| Hammurabi a întrebat:

Reacția homofobă sau chiar homofobia în sine este ceva voluntar sau involuntar?
Dacă în definiția homofobiei există termenul de "desgustul față de..." cum poatre fi desgustul o reacție voluntară sau controlabilă?
Cum poate fi homofobia o chestiune condamnabilă dacă este o reacție involuntară?
După câte știu eu, reacțiile involuntare nu pot fi controlabile și sunt extrem de greu "educabile."

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Fobia in sine e involuntara. Reactiile de obicei sunt involuntare DAR 90% din cei care au reactii violente la adresa homosexualilor NU sunt homofobi. Sunt doar oameni cu preconceptii si gandire limitata. Se ascund in spatele denumirii de homofobie pentru a justifica anumite actiuni care altfel ar fi condamnabile

26 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... mi-a placut cum ai formulat.

Nu prea am ce sa contrazic happy

| sofisis a răspuns:

Dezgustul e involuntar dar reactiile homofobe violente pot fi controlate. Una e sa ma dezguste sa vad de exemplu un om care face sex cu un animal si alta e sa iau la bataie sau sa omor omul...sau animalul.

| Hammurabi explică (pentru sofisis):

Foarte corect ce spui.
Dar la noi nu prea se face nici o distincție.
E considerat homofob și cel care doar e desgustat dar își vede de treaba lui fără să reacționeze în nici un fel, exact la fel ca și cel care e violent verbal și înjură homosexualii.

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai grecule....sunt homofobi ambii. Homofobia, precum ii spune si numele, este o fobie. O frica sau dezgust fata de ceva. Sa spui ca nu e homofob pentru ca nu e violent e ca si cum ai spune ca un agorafob nu e agorafob pentru ca nu merge in locuri aglomerate, de exemplu sau pentru ca a invatat sa isi controleze fobia si nu se manifesta

| Hammurabi explică (pentru sofisis):

Ok.
Atunci, homofobia e voluntară sau involuntară?
Exact ce am întrebat.
Cum poate fi homofobia o chestiune condamnabilă dacă este o reacție involuntară?

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Fobia in sine e involuntara. Reactiile de obicei sunt involuntare DAR 90% din cei care au reactii violente la adresa homosexualilor NU sunt homofobi. Sunt doar oameni cu preconceptii si gandire limitata. Se ascund in spatele denumirii de homofobie pentru a justifica anumite actiuni care altfel ar fi condamnabile

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Wiki:

''Homofobia nu este o fobie în sens tradițional, clinic, pentru că nu se referă la o reacție patologică, incontrolabilă față de homosexuali, ci la o atitudine cognitivă și emoțională negativă determinată de educație.''

Oamenii se simt dezgustați unii de alții și dacă au alte religii sau orientări politice, nu asta e problema, ci violența, discriminarea, negarea existenței lor etc.

| Lioana a răspuns:

Dezgustul este involuntar dar exprimarea lui in public este voluntara.
Cred ca la asta se refera cine spune ca homofobia este o reactie controlabila. Ca chiar daca simti dezgust sa nu spui asta, sa o tii doar pentru tine.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Exact asta spun și eu.
Una e ce gândești, alta e ce materializezi/ce faci.

| wildthing a răspuns:

Categoric e o reactie involuntara. Daca asa am fost eu construit sa-mi vina sa vomit cand vad doi barbati implicati in orice fel de activitate cu tenta sexuala, pai indiferent cat ar incerca sa ma "educe" propagandistii, eu tot scarba voi simti.
Degeaba imi arata cineva un c@cat si-mi spune ca nu trebuie sa-mi fie scarba, ca de fapt are gust de ciocolata...pentru mine tot c@cat este si tot scarba imi provoaca. Sigur ca pot sa ma adaptez noii lumi si sa nu-i blamez pe aia carora le place sa manance acel c@cat, e treaba lor ce fac atata vreme cat nu fac rau nimanui, dar eu scarba tot o voi simti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot in definitia homofobiei spune ca spre deosebire de o fobie clasica, incontrolabila, cum e claustrofobia, homofobia e produsul educatiei si al societatii.
Dezgustul (care in romana e cu z, nu cu s) e provocat si de educatia si valorile cu care ai fost crescut/pe care le-ai vazut in jurul tau. Nu intotdeauna, dar in majoritatea cazurilor.
" Cum poate fi homofobia o chestiune condamnabilă dacă este o reacție involuntară?"
Mergand exact pe aceeasi logica, cum poate fi pedofilia condamnabila? Sau zoofilia? Sau necrofilia? Sau cum pot fi condamnati criminalii in serie, cand mare parte din ei sunt psiho/sociopati? Nu e suficient ca un lucru sa nu poata fi controlat pentru a nu putea fi nici condamnat.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Despre ce vorbești tu aici?
Care aceeași logică?
De când pedofilia, zoofilia sau necrofilia sunt reacții involuntare? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Dintotdeauna.
Actiunile cauzate de aceste "tulburari" sau boli sau cum vrei tu sa le zici sunt voluntare.
Atractia in sine e involuntara.
Tu ai intrebat cum poate fi o reactie involuntara condamnabila. Si eu ti-am spus ca si atractia fata de copii este tot involuntara, dar totusi e condamnabila. Sau poate n-ai nimic nici impotriva ei.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Man, concentrează-te puțin.
Știi ce e pedofilia? E ceea ce se întâmplă.
Ceea ce o persoană FACE ca urmare a atracției.
Atracția în sine nu o condamnă nimeni dacă nu se manifestă, dacă nu e "pusă în operă". Atracția poate fi doar în creierul persoanei. Și dacă rămâne doar atracție și nu are absolut nici o urmare NU ESTE pedofilie.
Deci atracția este involuntară.
Pedofilia este VOLUNTARĂ. Că nu violează nimeni copii în stare de transă. Capisci?

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

De unde poți știi tu că un om e pedofil, zoofil, necrofil dacă nu se manifestă absolut deloc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

" Știi ce e pedofilia?"
Da, dar tu nu.
" E ceea ce se întâmplă.
Ceea ce o persoană FACE ca urmare a atracției."
Interesant. Conform carei definitii? A DSM-5? A ICD-10? A lui Ray Blanchard, poate? Ma indoiesc. Nici macar Wikipedia nu spune o asemenea aberatie. Dar esti binevenit sa-mi arati o definitie. Un link catre o revista medicala, un studiu, o cercetare…ce vrei tu.
Atractia in sine nu e condamnata legal, asa este. Adica pedofilia nu e condamnata legal cat timp nu exista si acte sexuale asociate ei.
" Și dacă rămâne doar atracție și nu are absolut nici o urmare NU ESTE pedofilie."
Bineinteles ca este. Pedofilia reprezinta atractia. Pe baza actractiei respectivele persoane pot sau nu actiona.
" Deci atracția este involuntară.
Pedofilia este VOLUNTARĂ."
Ce anume vrei sa demonstrezi prin folosirea majusculelor? Ca pe langa lipsa de informatii mai esti si increzator in aberatiile pe care le sustii?
"De unde poți știi tu că un om e pedofil, zoofil, necrofil dacă nu se manifestă absolut deloc?"
Uneori nu poti sa stii. Alteori comportamentul (fara sa fie ilegal) tradeaza acele atractii. Si nu are nicio importanta daca stiu sau nu ca e pedofil. Faptul ca nu stiu daca e pedofil nu-l face mai putin pedofil.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

"comportamentul (fara sa fie ilegal) tradeaza acele atractii"

Comportamentul e o formă de manifestare.
Întrebarea era, cum poți știi, dacă nu se manifestă absolut deloc.

Oricum, discuția a deviat mult de la întrebarea inițială. N-are rost să continuăm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

" Oricum, discuția a deviat mult de la întrebarea inițială. N-are rost să continuăm."
Da, de asta nu are rost sa continuam, pentru ca am deviat. Nu pentru ca tu n-ai dreptate. Barbatii…

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

"atractia fata de copii este tot involuntara, dar totusi e condamnabila"

"Atractia in sine nu e condamnata legal, asa este. Adica pedofilia nu e condamnata legal cat timp nu exista si acte sexuale asociate ei."

Sunt două chestii pe care le-ai scris în două postări mau sus.
De asta n-are rost să continuăm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Observi ca am folosit doua formulari distincte, nu? "condamnata legal" si "condamnabila".
Tu ai intrebat daca homofobia e o chestiune condamnabila. Am presupus ca te referi dpdv moral sau social, evident nu legal. Asa ca am folosit termenul cu aceeasi semnificatie pe care ai avut-o si tu in vedere.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

laughing Ok. Bine.

| Anonim67377882 a răspuns (pentru anonim_4396):

Las ca iub mea pentru tine e involuntara :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista homofobie.

| Anonim67377882 a răspuns:

Voluntar ca idee.
Eu am senzatia ca e folosita ca metoda de control asupra unei ideologii pentru ai face pe ceilalti sa se simta rusinati pentru modul cum gandesc si pentru faptul ca nu sunt de acord cu anumite chestii.
La fel cum e si cu religia si alte spete politice, cum ca daca esti pro unei anumite idei oamenii te fac prost/misogin sau alte tampenii.

Am intalnit destule persoane care ziceau "eu nu am treaba bla bla bla" dar daca le arati niste filme p0rno cu gay se simt dezgustati automat. Dap sa faca sex in fata lor.

| Hammurabi explică (pentru Anonim67377882):

Păi atunci cum e o reacție voluntară dacă "se simt dezgustați automat"? E involuntară. Că nu vor ei să se simtă dezgustați. laughing

| Anonim67377882 a răspuns (pentru Hammurabi):

Se poate.

| MotanulAlbastru a răspuns:

@NapalmBurn ești homosexual sau din ce experiențe vorbești? Trebuie sa fii total rupt de lume sa afirmi așa ceva rolling on the floor
Tu mereu negi orice, negi adhd, negi transexuali, negi autismul, negi orice nu cunoști sau intelegi, îți negi creștinismul deși toate părerile tale sunt bazate pe morala lor. Cum e frate sa negi in continuu și umbra ta? Cred că și în oglindă când te uiți zici "nu" rolling on the floor