Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Recent,un studiu mi-a atras atentia,m-a pus pe ganduri si totodata m-a ingrijorat.
Romania se afla pe locul doi in Europa in randul mamelor minore.
Uitandu -ma in jurul meu,citind pe internet la povestile adolescetilor tind sa cred ca autorii studiului au dreptate.
NU stiu daca aceste fetite sunt pregatite sa devina femei,daca sunt pregatite sa devina mame.
Sexul este promovat in mod negativ, copii sunt greu de tinut in frau de catre parinti.
Cred ca nici in scoala nu se face educatie sexuala.
Credeti ca exista solutii ca acest,, fenomen" sa fie din ce in ce mai rar?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, Romania inca mai traieste in Evul Mediu si orice discutie despre viata sexuala este un tabu.
Parintii nu discuta cu copiii lor despre asa ceva, la scoala, putini profesori au "curajul" de a aborda subiectul si, chiar cand o fac, o fac intr-un mod foarte exhaustiv.
Biserica are grija sa-si umfle conturile si nu da doi bani pe problemele enoriasilor; merge pe principiul "prosti, dar multi".
Am eleve, la scoala, care au venit plangand la mine sa-mi spuna ca le-a aparut o pata de sange pe lenjerie. Mamele lor, nici macar atata lucru nu le-au putut explica.
Internetul si televizorul sunt doldora de conotatii sexuale iar parintii sunt mult prea ocupati ca sa le mai explice copiilor ce e bine si ce nu; ii lasa sa descopere singuri.
Din pacate, uneori, chestia cu pragul de sus ii cam face sa-si sparga nasul in cel de jos.

| Fatamuntilor explică (pentru ardnaxur1961):

Pai vezi? Daca familia nu se ocupa de copii, scoala nu, societatea nici atat! Cine se ocupa totusi de viitorul copiilor nostri?

90 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu cred vina apartine parintilor ca nu stie sa-si instruiasca plozii

| VerdeLila a răspuns (pentru mgtow):

Iti sustin ideea! De vina e mass media si in principal statul ca accepta asta. Fiecare emisiune tv are cate o asistenta cu ovarele si sfrcurile la vedere.
Aprox.70% din transferurile western union sau altele sunt facute cu ajutorul video chatului. Stirile din majoritatea ziarelor sunt reclame cu asa zisele vedete. Romanii au inteles gresit democratia si calcam pe noi insine pentru bani.
Parintii mei nu mi-au vorbit despre viata sexuala(spre rusinea mea sau a lor), dar uite ca n-am mai ramas insarcinata la 15ani.
=cand toti mananca inghetata, hai sa mananci si tu=
Era o fata de vreo 17 ani pe TPU care intreba de unde isi poate cumpara o anumita vestimentatia de-a unei asistente tv, am uitat si cum o cheama.
Iti este groaza sa faci copii! Nu am decat 25 de ani si cand observ mentalitatea adolescentilor, ma simt imbatranita. La o diferenta de 10ani daca eu nu-i pot intelege, cum voi reusi sa-mi inteleg propriu copil peste inca vreo 15-20 de ani?

| mgtow a răspuns (pentru VerdeLila):

Mai bine nu facem copii si ramanem singuri pe vecie :p

| VerdeLila a răspuns (pentru mgtow):

Mda, ne luam 5-6-7 pisici, caini sau iguane, fiecare dupa pofta inimii.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Acest subiect ar fi mult mai amplu.
Solutia ar fi ca parintii sa se impuna si totodata sa se implici mult mai mult in educarea copiilor si sa nu ii mai lasa pe mana bonelor.
Apoi, ar fi mult mai indicat daca si in scoli, la sedinta cu parinti, diriginta ar putea tine un fel de "morala" acelor mamici care au fetite si se indrepta frumos spre adolescenta.
Sa le atraga atentia ca sunt multe fetite care habar nu au ca incepand de la 10 anisori ar fi bine sa discute cu ele si sa le explice acele notiuni si pregatirea pentru intampinarea CM.
sE PARE CA AVEM DESTUI PARINTI IRESPONSABIL SI REFUZA CATEGORIC SA DISCUTE CU FETITELE SI SA LE ATRAGA ATENTIA.
Sunt pericole la orice pas, dar se pare ca nu intereseaza pe nimeni, dar daca un profesor bate un copil, imediat chemam presa/televiziunea si tot asa.
Cred ca acest subiect ar fi inepuizabil de discutat
O solutie ar mai fi ca instititiile scolare si guvernul sa ia o atitudine si sa reactioneze, facand cabinete in scoli si o ora pe saptamana se poate discuta foarte multe.dar se pare ca nu intereseaz pe nimeni, acum depinde si de fiecare copil/parinte in parte.
O seara bunahappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

TREBUIE SCHIMBATA MENTALITATEA! Mai ales in ziua de azi cand incidenta sexului este,, in floare'''
Sunt mamici care nu discuta cu fetite lor despre ciclu menstrual.Despre sex, nici atat.Sexul nu mai este un TABU.
Mama mi-a vorbit la timpul potrivit despre menstruatie, ni se vorbise ceva si la scoala....Despre sex era de ajuns sa stiu ca e rusine...la varsta accea. Oricum erau alte vremuri.
DA, SE IMPUNE EDUCATIA SEXULA IN SCOLI.dar se pare ca guvernul alte alte priioritati decat educatia tinerei generatiei!

greece12
| greece12 a răspuns:

Am stricat 7 tastaturi si tot atatea mouse-uri,in trei ani,cautand sa gasesc si eu o solutie,facand educatie sexuala aici,oricui a simtit nevoia,ba chiar si cui nu a simtit!
happy
Dar cum,pestele de la cap se impute,masurile ferme si educatia corecta ar trebui sa plece de sus in jos,iar guvernul nu are timp de copii,se bucura de orice nastere pentru ca obtin un nou viitor contribuabil si nu se ia nici o masura!
Eu voi continua, insa.
Iar celor care dorm in papuci si se lupta pentru doua mandate ca sa aiba pensie mare, o sa le amintesc doar ce a spus Einstein, poate au auzit de el:

"Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de aceia care ii privesc si refuza sa intervina".

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Si bine faci! Dar vezi tu, nu stiu cati adolosecenti asculta de sfaturile noaste celor maturi! Tu nu ai vazut ca adolosentii au tendinta de copia pe cei de varsta lor?
Personal, cred ca cel putin in anii electrolali guvernul ar trebui sa faca programe speciale pentru educatia sexuala a tinerei generatiei!
Cred ca visez prea departe!

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu visezi deloc si e bine sa speri, ai putere sa continui!
Unul din toti tot va intelege si, pe urma, un al doilea si tot asa.
Doar continua!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Ai dreptate, copiii de astăzi nasc copii. Bine spunea profesoara mea de română că generaţiile care vin din urma noastră sunt un dezastru. Eu acum am terminat liceul, (chiar astăzi dau competenţele digitale.), dar mergeam la toaletă şi mă uitam cu uimire la fetiţe de clasa a cincea, a şasea ce discuţii aveau. Eram şocată.Îi spunea una alteia cam aşa: "Aseară mă uitam pe Facebook şi am văzut că prietenul meu se dădea la alta". Păi asta trebuie să o preocupe pe ea la 10-11 ani? Eu la vârsta aceea mă bucuram de copilărie, mergeam afară cu bicicleta, cu rolele, stăteam prin parcuri, nu toată ziua cu ochii în calculator pe reţele de socializare. De la preocupările acestea porneşte totul, dar nu numai.
Contează foarte mult şi mediul în care trăieşti. Dacă părinţii respectivi nu s-au ocupat de respectivul copil să-l educe cum trebuie, automat el va face ce va crede de cuviinţă. Copiii de astăzi nu ştiu să îşi mai trăiască anii frumoşi de copilărie...Numai tablete, PC, laptop, Smartphone-uri, Facebook.
De ce îşi încep viaţa sexuală devreme? Fiindcă nu sunt suficient de informaţi, sunt curioşi să experimenteze fără a se mai gândi la consecinţe sau pur şi simplu li se pare ceva la modă. Astfel multe fete rămân însărcinate deoarece habar n-au ce se întâmplă cu ele. Abia când văd că lucrurile devin vizibile, părinţii descoperă şi nu mai au ce să facă.
Soluţii? Da, părinţii să aibă mai multe discuţii cu copiii lor despre acest subiect.şi să se ocupe mai atent de educaţia lor.

Toate cele bune!

| Fatamuntilor explică (pentru Hydrangeaceae):

NU trebuie sa te mai mire nimic despre discutiile acelor fetite, da, stiu este dur!
Cei din generatia mea sunt considerati de,, moda veche' daca recomndam sexul dupa 18 ani.Este trist!
Da, si eu m-am bucurat de copilarie, adolescenta. Habar nu avem de cuvanrul,, sex'' Stiam doar ca era ceva rusinos la varsta aia!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Vreau sa stiu si eu cine a publicat acest studiu. Si cine l-a facut.

| Fatamuntilor explică (pentru AlexanderAdrian):

Poftim link http://stirileprotv.ro/......jorat.html

Serios... tu nu privesti in jurul tau?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Imi pare rau eu am o problema cu presa basista si cu presa neprofesionista. Un studiu despre orice se documenteaza si se relateaza profesionist. De exemplu la finalul articolului se spune "Studiu realizat de cutare pe baza datelor furnizate de cutare insitutie"

Nu pot decat sa presupun dupa ce spun ei la un moment dat ca sunt niste date centralizate la nivel european de institutele nationale de statistica. Dar desigur ei sunt preocupati mai mult sa miorlaie si sa citeze dialoguri imaginare decat sa redacteze un articol profesionist.

| Vektor a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ai impresia ca nu este adevarat? laughing

uita-te si tu la ce intrebari sunt pe Dragoste si Sex, apoi du-te pana in parc si apoi da o fuga pe la discoteca (mai ales in zonele rurale si orase mici) si o sa te lamuresti.

hai poate nu suntem pe locul 2, dar in top 5 suntem si ne batem pentru un loc in finala mica laughing

| Fatamuntilor explică (pentru AlexanderAdrian):

Am inteles.
Dar si fara acel studiu realitatea se vede in fiecare zi!

| Fatamuntilor explică (pentru Vektor):

Nici nu am zis ca nu e adevarat, de aia am si scris!
Citeste linkul de mai sus!

| Fernando9Torres a răspuns:

N-are rost, copii de astazi nu viseaza decat sex(fete si baieti)ii vad prin parcuri/scoli, toti cu prietene(la 11 ani, eu la 11 ani eram cu prietenii la fotbal, nu dupa blocuri facand sex straight face ).O lume nebuna, ce poti zice?

| RAY a răspuns:

De ce dai doar vina pe fete? mereu ma enerveaza chestiile sa dai vina pe fete daca erai baiat te faceam misogin, dar baieti nu ai nici o vina, de vina sunt barbati imaturi de 20, 25 de ani care profita de aceste copile inocente nu ca o femeie nu e matura un baiat nu e matur asta e adevarul

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Pentru ca in general fetele au de suferit cel mai mult...
Dar se subintelege ca si barbatiii sunt vinovati. Cred ca de cele mai multe ori acele copile ramanin insarcinate cu barbati maturi, cu mult mai mari decat ele.

| Doub a răspuns:

In primul rand e vina parintilor pentru ca nu sunt in stare sa le vorbeasca copiilor despre acest subiect.Adolescentii ajung sa invete din filme, seriale, unde sexul este promovat ca ceva perfect normal in afara casatoriei si la varste foarte mici.Principala problema a adolescentelor este naivitatea.Cred tot ce li se spun, nu se intereseaza de efectele negative si buuuff apare un copil.Se ajunge ca o fata de 14 ani sa faca un copil si isi distruge toata viata, toata copilaria din cauza ca nu a putut sa astepte.La scoala nici atat nu se face educatie sexuala, poate doar intre adolescenti, care isi povestesc unii altora experientele sexuale.

| zurick a răspuns:

Am văzut și eu știrea, chiar nu mă mai miră nimic...Nici atunci când am văzut
pe un site de socializare ''adio virginitate'' din partea unei colege care nu mai vine școală nu m-am mai mirat...
Din câte am observat majoritatea problemelor de familie au o legătură
strânsă cu deciziile pripite luate de către adolescenți ca și mine, aceștia
căutând un loc în care să fie apreciați. Efectele anturajului...
Nouă ni s-a vorbit la școală despre educație sexuală și despre efectele anturajului asupra oamenilor.Nu știu
ce se face în alte unități de învățământ.
Soluții există, dar cooperare, oare?

| Fatamuntilor explică (pentru zurick):

Chiar asa... vad ca esti adolocent!
Da voua vi s=a spus la scoala despre asta! A avut vreun efect? Copii au luat in serios sau a inteles ceva?

| zurick a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Adolescentă*
La noi diriginta s-a implicat în toate problemele adolescentine.
(și cu siguranță se va mai implica )În ziua aceea eram bucuroși că
scăpasem de ora de română(ca orice elevi), doamna a chemat-o pe dna asistentă să vorbească cu noi despre acest subiect delicat.Deși în clasă
mai erau discuții de acest gen(doar între copii), când ne-a pus doamna asistentă întrebări toți au muțit. Apoi ne-a povestit în mare și la sfârșit
a spus că din punct de vedere psihic suntem pregătiți pe la 20-22 ani și
organele noastre sunt pregătite după 18 ani.Schimbări da au avut loc
mai ales în cazul fetelor.

| Fatamuntilor explică (pentru zurick):

Bravo si ma bucur ca exista asemenea dascali! Dar niciodata nu e prea mult si niciodata asemenea informatii nu sunt de prisos!

| sublime89 a răspuns:

Da, solutia e sa imitam si noi tarile civilizate ale lumii. Oare chiar atat de greu ar fi? Nu cred ca e un secret de stat, totusi. Dar nu putem deocamdata sa facem asta pentru ca suntem ramasi in urma din punctul de vedere al mentalitatii oamenilor (parinti si profesori). Stii ca majoritatea parintilor se opun educatiei sexuale din scoli? Si stii de ce? Din motive religioase. Deci cred ca am dat raspunsul.

| Fatamuntilor explică (pentru sublime89):

Deci mentalitatea trebuie schimbata! Aici e mai greu!
Eu as pune educatia sexuala ca materie obigatorie macar din liceu.

| sublime89 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Educatia sexuala trebuie sa inceapa din clasa a 5-a, mai ales daca ne uitam la varsta la care tot mai multi copii isi incep viata sexuala. Daca incepi sa-i inveti despre asta doar de pe 13-14 ani, s-ar putea sa fie prea tarziu, din pacate. Acolo am ajuns. Dar cum am zis, pentru asta e nevoie de o schimbare in mentalitatea parintilor si de profesori mai buni, iar lucrurile astea dureaza mult. Problema la noi e ca si politicienii au aceleasi mentalitati ramase in urma, si nu iau masurile necesare pentru o educatie mai de calitate in scoli.
Ai spus ca Romania e pe locul 2. Care tara e pe 1? Sunt curios.

| Fatamuntilor explică (pentru sublime89):

Obigatorie in liceu, optionala la gimnaziu.Dar cred copii ar fi interesati si atunci
Poate parintii nu sunt indeajums de de pregatiti!
Societatea ne educa copii inca de la gradita, parintii nu prea au timp!
Bulgaria ne intrece.Am pus pe undeva un link, citeste.

| sublime89 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, cine altcineva putea sa fie daca nu Bulgaria? laughing Avem si noi cu cine sa ne comparam.

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ei sunt de vina 100 la suta, ce vina are o fata ca vrea sa faca sex cu un baiat care crede ca o iubeste? apoi o lasa balta si societatea o numeste curva

| Mayar a răspuns:

Din Europa, dar sa vedeti cate mame minore sunt in India, Bangladesh, Asia in general, sau in Africa! De va apuca groaza!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cel mai trist e ca noi nu suntem inca o tara capitalista in adevaratul sens al cuvantului (economia noastra este o gluma) dar nici tara socialista nu mai suntem. Astea fiind spuse este evident ca statul nu te mai ajuta cu job si casa daca te impuiezi iar veniturile sunt inca de mizerie. Asta inseamna ca ne condamnam singuri ca niste imbecili la saracie iar copii la saracie lucie (copii copiilor mai exact). Problema nu e ca minorii se impuiaza ca iepurii (fiindca asta creste numarul populatiei tinere intr-o tara si asa imbatranita cu o medie de varsta destul de ridicata) problema e ca acesti copii si copii lor la rand nu au niciun fel de sprijin economic din partea statului ca sa-si poata trai viata cat de cat decent. Daca o tinem in ritmul asta o sa ajungem ca Argentina.
P.S: Mai suntem si puturosi, fugim de munca ca dracu de tamaie.

| Alcyon a răspuns:

Problema e legata de emigratia masiva din ultimele decenii, care a destramat foarte multe familii. Copiii ramasi acasa nesupravegheati, au luat-o razna. Stiu multe cazuri nefericite de acest gen. Bunicii nu pot sa inlocuiasca cu succes o mama, fiindca sunt din alta generatie si nu mai fac fata.

| Duucu a răspuns:

Noi suntem o țară de derbedei.La școală ni se spune despre toate, există ore de dirigenție, mai nou de educație pentru sănătate, dar degeaba dacă tuturor li se pare de răs.Cum să nu fim pe locul doi dacă adolescenți la 16 ani încă întreabă "dar sperma se consumă"?

| Fatamuntilor explică (pentru Duucu):

NU va supraapreciati!
Daca vi se expica la scoala despre asta, trebuie sa profitati!

| Duucu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu mă supraapreciam intenționat, am făcut-o să se vadă mai clar diferența.

| mont a răspuns:

O solutie cred ca ar fi interzicerea dura de catre parinti a relatiilor sexuale si chiar controale periodice in caz ca parintii suspecteaza ca ai lor copii au facut/au de gand sa faca sex.

| Vektor a răspuns (pentru mont):

Nu e o solutie buna. ok fetele nu vor face sex, dar cu baietii cum faci? ca la baieti e imposibil sa vezi daca mai e virgin sau nu.
cel mai bine ar fi ca acesti copii sa constientizeze de mici ce inseamna sexul.
Educatia sexuala ar trebui sa fie obligatorie din clasa a 5-a si sa fie o materie de baza, nu ca altele la care doar faci prezenta pentru nota.

| mont a răspuns (pentru Vektor):

De ce sa constientizeze de mici? Ca sa le dai idei de mici inca pe cai oficiale cum sa faca rele? Nu mai bine s-ar cauta modalitati prin care sa ii poti prinde daca fac sex? Ma indoiesc ca nu e posibil. La fel ma indoiesc ca nu ii poti zice copilului: daca te-am prins ca ai facut sex te-am dat afara din casa sau daca te-am prins pana la 18 ani nu mai ai ce iesi din casa singur niciodata.

| Vektor a răspuns (pentru mont):

Daca sunt invatati de mici asa macar invata sa se protejeze din timp, chiar daca isi incep viata sexuala de mici.
oricum ei afla despre sex din alte surse, iar informatia este incompleta si deseori eronata si astfel apar copii nascuti din copii.
orice am face sa stopam relatiile sexuale la varste fragede, fenomenul este imposibil de oprit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tig...rromii au fost luati si ei in calcul, asa-i? big grin
Si spui ca sexul e promovat in mod negativ? Iti scapa vreo 80% din filmele americane, chiar si show-urile de-a dreptul obscene de pe la noi. Nu-mi spune ca nu au ce vedea la TV sau pe net, chiar daca la scoală de scalda in curcubee, câmpii din ciocolata...toti am fost minori cândva si nu aveam nevoie de cine stie ce educatie sexuala ca sa stim sa nu facem vreo "opera epica"

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Nu numai... in general si cei care locuesc in mediu rurar sau chiar copii de bani gata.
Da, acest fenomen e greu de controlot!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, dar nu lipsa educatiei sexuale duce la asa ceva. happy E cert ca nici pe aia n-o au astia. Dar mai importanta e educatia de baza, aia de bun simt. Daca ai asa ceva atunci stii ca dupa o varsta intri in viata sexuala, nu cand se nimereste sa ploua. Iar pseudo-parintii lor se complac chiar, poate li se pare ceva normal, iar copiii lor cresc repede, dupa mintea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Implicarea parintilor ar fi cea mai buna solutie!(asta in cazul in care acestia nu sunt rromi(-adica tigani),-la ei este un fel de ''lege'' sau stiu eu...sa se casatoreasca de la vastre fragede...

''Sexul este promovat in mod negativ''
In ziua de azi Tv-ul si calculatorul au devenit principalele mijloace de ocupare a timpului liber -in special in randul tinerilor.
Stim cu totii ce fel de ''vedete'' (personaje)promovam(si ciudat e ca ''le iubim'' )...
http://www.tpu.ro/......george-ce/

Pe scurt toata industria de divertisment este plina de asfel de ''exemple demne de urmat''...

''Credeti ca exista solutii ca acest,, fenomen'' sa fie din ce in ce mai rar?''

Cum am spus:
-Implicarea parintilor este primul pas
-Implementarea unui program de natura educationala in scoli unde tinerii sa inteleaga consecintele ''pasilor'' pe care vor sa ii faca...
-Petrecerea timpului liber cu activitati in ''aer liber'' NU in facta Pc-ului/Tv-ului!
-Parintii ar trebui sa ''monotorizeze'' mai atent comportamentul copilului...

O idee ar fi ca atunci cand un minor vrea sa acceseze un site cu continut obscen, etc...(care incalca o anumita limita de vastra AP,+12,+16,+18 ) sa trebuiasca sa introduca CNP-ul personal sau un cod de pe certificatul de nastere pentru a-si confirma vastra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca tigani si pentru ca parinti plecati in strainatate. Odrasle fara modele si fara supraveghere. Dai tiganii afara din tara, ii aduci inapoi pe romanii plecati si gata, ne intoarcem in randul lumii.

Urmatoarea intrebare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

''Dai tiganii afara din tara, ii aduci inapoi pe romanii plecati si gata, ne intoarcem in randul lumii.''

Asa ar fi ideal. Si cum propui sa facem asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Dar chiar vreti sa va rezolv eu toate problemele? Ati vrut o cauza si o solutie. Vi le-am oferit. Acum vreti sa va gasesc si modalitatea de a o pune in practica? Da' cine-s eu, Fat-Frumos?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce ne-ai oferit tu sunt lozinci, ca pe vremea comunismului, nu solutii. Teorie stim toti, practica ne omoara. Pe mine ma intereseaza solutiile practice ca de lozinci sunt satul, am auzit suficiente la politicieni si sindicalisti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce ti-as oferi tie ar fi inteligenta. Astfel vei putea detecta ironia si poate iti vei dezvolta si simtul umorului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Ironia te e slaba si mascheaza incompetenta, daca as vrea s-o detectez te-as face si mai rau de ras decat te-ai facut singur.
Daca erai asa inteligent precum vrei sa pari veneai cu solutii si nu cu lozinici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ti-am citit cateva intrebari si raspunsuri ca sa gasesc explicatia pentru cat de fad esti. Nu am fost deloc surprins sa constat ca nu m-am inselat in privinta ta. Tu poti face de ras numai autisti, persoanele inteligente sunt mult peste puterea ta.

http://i.imgur.com/Ya0O5ln.jpg

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca tot incomensurabila ta inteligenta te face sa deviezi si de la subiect, nu? Nu am sa te las sa bagi sub pres nimic asa ca ori imi dai repede o solutie ori recunosti ca ai vorbit fix ca sa te afli in treaba (adica ca un prost). Sau te numeri cumva printre autistii pe care-i fac de ras?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

P.S: Ca sa fiu si mai exact, ca vad ca nu intelegi sau te faci ca nu intelegi :

Ceea ce ai afirmat tu este un lucru bine stiut, nu e vreo idee revolutionara sau vreo solutie, este o problema stiuta de mult care trebuie rezolvata. Oamenii inteligenti gasesc solutii la probleme, ca d-aia sunt inteligenti, nu trantesc lozinici la fel cum fac oamenii mai putin inteligenti. Eu nu ma consider un om inteligent (dupa cum ai zis si tu) si d-aia nu am atacat problema asta, fiindca n-am solutii pentru ea. Daca tu ai decis s-o ataci vino cu niste solutii sau recunoaste ca e numai gura de tine. Astept sa-mi dai solutii (si nu numai eu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu, inconsurabila mea inteligenta mi-a dictat sa te ignor de la primul raspuns.

In schimb, nevoia de a ma distra pe seama celor care nu isi pot constientiza propriul penibil, m-a determinat sa continui dialogul cu tine.

Vezi, daca erai inteligent, ai fi putut face diferenta intre o solutie si o modalitate de a pune in practica o solutie, astfel nemafiind nevoie sa imi ceri solutia in repetate randuri.

De exemplu, solutia pentru ca un om sa isi imbunatateasca vazul este ca acesta sa poarte ochelari. Un prost nu va intelege ca daca i-am oferit aceasta solutie nu inseamna si ca eu pot fabrica ochelari, ca ii voi spune de unde sa-si ia ochelari sau ca ii voi da ochelarii. Pentru redusi solutie = rezolvarea problemei. In realitate gasirea unei solutii este doar primul pas dintr-un sir lung de actiuni care vor avea ca scop final rezolvarea unei anumite probleme. Sa oferi o solutie nu inseamna sa oferi si mijloacele aplicarii solutiei asa ca nu bag nimic sub pres. Singurul lucru bagat sub pres e capacitatea ta redusa de a intelege lucruri elementare pentru ca mai apoi sa-ti dai aere de flatulenta, in propria ignoranta.

Ca sa ne intoarcem la adevarata problema, la intrebarea in cauza, orice om cu un minim de inteligenta stie ca nu exista O SOLUTIE pentru o astfel de problema. Pentru ca astfel de probleme sunt mult prea complicate pentru a fi discutate pe TPU, numai un om foarte mahnit (ghici ghicitoarea mea) poate avea pretentia ca o astfel de problema sa isi gaseasca O SOLUTIE viabila si aplicabila pe un site ca si TPU, ceea ce inseamna ca toti ce am comentat aici am facut-o doar sa ne aflam in treaba (ca niste prosti, dupa definitia ta). Ca sa poti rezolva cu astfel de problema, care are implicatii sociale, psihologice si economice, nu e de ajuns o solutie, trebuie sa creezi mai intai un intreg mediu propice (un intreg sir de probleme fiecare problema cu alt sir de solutii) si apoi sa incepi a aplica solutiile (alt sir de probleme, alte solutii).

Cerandu-mi mie sa ofer o solutie sau sa admit ca sunt prost nu faci decat sa demonstrezi cat de limitat esti tu. Pentru ca imi ceri ori sa realizez imposibilul ori sa admit ca sunt prost, in mintea ta dezorientata crezand ca ai dat un sah mat. Iar treaba asta, dupa cum ti-am mai spus, poate functioneaza la oamenii la fel de limitati intelectual ca si tine, eu nu pic in astfel de capcane. Ti-am adus deja la cunostiinta ca tu nu ma poti face pe mine de rusine, nu eram arogant, subliniam un fapt.

Eu zic sa te intorci la emisiunile tale pentru prietenii de pahar din fata blocului, care nu fac decat sa-ti hraneasca ura pentru societate si clasa politica, hranindu-te cu stereotipuri si banalitati. "Vreau solutii, m-am saturat de lozinci" este exact ce caracterizeaza fiecare roman in ziua de azi. Afisarea unui aer de superioritate in timp in timp ce cersesc de la altii rezolvarea propriilor probleme. O antiteza conturata de penibil. Penibil pe care nu il pot observa, pentru ca ei au impresia despre sine ca ar fi cine stie ce eminente cenusii care MERITA mai mult doar pentru ca exista. Dar nu esti, esti doar propria iluzie incapabila de a-si observa defectele care ii inabusesc propria dezvoltare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

PS la PS: Deja ti-am spus ca raspunsul meu este unul ironic. Nu am crezut ca e nevoie sa mai subliniez faptul EVIDENT ca o astfel de problema e imposibil de rezolvat in astfel de conditii, pe un astfel de site. De unde si ironia...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai sa vad daca am inteles,

Tu cand rezolvi o problema la matematica, modalitatea de rezolvare a problemei (adica calculele si operatiile matematice) le consideri solutie, sau raspunsul final?

Ceea ce consideri tu ca fiind solutie in cazul de fata este de fapt o alta problema, nicidecum raspunsul final (adica solutia). E doar un alt pas spre raspunsul final. Raspunsul final se da atunci cand problema s-a terminat de rezolvat (cel putin asa am invatat eu la matematica, nu sa raspund la o problema cu alta problema).

Ti s-a dat o problema. Rezolv-o pana la capat si gaseste-i solutia sau recunoaste ca nu esti in stare. Tu ai scos delta si ne-ai lasat pe noi sa gasim x1 si x2. Mai faci si teoria chibritului cu doua capete.

P.S: Te las pe tine sa ai ultimul cuvant daca vrei, eu am spus ce am avut de spus. Faptul ca incerci sa tipi mai tare decat mine nu inseamna ca ai si dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu tip si ultimul cuvant il am doar pentru ca mi-ai cerut o lamurire.

Am subliniat ca o astfel de problema nu are O SOLUTIE si am si aratat de ce. Ma simt din nou nevoit sa amintesc ca era vorba despre o ironie la faptul ca aceasta intrebare e o cauza pierduta din start, aici si acum. Treaba cu tiganii si romanii plecati era, intr-adevar, doar ultima parte a problemei, sarind peste toate datele care compuneau restul problemei. Dar era pura ironie in fata evidentului si atat.

Cand ti-am atras atentia ca ai confundat o solutie cu aplicarea unei solutii era un exercitiu de logica, nimic mai mult. Acum spun ca tu confunzi rezultatul final cu o solutie. Solutia este doar o metoda prin care poti ajunge la un rezultat final. Aplicarea solutiei si indeplinirea scopului final nu tin de cel care ofera solutia. Tu nu mi-ai spus "rezolva aceasta problema", tu mi-ai spus "ofera o solutie". Am oferit o solutie si apoi TU ai spus ca nu este o solutie pentru ca TU nu ai idee cum sa o aplici. Ceea ce nu inseamna ca nu este o solutie, ci doar ca nu ai mijloacele necesare, ca nu stii cum sa o aplici sau ca nu stii cum sa ajungi in punctul de a aplica respectiva solutie.

Alt execrcitiu de logica care sa-ti explice situatia in care ne gasim: un individ vrea sa determine lungimea ipotenuzei unui triunghi dreptunghic stiind lungimea catetelor. Tu ii vei oferi solutia - "foloseste teorema lui Pitagora". Dar el nu stie teorema lui Pitagora, drept urmare iti va spune tu nu i-ai oferit nici o solutie, el tot nu va putea descoperi lungimea ipotenuzei. Ceea ce e fals, tu i-ai oferit solutia, el nu stie sa o puna in practica pentru ca LUI ii lipseste un anumit set cunostinte.

Nu tin neaparat sa am ultimul cuvant, daca ma injuri fara sa imi ceri alte lamuriri promit sa nu te mai agasez.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

''Solutia este doar o metoda prin care poti ajunge la un rezultat final''

Ma, tu cum ai trecut de clasa a IV-a? Cum se mai numeste rezultatul final in matematica?

''Am subliniat ca o astfel de problema nu are O SOLUTIE si am si aratat de ce.''

Cazul cu ochelarii prezentat de tine este diferit fata de asta. In cazul cu ochelarii solutia este sa-si cumpere ochelari, in cazul de fata solutiile nu le stim. E tot o diferenta logica, daca vrei sa filosofam fata de cazul prezentat de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Aici ai dreptate. E vina mea faptul ca nu am specificat ca nu ma refer la "solutie matematica". Desi, daca m-as fi referit, probabil as fi folosit expresia "solutie matematica"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic simplu:solutii nu exista pentru ca nu ne pricepem deloc sa vorbim cu astia micii, suntem praf, nici nu-i iubim, si...nici macar nu stim de ce i-am facut...
E nasol...
Si nu stiu de ce, da` am impresia ca noi astia de patru`j de ani suntem mai prosti si mai incuiati la minte decat parintii nostri comunisti si chair si decat parintii lor, aia care-au facut doar 4 clase c-a venit razboiu`...
La ei hai sa zicem ca n-ar trebui sa avem pretentii, ca asa au fost vremurile atunci, dar noi ce dracu` avem de suntem atat de idioti?
Aia nu-nteleg...
Si ce e pacat - e ca generatia asta la care te referi tu, sunt de fapt niste copii foarte destepti, sau mai exact...in comparatie cu ce gandire aveam noi acu` 25 de ani, cred ca ne-au cam luat...
In fine, deci n-avem ce sa facem, stam si ne uitam, asta e...

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Ba exista solutii! O supraghere mai stricta a copilor inca de cele mai fragede varste!
Implicarea guvernului prin programe speciale de educatie a adolescentilor.Si de preventie!
Sunt mai destepti prin ce? Ca au calculatoare, telefoane destepte? Ca au acces nelimitat de internet si ca isi iau ca model de viata pe Draguseasca? Ca fac sex cand nici nu i s-a uscat cerneala pe buletin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bine.
Atunci poate gresesc eu...
Am vrut doar sa zic ca am citit pe-aici niste lucruri foarte frumoase, scrise de copii de numai 12-13 ani...
Si nu stiu de ce, dar parca noi nu le spuneam chiar asa, cand eram ca ei...
Da` poate mi se pare mie...

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Da,draga copii pot face si lucruri frumoase! Se remarca in diferite domenii de la literatura la stiinta sau sport! Aici ai dreptate!
Dar nu despre asta vorbim aici, in acest topic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar Bulgaria ne intrece? Wow...

| Happyjump a răspuns:

De obicei rromi si cei din mediul rural au copii sub 18 ani, măcar nu suntem pe locul întâi, sunt total de acord cu tine multe fete isi încep viața sexuală prea devreme nu cred ca educatia sexuală ar schimba mare lucru având in vedere ca rromi si cei de la tara nu prea fac scoala, Cea mai buna soluție după părerea mea ar fi o discuție cu parintii pe acest subiect.

| Vektor a răspuns (pentru Happyjump):

Nu toti parintii au grija de copii lor, iar multe persoane sunt pudice.
va fi nevoie de mult timp ca discutiile despre sex intre parinti si copii sa nu mai fie tabu.
rromii si romanii de sub 18 ani care fac copii marea majoritate nu au avut parte educatie si ma indoiesc ca parintii lor au stiut sa ii indrume sau ca le-au explicat despre viata sexuala.

| CosminC86 a răspuns:

Nu cred ca ar fi un lucru neaparat rau, singura problema e ca statul nu se ocupa de cresterea acestor copii. Nu are nicio relevanta ca acesti copii sunt nascuti de adolescente sau de femei mature. Dimpotriva, daca acesti copii sunt crescuti "cum trebuie", este chiar benefic pentru tara. (opinie strict personala)

| Vektor a răspuns:

Nici nu ma mira situatia.
Tinand cont ca sunt multe femei care nici nu stiu cum arata organul lor genital (multora li se pare anormal sa ia o oglinda si sa se uite cum arata vaginul lor) si sunt si femei care habar nu au ca "jos" au (scuzati expresia) 3 gauri.

| Rares5 a răspuns (pentru Vektor):

''scuzati expresia'' laughing) Sa fim seriosi, asumati-va responsabilitatea, dam vina pe guvern, scoala, tablete(tehnologie), cand faci ''scuzati experia'' trebuie sa vine un juriu din guvern sa-ti zica cum sta treaba, ai tableta, informeaza-te nu da vina pe tableta, care nu vor poti sa le zici cat vrei, mai pierzi si timpul invatundu-i. ''Pe vreamea mea ''... e istorie

| Vektor a răspuns (pentru Rares5):

happy prosti vor fi mereu..degeaba ne consumam

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vektor):

E incredibil sa vezi cum se cauta solutii imposibile in loc sa te ocupi de si de cine trebuie. Nu intelegeti gresti! nu zic ca educatia copiilor nu e buna

| ceaiuldetei a răspuns:

Da, cred.

Dacă fetele/puștoaicele/gâștele astea inconștiente se dau în bărci de mici și nu le pasă dacă se îneacă ele sau dacă se îneacă alții, ar trebui să le pese părinților, or părinții sunt prea ocupați cu munca sau cu băutul sau cu datul pumnilor sau cu datul afară din casă, pe motiv că ele sunt niște coarde/panarame/flușturatice/pocnitori.

Copilul este o responsabilitate, dincolo de bucurie.

Nu e vina tineretului că e praf. Tineretul e vinovat pentru că nu vrea să se schimbe. Datoria părinților e să îi educe pe copii și nu cu bâta sau cu banul.

Dacă nu iubești ceea ce ai făcut și nu educi (nu în sensul de dresaj) ceea ce ai zămislit, atunci ai dat viață unui om (sau unuia care o să își bată joc de tine mai târziu, din prostie și inconștiență) care va deveni un monstru și care, fiind respins de societate, va fi mult mai rău și mai complexat și va avea (sau va face) mult mai multe probleme. Și de tras, le va trage el și nu cei care erau cu adevărat vinovați. Nasol.Nu prea există dreptate pe lume, dar dacă ți-o faci singur, ai surprize iar.

Dacă o femeie/fată n-are grijă cu ce bou se dă în stambă și rămâne cu burta la gură fără să își dorească, ea se leapădă de ce o ține din cluburi și distracție (adică de copil) și-l dă statului, îl dă spre adopție, îl lasă în spital sau în tomberon sau îl ține și-i reproșează toată viața că din cauza lui (a copilului) ea și-a distrus viața, când ăla, bietul de el, n-are nicio vină și abia așteaptă să facă 18 ani ca să își ia viteză de acasă. Asta dacă nu devine fix la fel ca ea sau ca ambii lui părinți.

Pe scurt: ar trebui să se dea examen la făcut copii. Cine îndeplinește condițiile, ok, cine nu, în altă viață.

Când nimeni nu-și dă osteneala, nimic nu se schimbă, dar toți sar de cur în sus că trăiesc într-o lume îngrozitoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Ai dreptate! numa ca mereu vor fi si fete care vor face tot posibilu ca vita lor sa fie prin cubluri cu urmarile lor, ai dreptate, normal ca trebuie sa educam copiii si faza cu examenele e chiar buna dar e o prostie sa inceri sa-i schimbi pe toti cand ei nu vor si tot pe urama lor sa faci studii, tot timpu in loc sa remerci un lucru bun trebuie sa faci tan tam cu prostia

| BlitzLikeXd a răspuns:

Sa va spun un lucru deja asta e pornografie pentru copii 12-14 in general fete care tot aud despre lucruile deja adulti le stiu.Si sincer parinti le mai place sa faca sex si copii vad asta si de la asta fac ei copii.Si Singurul lucru este ca si in USA Este asa.Si de la 14 ani in sus chiar si de 12 de ce le place sexul.La varsta mea no sa fac asta eu am sa astept sincer dupa parerea mea.Si vad multe fete indragostite dupa perversi, ce sa le facem.Si Educatie Sexuala ar fi solutia dar sa fim atenti ce face copii nostri de 12-14 ani in general fetele.Mai bine sa le vedem ce fac

| Salu134 a răspuns:

Da.Eu as zice ca parintii sa vb cu copii lor asupra vietii sexuale.La ce ajuta sexu si care sunt urmarile lui.

| Fatamuntilor explică (pentru Salu134):

Un adult responsabil asta ar face! Dar nu o fac toti, sau nu o fac cum trebuie!

| Veromon a răspuns:

In nici un caz nu este vorba despre familii obisnuite, oameni pe care ii vezi in parc, mall, supermarket etc. Studiul este dat peste cap, mai mult ca sigur, datorita familiilor de rromi, sau a oamenilor care traiesc in sate desprinse din secolul in care traim. Eu unul, in mediul in care ma invart (unul simplu, normal), observ chiar o mare problema aici, tot mai multe cunostinte nu au in gand sa intemeieze o familie ...chiar daca au implinit peste 35 de ani, de copii? nici nu se pune in discutie!

| CheshireDeadCat a răspuns:

Problema nu e în lipsa orelor de educaţie sexuală şi în lipsa discuţiilor pe tema dată dintre părinţi şi copii. Problema e în nivelul scăzut de cultură. Nu mă interesează la ce vârstă o face cineva prima oară, la 14 sau la 24, că nu spune atât de multe asta. Părinţii ar fi putut să-ţi vorbească cât se poate de mult pe tema asta şi tu tot să te laşi manipulată de vreun idiot şi să rămâi însărcinată.
Dacă ar citi mai mult copii, şi ar fi mai dezvoltaţi multi-lateral, chiar dacă ar face-o devreme, şi-ar asuma răspunderea, ar fi mai responsabili şi mai serioşi.
Mamele minore sunt doar o consecinţă, una dintr-un şir mai lung a ignoranţei şi a indiferenţei faţă de dezvoltarea inteligenţi propriu zise(nu a rezultatelor şcolare şi a cuminţeniei, că dacă eşti cuminte da prost, oricum nimic folos din tine) în rândul copiilor şi al adolescenţelor.

| Den30 a răspuns:

Nu stiu daca este posibil...asta depinde si de modul in care sunt crescuti cu toti dar si de educatie! Poate vom iesi s noi din perioada "Evului Mediu" odata! Dar momentan sunt sigura ca nu se va face o schimbare