| Bocanila a întrebat:

Deci in vacanta de vara am niste probleme de facut la mate... Ei bine am o problema ce-mi da durere de cap, am luat legatura cu toti colegii din clasa si nici unul nu a putut sa o faca, as vrea sa-mi explicati aceea problema p.s nu vreau sa mi-o rezolvati decat sa-mi explicati deci problema suna asa :
,, Un automobilist avea de parcurs un drum. In prima zi el a parcurs o patrime din drum si inca 4 km.In ziua urmatoare a parcurs o jumatate din drumul ramas si inca 4 km, iar a treia zii restul de 129km. intrebarea:Cati kilometri avea de parcurs?

ca-m aceasta e problema! repet nu vr sa mi-o rezolvati decat sa-mi explicati!

2 răspunsuri:
| Bocanila explică:

Nu mai dati raspunsuri am reusit sa o rezolv

| Chocolatee a răspuns:

Problema se rezolva printr-o ecuatie. Nu stiu sa iti explic, dar iti voi scrie ecuatiawinking. (1/4x = unu supra 4, totul inmultit cu x)
1/4x + 4 + [x - (1/4x + 4)]:2 + 129 = x
Bafta!