| yonutz63991 a întrebat:

As vrea sa inot, dar imi e frica de apa.Stiu toate miscarile si inot foarte bine daca cineva ma tine de burta.Am o piscina de 1 m inaltime si imi e frica...Ar fi mai bine sa ma duc la un curs?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Esti sub 1 m.cumva? In primul rand teama de apa iti creeaza o stare de panica, iar aceasta nu-ti va permite niciodata sa plutesti.Relaxeaza-te in piscina, inchide ochii si cufunda-te incet, pana aproape de nivelul apei cu gura.Relaxat,introdu si gura-inchisa-sub apa, lasand afara numai nasul, cat sa respiri.In acest moment, regleaza-ti respiratia, tot cu ochii inchisi si incearca sa te deplasezi usor, calm, fara panica.Cand consideri ca esti pregatit, trage aer in plamani, usor si lasa-te sa plutesti, tinandu-ti respiratia.Repetand asta, te vei obisnui cu prietenia apei. Apoi te lasi usor in ea si, controlandu-ti respiratia, faci miscari de innot.Vei reusi sa te deplasezi prin innot, fara sa-ti dai seama.Dar intai alunga teama de apa.La inceput vei innota cu caile respiratorii sub apa, dar uso, usor, in timp ce innoti le vei ridica deasupra nivelului apei.Bafta si curaj!