Întrebare recomandată | Yeezus a întrebat:

Salut, am o problem destul de grava. Sunt in scoala de soferi si am un instructor infernal. Tipa la mine, ma face sa-mi pierd concentrarea si mai gresesc. In loc sa-mi explice greselile, el tipa si mai tare si azi s-a umplut paharul: a dat in mine, pur si simplu mi-a dat una peste gura.
Trebuia sa trec de pe banda 2 pe banda 1 si mi-a taiat un bou calea, instructorul s-a apucat sa urle, sa injure si mi-a spus ca nu o sa iau examenul (il am saptamana viitoare). Dupa asta m-a dus sa fac o plecare in rampa si mi-a scapat ambreiajul si a murit motorul (in conditiile ca aveam nervii intinsi la maxim de la atatea urlete si insulte luate); ce s-a gandit el sa faca daca nu sa-mi dea una?
Eu le-am spus alor mei ca tipa la mine si alea, au sunat la scoala, dar problema nu s-a rezolvat. Inca nu le-am spus ca a dat in mine, s-ar putea sa iasa un scandal monstru. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Sa le spui ca a dat in tine. In primul rand, cel mai probabil nu o sa iei examenul, nu pentru ca ai conduce prost sau ceva de genul, ci pentru ca e foarte posibil sa te blochezi sau daca faci o greseala sa nu mai fi capabil sa conduci din cauza ca el te-a tratat asa, si te-ai speria automat, fara sa poti face ceva.
Cel mai bine ar fi sa le spui parintilor tai si sa schimbi instructorul, chiar daca mai ai doar o saptamana pana la examen.
Ai mei au refuzat sa ma dea la scoala de soferi din cauza ca au tot auzit de instructori care tipa, injura, ca de ce le-ai oprit moturl ca de ce nu ai facut aia, aia, etc.
Si in final am avut noroc sa gasesc poate cel mai calm instructor roman, nu stiu cum e in alte tari. Erau elevi care faceam o gramada de greseli, mult mai multe ca mine, sau ca orice alt elev, si in loc sa tipe, sau sa se enerveze, le vorbea calm, si le explica ce trebuie sa faca.
Era o placere sa te duci sa conduci, si sa stai 2 ore cu el in masina, cu muzica, vorbind frumos, fara nervi, etc.
Asa trebuie sa fie un instructor, asa trebuie sa te invete, nu tipand, pentru ca te asigur ca atunci cand a fost si el ca tine, a facut poate mai multe greseli ca tine.
Se crede cine stie ce **** pentru ca are carnet si e profesor, ete fas, si eu am carnet si nu ma cred cine stie ce zeu auto.
Spunele parintilor despre faptul ca te-a lovit si spune-le si ca vrei sa schimbi instructorul, cu unul ca ala nu inveti sa conduci, si chiar daca inveti, o sa-ti fie greu al examen, daca politaiul o sa-ti fara un repros, oricat de mic, din cauza ca instructorul reactiona ca dracu, o sa te panichezi, si o sa-ti fie frica sa nu reactioneze si politaiul la fel.
Crede-ma, e o diferenta uriasa intre a face ore cu un nebun ca al tau, si a face ore cu un om cum am avut eu.
Mie unul mi-a creat o parere foarte buna, si pe oricine o sa aud de pe aici ca vrea sa faca scoala de sofer, pe el o sa-l recomand ca instructor.

13 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca o discutie pe cale amiabila nu poate fi vorba, reclama-l la sefi.Bine ar fi sa ai si dovezi, pentru ca va fi cuvantul tau, impotriva cuvantului lui.Incerca sa inregistrezi comportamentul lui. Daca nu vei gasi intelegere mergi la departe la politie.

| LoveSleep a răspuns:

Încearcă să nu-l bagi în seamă și să te concentrezi totuși la ce ai de făcut.
Singurul motiv pentru care îți spun asta e că săptămâna viitoare ai examenul și nu cred c-ai vrea s-o iei de la capăt. Chiar dacă ai putea să schimbi instructorul și să reiei tot de acolo, cu siguranță n-o să mai înțelegi nimic deoarece fiecare instructor are un stil propriu de a explica.
Din moment ce mai ai puțin până când o să termini nu are rost, dar, evident, dacă continua sa te loveasca trebuie sa le spui parintilor.

| SkyPilot a răspuns:

Spune-le parintilor si sa vi se schimbe instructorul. Cu asta clar nu iei examenul!

| untu a răspuns:

Eu sint de aceesi parere cu MeinShadow, o sa-ti dea o recomandare la noul instructor mai bun si mai calm, care o sa-ti explice clar si precis! Merita o funda!

| Mayar a răspuns:

Da-i una, si zi ca ''ti-a alunecat mana''.
Si fa aluzii si insinuari la persoana sa, cum ca ar fi un gunoi de om.
Macar scoate-l si tu din sarite, nu numa el pe tine!

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

Pentru ca a dat in tine trebuie reclamat la politie. E drept, nu ai martori.
Ai o problema de comunicatie ca nu le-ai spus parintilor. In felul acesta te-ai facut vulnerabil(a) si nu poti fi ajutat.
In principiu, ar trebui ca parintii (impreuna cu tine) sa mearga cu jalba in protap la CONDUCEREA scolii si in lipsa instrutorului sa discute urmatoarele:
- sinteti dispusi sa renuntati la plingere la politie daca: se dau banii inapoi pentru curs (din cauza abuzurilor instructorului si a SLABEI CALITATI a cursului) sau iti repartizeaza un intstructor nou pe care sa-l poti valida dupa 2-3 sedinte (daca nu banii inapoi).
Cam asa ar trebui procedat. Eu nu cunosc toate detaliile, dar nu va lasati calcati in picioare si pacaliti.
Pentru tine personal:
Incearca sa faci linistit antrenamente cu masina parintilor undeva intr-un poligon (cit mai linistit). Fa porniri de pe loc de toate tipurile pina le visezi. Incearca porniri de pe loc din a 2-a 3-a etc cit se poate. Daca ai unde, mergi pe o panta moderata cu masina in urcare si exerseaza sa o tii pe loc minute in sir (si mai mult repetari) din ambreiaj. Dupa ce esti sigur pe tine urmatorul exercitiu este sa o "pendulezi" lent din ambreiaj in panta, ba inapoi 1-2 metri apoi inainte 1-2 m. Lucreza cu cele mai mici viteze posibile - melc - cind exersezi manevre - ai timp :-)!
Asta iti va da un mare avantaj, o siguranta pe tine la probele adevarate.

| andrey_2951 a răspuns (pentru ALGator):

Și eu am avut un instructor handicapat zicea cai stric mașina eu nu mersese în viata mea cu mașina zicea cai stric cutia ca trag tare de schimbător. Mai făceam unele greșeli minore urla. În loc sa îmi explice despre șofat sa ma instruiască îmi zicea de femei ma lua cu politica după a 3 ședința l-am sunat sa îmi dea fisa medicala și pa. Mam transferat la alta scoala. A veți grija mare sunt întructorii care încearcă sa scape de tine sa inveti foarte puțin numai sa te ardă sa mai cumperi ore mare ATENȚIE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala e prost nu stie nici pentru el darami-te sa te invete pa tine.da-i si tu una si cerei si banii inapoi pentru asta.

| niculita4tpu a răspuns:

La urmatoarea programare spune ca nu poti veni si mergi la secretara sa reprogramezi. Orice data si ora iti propune la instructorul respectiv, spune ca nu poti, daca nu cumva e alt instructor disponibil in alte intervale si asa faci mereu, pana il gasesti pe ala care iti convine. Scoala nu are voie sa refuze

| DeniiSlipknot a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa faci plangere la politie, din moment ce n-are nici un drept sa dea in tine si ameninta scoala de soferi ca daca nu iti schimba instructorul, iti vei cere banii inapoi si actele si ti le depui altundeva. Si spune-le. N-ai de ce sa nu o faci. O sa faci situatia mai usoara pentru tine.

| Andrei401 a răspuns:

Poti lua legatura cu aceea scoala de soferi si sa le spui sa-ti schimbe instructoru', sau poti sa-l reclami chiar si la politie, nu cred ca este corect sa tipe la tine, in loc sa te educe, te trage in jos, mult succes la scoala de soferi...