| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Am o nelămurire. Până la urmă limba pe care o vorbesc oamenii în Republica Moldova are aceleași reguli gramaticale sau este o limbă diferită? Nu de alta, dar am văzut la Ilies Vlogs și la alți YT-beri din Moldova ortograme scrise legat sau chestii de genul și nu știu dacă sunt așa deoarece nu știu ei să scrie corect sau așa e limba lor.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Limba e indentic acelasi, nu exista gramatica moldoveneasca, banateana, olteneasca, acelasi gramatica e acelasi ca si acelasi reguli gramaticale

| sublime89 a răspuns:

Limba oficiala a Republicii Moldova e romana, cu aceleasi reguli ca si aici. Dar unii nu o cunosc pentru n-au invatat-o prea bine, sau sunt mai obisnuiti cu rusa sau alte limbi. Si mai sunt unele regionalisme moldovenesti vechi, care in Romania nu se mai folosesc de ceva vreme.

| MeForeverAlone a răspuns:

Sincer, nu știu concret dacă așa e limba lor sau nu, dar de vreme ce ei fac video-uri pentru români ar trebui să scrie corect gramatical. Nu se vorbește și acolo tot română, chiar dacă au accent moldovenesc?
În America și în Anglia diferă câteva cuvinte și accentul, dar totuși au aceleași reguli gramaticale.
Eu cred că ori nu știu ori fac asta pentru că așa vor ei.