestia asta nu mă afectează și pe mine, chiar nu-i de competența mea să mă pun pro sau contra. Nici n-am zis că aș fi contra, nu știu de unde ai înțeles asta. Eu sunt de multe ori Gică-contra, nu mă deranjează asta, însă acum chiar nu-s contra nimic. Doar că nu-mi plac oamenii care-și bagă nasul și se agită dorind să schimbe ceva ce nu-i treaba lor.

Hai sa-ți mai spun o chestie, care m-a deranjat pe mine la ăștia de urlă chestii despre Roșia montană. Eram săptămâna trecută pe-afară, mergeam în treaba mea. Și văd un cârd de oameni cu cearșafuri măzgălite, stegulețe, pancarde, fluierici, vuvuzele și alte minuni pentru atras atenția. I-am ocolit pe stradă (țineau tot trotuarul ocupat) după care mă strigă cineva din mulțime, era o fostă colegă de-a mea din facultate și niște cunoștințe mai vechi, și mi-au zis "Ionuț, hai și tu la protest!". Eu habar nu aveam pentru ce protestează ei acolo, la început am crezut că-i ceva legat de Basarabia sau sunt ăia care nu vor să se construiască o termocentrală la Galați. Da, oamenii de aici sunt atât de lipsiți de ocupație încât singura lor treabă este să iasă pe stradă urlându-și problemele. Sunt atât de multe proteste pro și contra ceva încât am ajuns să le încurc între ele. Asta nu poate fi ceva de bine oricum. În fine, i-am refuzat frumos spunând că eu n-am treabă cu chestiile de genul și am plecat. Mai pe seară am aflat că ei erau ăia cu Roșia Montană și nu cu Basarabia după cum am presupus eu.
Ceea ce mi s-a părut absolut grețos a fost că ei m-au chemat la protest, deși nu mi-au spus ce protestează, de ce ar trebui să vin și eu, care-s eventualele schimbări petrecute în urma protestului și alte informații pe care ar fi trebui să le știu ca să mă facă să urlu în cor cu ei. Dar nu, tot ce-am observat a fost că ei voiau să fie cât mai mulți la număr. S-a schimbat ceva în urma defilării lor pe străzi? nu. Și-au pierdut timpul degeaba? Da.
Și oricum, nu cred că asta cu Roșia Montană ar fi o probelmă atât de mare pentru oamenii din Galați încât să-i facă să iasă pe străzi urlând.
Sincer, m-am săturat de toate chestiile pe care le văd despre Roșia montană. Am zis că dacă nu deschid TV-ul și pe internet nu dau click pe chestii legate de RM, o să scap. Dar când sunt asaltat pe stradă de astfel de mizerii, eu cred că am tot dreptul să am ceva cu oamenii ăștia.

Eu sunt pro și contra pentru multe chestii. Dar chestii care au legătură directă cu mine și care mi-ar schimba sau afecta modul de viață.
Aș fi contra dacă s-ar interzice să asculți muzică în căști pe stradă. Aș fi contra dacă s-ar interzice fumatul în baruri. Aș fi contra dacă cineva m-ar lipsi de un drept pe care-l am prin lege.
Dar eu la Roșia Montană nu am fost în viața mea și probabil nici n-am să ajung acolo, oricât mi-ar plăcea mie muntele. Sunt locuri mult mai interesante în țara asta decât RM.

Așadar, pentru ce ar trebui să-mi pese mie de ce fac cei de-acolo? M-am cam săturat de tot circul ăsta cu RM, câinii maidanezi, Basarabia... dacă mai continuă mult probabil am să cedez psihic și strâng pe cineva de gât. Mai ales dacă sunt condamnat de alții că nu-mi pasă de chestiile de care le pasă lor.

| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

"Sunt atât de multe proteste pro și contra ceva încât am ajuns să le încurc între ele. Asta nu poate fi ceva de bine oricum."

Multe, da' insuficiente.
Problemele României se nasc în mare parte din apatie/indiferenţă şi inactivitate (printre altele). Dacă s-ar protesta şi s-ar urla mai des (ca în celelalte ţări, unde ceva se mişcă), poate adormiţii din parlament s-ar şi trezi ocazional să facă ceva pentru popor. Aşa că protestatul e de bine, duce spre progres.

"Eu vreau să știu concret cu ce se schimbă viața mea în funcție de Roșia Montană."

Pe lângă poluare (că tot va ajunge o ţâră de cianură şi prin apele tale, vrei, nu vrei), întreabă-te dacă nu ţi-ar influenţa existenţa într-un mod mai pozitiv, dacă, să zicem, peste vreo zece ani românii s-ar mai deştepta, ar pune la conducerea ţării oameni cu cap şi aurul respectiv, care nu e deloc puţin, s-ar extrage de către români - nu s-ar fura de străini - şi în condiţii mult mai puţin poluante şi destrugatoare (tehnogia până atunci avansând).
Ţara s-ar stabiliza, ar mai ieşi din datorii şi crize şi oamenii, la nivel general, ar trăi ceva mai bine, inclusiv foarte posibil tu. Nu sună mai promiţător?

Mă rog, nu insist, eşti liber să rămâi la nepăsarea ta. Doar zic că oricât ai dori să nu te influenţeze, tot te va influenţa şi atunci...de ce să nu alegi pentru tine o influenţă mai pozitivă? (nu că neapărat ar da cineva doi bani pe părerea ta; dar încercarea moarte n-are)

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

Niciodată nu am considerat protestele ca cea mai bună variantă. Protestatarii sunt exact genul de oameni pe care se merită să-i ignori și care nu-ți vor putea face nimic.
Dacă ar fi vorba de o revoluție așa mai violentă și care să le dea conducătorilor doar două variante: ori fac chestiile pe care le-au promis și pentru care i-a ales lumea ori primesc un 39mm în frunte, da, m-aș băga, mai ales dacă după asta viața mea s-ar îmbunătăți considerabil. Dar nici aici nu sunt sigur. Sutn destul de multe șanse ca românii să fie atât de idioți încât să transforme totul într-o mare mizerie și să nu știe ce să facă cu drepturile obținute. Și asta nu e ceva nou, că s-a mai întâmplat.

Eu mi-am pierdut încrederea în țara asta ca să mai pot spera (mie nu-mi place să sper așa la modul general, acțiunea de a spera e cea mai inutilă și cretină) la îmbunătățiri. Românii să exploateze ceva prin mijloace mai puțin poluante decât străinii? N-aș băga mâna în foc. N-aș băga nici măcar un deget. Eu am prieteni care lucrează pe șantier, în construcții, și îmi spuneau că cei cu utilajele bagă motorină de cea mai proastă calitate care scoate un fum negru-smoală, ca să își tragă și ei ceva din banii de combustibil.
Poluarea nu mă deranjează, oricum e grețos de multă iar eu nu mi-am propus să trăiesc prea mult.
Cât despre viitorul țării, despre posibilitatea ca un popor de idioți care își coboară standardele pe zi ce trece, să se deștepte și să pună la conducere unde coruipția este din ce în ce mai mare un om competent și care să facă ceva bun...cred că mintea mea nu-i capabilă nici măcar să-și imagineze asta.

Cel mai probabil peste 10 ani nici nu o să-mi mai bat capul cu țara asta. Dacă supraviețuiesc 10 ani sunt cele mai multe șanse ca eu să fiu departe de locul ăsta, să-mi reneg originile și să uit că acest colț împuțit de Europă există sau a existat vreodată. E mult mai benefic pentru mine, decât să rămân și să trăiesc cu speranța că lucrurile se vor schimba și în fiecare zi să-mi fie demonstrat opusul.

| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ei, datorită celor care nu sunt ca tine ai încă un trai relativ decent. : )

| Wøodenpints a răspuns (pentru NOname):

Și datorită celor care nu-s ca mine câteva milioane de oameni nu au un trai relativ decent. Dacă totul s-ar rezuma la asta.

| NOname a răspuns (pentru Wøodenpints):

Wøodenpints: "Lasă-i pe oamenii de acolo să decidă soarta Roșiei Montane."

Roşia Montană nu este numai a oamenilor de acolo, este a întregii ţări şi toţi avem dreptul la o părere în ceea ce priveşte viitorul ei.

"Idioţii care urlă chestii pro şi contra" măcar urlă pentru ceva, încearcă să facă o diferenţă. Tu urli contra celor care urlă pro şi contra, deci complet inutil şi contrar convingerilor tale de miserupist.

Când îmi este indiferent ceva, nu mă implic. Nu încep să fac morala cu aere de superioritate celor care se implică. Parcă e mai logic aşa.

| Crucified a răspuns:

Iarăşi bă? Destul ne-aţi înnebunit cu întrebările de genu pro sau contra eutanasierii câinilor vagabonzi. Mă doare undeva de roşia montană.

| fuzzer a răspuns:

Poti fi de acord cu aceasta exploatare, atata timp cat stii ca tara ta are ceva de castigat din toata afacerea asta. Pe cand profitul Romaniei este de 2-4 %..Inca o data romanii dau dovada de incompetenta.

| vangaelis a răspuns:

Contra, evident.
De ce?
Sunt multe interese meschine in legatura cu proiectul. Treaba cu locurile de munca este doar o chestiune temporara... La finalul exploatarii aurului ce crezi ca se intampla? un sut in fund la muncitori si pa. Iar revolte, iar scandal ca vezi draga doamne au ramas fara munca. si actualul Guvern va sta cu burtile pline si conturile umflate la fel de nepasator.

| MisFit20 a răspuns:

Eu sunt pro exploatare, facand abstractie de poluare cu care nu sunt de acord. Da sunt pro exploatare din urmatorul motiv: de ce sa fure aurul toate panaramele de conducatori ai tari? Mai bine ca aurul sa mearga in Canada, unde macar e folosit cu cap si nu ajunge in seiful vre-unui bogatas.

| NOname a răspuns (pentru MisFit20):

Sper că eşti ironic.

Banii, aurul oricum vor ajunge în seifurile vreunor bogătaşi. Iar oamenii simpli ale poporului român se vor alege cu poluare, probleme de sănătate, o zonă a ţării distrusă şi câţiva cu locuri de muncă temporare, banii câştigaţi la care îi vor lasă apoi în spitale.

Pentru România acest proiect este echivalentul unui viol.

| Medema a răspuns:

Pai de ce esti contra?! Pentru ca tu asa ai auzit la mami sau la tati, sau la desteptul de Levis? Sau unde!? Asa ai auzit la scoala?

| Lexi888 explică (pentru Medema):

De ce esti tu pro? ce vrei ca la copilul tau sa nu-i rămână nimic? sa ne ia străini aurul ca asa vor destepti ca tine sau ce.sa rămână tara asta fără nimic.o sa ajungem sa murim de foame daca ne iau aia aurul sa te vad atunci.am 27 de ani spre deosebire de tine, si nu mi-a spus nimeni.

| Medema a răspuns (pentru Lexi888):

laughingSunt doua mari dezavantaje in treaba asta :! 1.Ca se polueaza mult.2.Ca aurul nu ramane in totalitate la noi!

| ady_8587 a răspuns (pentru Medema):

Uite aici un link sa intelegi si tu ce inseamna proectul.
http://poze.rol.ro/......10293.html

| Cristina27061999 a răspuns:

Si eu sunt contra de ce sa decidem noi soarta oamenilor de acolo care nu au loc de munca? atata timp cat ei primesc un servici prin care isi pot intretine familiile de ce sa ne amestecam?

| Lexi888 explică (pentru Cristina27061999):

Tu.esti pro ca vrei ca ei sa muncească asa ca, nu Sti ce vorbești.

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Sunt contra exploatarea aurului la Rosia Montana. Hoti ce sunt. banii vor ramane la ei urasc asta

| FrumoasaTa a răspuns:

Contra...E total ingrozitor.Trebuie sa avem si noi un viitor

| defapteunuexist a răspuns:

Contra exploatarii...

| bunelutu a răspuns:

Ponta asta Ii tras cu prastia vrea sa otraveasca tara cu cenura
Sa caut alt sistem de a expuata resursele Romaniei dar fara staini sau sa investeasca dracu in Agricultura ca putem sustine tot globu.

| dani145 a răspuns:

Nu stiu ce-i aia rosia montana asa ca nu raspund

| blue0or0pink a răspuns:

Contra

| Zambet2000 a răspuns:

Contra

| ady_8587 a răspuns:

Asta chiar e pe intelesul tuturor.
http://poze.rol.ro/......10293.html

| bobica007 a răspuns:

Contra

| BlackWater88 a răspuns:

Contra
d c sa ia straini mostenirea noastra