Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Recent,un studiu mi-a atras atentia,m-a pus pe ganduri si totodata m-a ingrijorat.
Romania se afla pe locul doi in Europa in randul mamelor minore.
Uitandu -ma in jurul meu,citind pe internet la povestile adolescetilor tind sa cred ca autorii studiului au dreptate.
NU stiu daca aceste fetite sunt pregatite sa devina femei,daca sunt pregatite sa devina mame.
Sexul este promovat in mod negativ, copii sunt greu de tinut in frau de catre parinti.
Cred ca nici in scoala nu se face educatie sexuala.
Credeti ca exista solutii ca acest,, fenomen" sa fie din ce in ce mai rar?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, Romania inca mai traieste in Evul Mediu si orice discutie despre viata sexuala este un tabu.
Parintii nu discuta cu copiii lor despre asa ceva, la scoala, putini profesori au "curajul" de a aborda subiectul si, chiar cand o fac, o fac intr-un mod foarte exhaustiv.
Biserica are grija sa-si umfle conturile si nu da doi bani pe problemele enoriasilor; merge pe principiul "prosti, dar multi".
Am eleve, la scoala, care au venit plangand la mine sa-mi spuna ca le-a aparut o pata de sange pe lenjerie. Mamele lor, nici macar atata lucru nu le-au putut explica.
Internetul si televizorul sunt doldora de conotatii sexuale iar parintii sunt mult prea ocupati ca sa le mai explice copiilor ce e bine si ce nu; ii lasa sa descopere singuri.
Din pacate, uneori, chestia cu pragul de sus ii cam face sa-si sparga nasul in cel de jos.

90 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tig...rromii au fost luati si ei in calcul, asa-i? big grin
Si spui ca sexul e promovat in mod negativ? Iti scapa vreo 80% din filmele americane, chiar si show-urile de-a dreptul obscene de pe la noi. Nu-mi spune ca nu au ce vedea la TV sau pe net, chiar daca la scoală de scalda in curcubee, câmpii din ciocolata...toti am fost minori cândva si nu aveam nevoie de cine stie ce educatie sexuala ca sa stim sa nu facem vreo "opera epica"

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Nu numai... in general si cei care locuesc in mediu rurar sau chiar copii de bani gata.
Da, acest fenomen e greu de controlot!

greece12
| greece12 a răspuns:

Am stricat 7 tastaturi si tot atatea mouse-uri,in trei ani,cautand sa gasesc si eu o solutie,facand educatie sexuala aici,oricui a simtit nevoia,ba chiar si cui nu a simtit!
happy
Dar cum,pestele de la cap se impute,masurile ferme si educatia corecta ar trebui sa plece de sus in jos,iar guvernul nu are timp de copii,se bucura de orice nastere pentru ca obtin un nou viitor contribuabil si nu se ia nici o masura!
Eu voi continua, insa.
Iar celor care dorm in papuci si se lupta pentru doua mandate ca sa aiba pensie mare, o sa le amintesc doar ce a spus Einstein, poate au auzit de el:

"Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de aceia care ii privesc si refuza sa intervina".

| zurick a răspuns:

Am văzut și eu știrea, chiar nu mă mai miră nimic...Nici atunci când am văzut
pe un site de socializare ''adio virginitate'' din partea unei colege care nu mai vine școală nu m-am mai mirat...
Din câte am observat majoritatea problemelor de familie au o legătură
strânsă cu deciziile pripite luate de către adolescenți ca și mine, aceștia
căutând un loc în care să fie apreciați. Efectele anturajului...
Nouă ni s-a vorbit la școală despre educație sexuală și despre efectele anturajului asupra oamenilor.Nu știu
ce se face în alte unități de învățământ.
Soluții există, dar cooperare, oare?

| Fatamuntilor explică (pentru ardnaxur1961):

Pai vezi? Daca familia nu se ocupa de copii, scoala nu, societatea nici atat! Cine se ocupa totusi de viitorul copiilor nostri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, dar nu lipsa educatiei sexuale duce la asa ceva. happy E cert ca nici pe aia n-o au astia. Dar mai importanta e educatia de baza, aia de bun simt. Daca ai asa ceva atunci stii ca dupa o varsta intri in viata sexuala, nu cand se nimereste sa ploua. Iar pseudo-parintii lor se complac chiar, poate li se pare ceva normal, iar copiii lor cresc repede, dupa mintea lor.

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Si bine faci! Dar vezi tu, nu stiu cati adolosecenti asculta de sfaturile noaste celor maturi! Tu nu ai vazut ca adolosentii au tendinta de copia pe cei de varsta lor?
Personal, cred ca cel putin in anii electrolali guvernul ar trebui sa faca programe speciale pentru educatia sexuala a tinerei generatiei!
Cred ca visez prea departe!

| Fatamuntilor explică (pentru zurick):

Chiar asa... vad ca esti adolocent!
Da voua vi s=a spus la scoala despre asta! A avut vreun efect? Copii au luat in serios sau a inteles ceva?

greece12
| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu visezi deloc si e bine sa speri, ai putere sa continui!
Unul din toti tot va intelege si, pe urma, un al doilea si tot asa.
Doar continua!

| zurick a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Adolescentă*
La noi diriginta s-a implicat în toate problemele adolescentine.
(și cu siguranță se va mai implica )În ziua aceea eram bucuroși că
scăpasem de ora de română(ca orice elevi), doamna a chemat-o pe dna asistentă să vorbească cu noi despre acest subiect delicat.Deși în clasă
mai erau discuții de acest gen(doar între copii), când ne-a pus doamna asistentă întrebări toți au muțit. Apoi ne-a povestit în mare și la sfârșit
a spus că din punct de vedere psihic suntem pregătiți pe la 20-22 ani și
organele noastre sunt pregătite după 18 ani.Schimbări da au avut loc
mai ales în cazul fetelor.

| Fatamuntilor explică (pentru zurick):

Bravo si ma bucur ca exista asemenea dascali! Dar niciodata nu e prea mult si niciodata asemenea informatii nu sunt de prisos!

| mgtow a răspuns:

Nu cred vina apartine parintilor ca nu stie sa-si instruiasca plozii

| Doub a răspuns:

In primul rand e vina parintilor pentru ca nu sunt in stare sa le vorbeasca copiilor despre acest subiect.Adolescentii ajung sa invete din filme, seriale, unde sexul este promovat ca ceva perfect normal in afara casatoriei si la varste foarte mici.Principala problema a adolescentelor este naivitatea.Cred tot ce li se spun, nu se intereseaza de efectele negative si buuuff apare un copil.Se ajunge ca o fata de 14 ani sa faca un copil si isi distruge toata viata, toata copilaria din cauza ca nu a putut sa astepte.La scoala nici atat nu se face educatie sexuala, poate doar intre adolescenti, care isi povestesc unii altora experientele sexuale.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Ai dreptate, copiii de astăzi nasc copii. Bine spunea profesoara mea de română că generaţiile care vin din urma noastră sunt un dezastru. Eu acum am terminat liceul, (chiar astăzi dau competenţele digitale.), dar mergeam la toaletă şi mă uitam cu uimire la fetiţe de clasa a cincea, a şasea ce discuţii aveau. Eram şocată.Îi spunea una alteia cam aşa: "Aseară mă uitam pe Facebook şi am văzut că prietenul meu se dădea la alta". Păi asta trebuie să o preocupe pe ea la 10-11 ani? Eu la vârsta aceea mă bucuram de copilărie, mergeam afară cu bicicleta, cu rolele, stăteam prin parcuri, nu toată ziua cu ochii în calculator pe reţele de socializare. De la preocupările acestea porneşte totul, dar nu numai.
Contează foarte mult şi mediul în care trăieşti. Dacă părinţii respectivi nu s-au ocupat de respectivul copil să-l educe cum trebuie, automat el va face ce va crede de cuviinţă. Copiii de astăzi nu ştiu să îşi mai trăiască anii frumoşi de copilărie...Numai tablete, PC, laptop, Smartphone-uri, Facebook.
De ce îşi încep viaţa sexuală devreme? Fiindcă nu sunt suficient de informaţi, sunt curioşi să experimenteze fără a se mai gândi la consecinţe sau pur şi simplu li se pare ceva la modă. Astfel multe fete rămân însărcinate deoarece habar n-au ce se întâmplă cu ele. Abia când văd că lucrurile devin vizibile, părinţii descoperă şi nu mai au ce să facă.
Soluţii? Da, părinţii să aibă mai multe discuţii cu copiii lor despre acest subiect.şi să se ocupe mai atent de educaţia lor.

Toate cele bune!

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Singura solutie este educatia sexuala dupa parerea mea.

| Fatamuntilor explică (pentru Hydrangeaceae):

NU trebuie sa te mai mire nimic despre discutiile acelor fetite, da, stiu este dur!
Cei din generatia mea sunt considerati de,, moda veche' daca recomndam sexul dupa 18 ani.Este trist!
Da, si eu m-am bucurat de copilarie, adolescenta. Habar nu avem de cuvanrul,, sex'' Stiam doar ca era ceva rusinos la varsta aia!

| Salu134 a răspuns:

Da.Eu as zice ca parintii sa vb cu copii lor asupra vietii sexuale.La ce ajuta sexu si care sunt urmarile lui.

| Fatamuntilor explică (pentru Salu134):

Un adult responsabil asta ar face! Dar nu o fac toti, sau nu o fac cum trebuie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Implicarea parintilor ar fi cea mai buna solutie!(asta in cazul in care acestia nu sunt rromi(-adica tigani),-la ei este un fel de ''lege'' sau stiu eu...sa se casatoreasca de la vastre fragede...

''Sexul este promovat in mod negativ''
In ziua de azi Tv-ul si calculatorul au devenit principalele mijloace de ocupare a timpului liber -in special in randul tinerilor.
Stim cu totii ce fel de ''vedete'' (personaje)promovam(si ciudat e ca ''le iubim'' )...
http://www.tpu.ro/......george-ce/

Pe scurt toata industria de divertisment este plina de asfel de ''exemple demne de urmat''...

''Credeti ca exista solutii ca acest,, fenomen'' sa fie din ce in ce mai rar?''

Cum am spus:
-Implicarea parintilor este primul pas
-Implementarea unui program de natura educationala in scoli unde tinerii sa inteleaga consecintele ''pasilor'' pe care vor sa ii faca...
-Petrecerea timpului liber cu activitati in ''aer liber'' NU in facta Pc-ului/Tv-ului!
-Parintii ar trebui sa ''monotorizeze'' mai atent comportamentul copilului...

O idee ar fi ca atunci cand un minor vrea sa acceseze un site cu continut obscen, etc...(care incalca o anumita limita de vastra AP,+12,+16,+18 ) sa trebuiasca sa introduca CNP-ul personal sau un cod de pe certificatul de nastere pentru a-si confirma vastra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca tigani si pentru ca parinti plecati in strainatate. Odrasle fara modele si fara supraveghere. Dai tiganii afara din tara, ii aduci inapoi pe romanii plecati si gata, ne intoarcem in randul lumii.

Urmatoarea intrebare.

| VerdeLila a răspuns (pentru mgtow):

Iti sustin ideea! De vina e mass media si in principal statul ca accepta asta. Fiecare emisiune tv are cate o asistenta cu ovarele si sfrcurile la vedere.
Aprox.70% din transferurile western union sau altele sunt facute cu ajutorul video chatului. Stirile din majoritatea ziarelor sunt reclame cu asa zisele vedete. Romanii au inteles gresit democratia si calcam pe noi insine pentru bani.
Parintii mei nu mi-au vorbit despre viata sexuala(spre rusinea mea sau a lor), dar uite ca n-am mai ramas insarcinata la 15ani.
=cand toti mananca inghetata, hai sa mananci si tu=
Era o fata de vreo 17 ani pe TPU care intreba de unde isi poate cumpara o anumita vestimentatia de-a unei asistente tv, am uitat si cum o cheama.
Iti este groaza sa faci copii! Nu am decat 25 de ani si cand observ mentalitatea adolescentilor, ma simt imbatranita. La o diferenta de 10ani daca eu nu-i pot intelege, cum voi reusi sa-mi inteleg propriu copil peste inca vreo 15-20 de ani?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Vreau sa stiu si eu cine a publicat acest studiu. Si cine l-a facut.

| Fatamuntilor explică (pentru AlexanderAdrian):

Poftim link http://stirileprotv.ro/......jorat.html

Serios... tu nu privesti in jurul tau?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Imi pare rau eu am o problema cu presa basista si cu presa neprofesionista. Un studiu despre orice se documenteaza si se relateaza profesionist. De exemplu la finalul articolului se spune "Studiu realizat de cutare pe baza datelor furnizate de cutare insitutie"

Nu pot decat sa presupun dupa ce spun ei la un moment dat ca sunt niste date centralizate la nivel european de institutele nationale de statistica. Dar desigur ei sunt preocupati mai mult sa miorlaie si sa citeze dialoguri imaginare decat sa redacteze un articol profesionist.

| Vektor a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ai impresia ca nu este adevarat? laughing

uita-te si tu la ce intrebari sunt pe Dragoste si Sex, apoi du-te pana in parc si apoi da o fuga pe la discoteca (mai ales in zonele rurale si orase mici) si o sa te lamuresti.

hai poate nu suntem pe locul 2, dar in top 5 suntem si ne batem pentru un loc in finala mica laughing

| Fatamuntilor explică (pentru AlexanderAdrian):

Am inteles.
Dar si fara acel studiu realitatea se vede in fiecare zi!

| Fatamuntilor explică (pentru Vektor):

Nici nu am zis ca nu e adevarat, de aia am si scris!
Citeste linkul de mai sus!

| Vektor a răspuns:

Nici nu ma mira situatia.
Tinand cont ca sunt multe femei care nici nu stiu cum arata organul lor genital (multora li se pare anormal sa ia o oglinda si sa se uite cum arata vaginul lor) si sunt si femei care habar nu au ca "jos" au (scuzati expresia) 3 gauri.

| mgtow a răspuns (pentru VerdeLila):

Mai bine nu facem copii si ramanem singuri pe vecie :p

| VerdeLila a răspuns (pentru mgtow):

Mda, ne luam 5-6-7 pisici, caini sau iguane, fiecare dupa pofta inimii.