| Doarunaltutilizator a întrebat:

Salut.
Ce materii scolare le considerati importante si ce materii scolare nu le considerati importante? Specificati si de ce.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Sincer...
Nu consider nici o materie importanta.
Adevarul este ca in Romania sistemul educational este praf, se pune accent doar pe cantitatea de cunostinte memorata pe moment, altfel spus pentru note bune trebuie sa invetzi la zeci de materii, dintrecare peste jumate nu-ti vor folosi in viata. Iar in scurt timp vei uita ce ai invatat.
Normal al fi ca daca eu sunt atras si vreau sa invat literatura, sa se puna accentul pe literatura, iar pe restul sa fie la un nivel mediu, adic ore mai putine la restul materiilor, si mai multe ore la materia ce ma atrage, in timp ce la noi trebuie sa inveti cat mai mult la zeci de materii, si in scurt timp nu mai retii nimic.
Pana la urma, daca eu vreau sa devin de exemplu psiholog, de ce ma obligi sa invat chimie, si mai multa matematica decat am nevoie?
Asta e problema. De asta si notele mici, elevii deja sunt plictisiti sa tot invete la zeci de materii, in acel timp si-ar putea dezvolta valorile dar asa...
Mai mult ii strica sistemul in care invata.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

90% din ceea ce inveti in 12 ani de scoala vei uita in primi 5 ani dupa terminarea studilor,ceea ce dovedeste ca scoala e pierdere de timp,nici macar nu te educa,dezvolta ca om,nici macar nu ai o meserie
plus multe materi total aiurea,matematica in viata un om are nevoie de calcule simple in scimb incepand cu generala deja e o matematica mult prea grea, chimia pe bune pe cine il ajuta in viata de zi de zi? biologia poate ar fi ok teoria evolutiei,alimentatia,sportul,sexualitatea etc ce importante au ele biologice, fizica din nou nu o folosim deloc in viata de zi de zi, limbiile straine sunt importante dar s-a dovedit ca in scoala nu prinzi o limba straina, informatica e buna din nou degeaba faci o ora pe saptamana, hai sa discutam despre creier ce e necesar de fa[t, milioane de ani creierul s-a adaptat sa retina doar ce e important pentru supravetuirea lui, in fiecare zi uitam 95% din tot ce invatam sau ce vedem,auzim,percepem,pastram esentialul care ne ajuta, de asta consider scoala o imensa pierdere de timp, e imposibil sa retinem atat de multa materie in memoria de lunga durata intr-un timp atat de scurt, solutia vine din tarile nordice materi practice si educatie, dezvoltare mai multa personala, personal cred ca un copil trebuie sa invete o singura materie pe zi ca sa poata retine mai mult de acel 5%, ceea ce isi aduci aminte cand iesi din clasa e memoria de scurta durata pana ajungi acasa s-a cam dus totul, daca eu vreau sa devin psiholog la ce imi va folosi mie atatea materi? care nu au nici o legatura.si doctori sunt specializati pe anumite domeni asta pentru ca creierul nostru face un lucru foarte bine dar sa fie unul singur,de asta mai bine faci ceva foarte bine decat multe si proaste,in Romania se promoveaza multe si proaste in loc de un singur lucru si bine, mie mi-a placut istoria, logica atat, engleza o uram pentru ca cum se preda engleza e o rusine engleza am prins-o din filme, ciudat din documentare, cartii am invatat mai mult ca in scoala

| RitaDeluxxxe a răspuns (pentru RAY):

In primul rand, consider ca limba romana este cea mai importanta materie.Ea te ajuta la scrierea corecta a substantivului "materii". Numai asa, ca o simpla observatie.

| RAY a răspuns (pentru RitaDeluxxxe):

Eu consider ca limba germana pentru mine este extrem de importanta, fiecare cu limba lui

| RitaDeluxxxe a răspuns (pentru RAY):

Limba germana este ca si limba mea materna. Apropo invatata tot singura. Trebuie sa ai putina vointa si poti invata orice.

| Idkidk a răspuns:

Toate sunt importante pentru că ajută la dezvoltarea cunoştinţelor noastre.

| Адина a răspuns (pentru Idkidk):

Şi orele de dirigenţie sunt importante? :/

| MistretulPufos a răspuns (pentru Idkidk):

Baiatu' te angajam daca stii sa analizezi cuvantul padure laughing

| Idkidk a răspuns (pentru MistretulPufos):

Fata*
Analizez eu de toate.winking

| MistretulPufos a răspuns (pentru Idkidk):

Voiam doar sa arat ca mute chestii pe care le invatam la scoala nu ne ajuta cu nimic in viata...

| Idkidk a răspuns (pentru MistretulPufos):

laughing Dwa.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Адина):

Pai eu zic ca da in ciuda faptului ca nu se pun note la ea in prezent dar la dirigentie vorbesti cu diriginta despre diverse probleme scolare despre note si astea si vezi cum s-ar putea rezolva acele probleme si nu este o materie asa stresanta ca romana, matematica si altele pentru ca nu se pun note si discutii altfel fara sa te panichezi.

| MistretulPufos a răspuns:

Matematica, Engleza, Germana, Franceza, Informatica si cat de cat Fizica, restul nu mi se par importante

| IAmTheLegendary a răspuns:

Toate orele sun importante din punctul meu de vedere+ dirigentia, pentru ca ne invata ce sa facem in viata, dar cea nefolositoare cel putin pentru mine, este RELIGIA, stii de ce? Pentru ca sunt catolica, si sunt altfel de obiceiuri dar unele seamana, sarbatorile sunt mai devreme, chiar si Pastele, dar Craciunul nu... Cam astea-s... big grin happy

| Doarunaltutilizator explică (pentru IAmTheLegendary):

Acum religia este materie optionala.(adica nu mai e obligatorie).
Pentru unii religia nu este ceva real sau important in care sa crezi asa ca nu multi elevi de gimnaziu sau liceu ii dau importanta.
Am vazut asta la colegii mei, ei au facut cerere doar pentru marirea mediei semestriale si anuale multi nu scriu la orele de religie de fapt nici nu au caiete unii la religie ei mai scriu cateodata lectiile pe foi pe care si pe alea le pierd sau le arunca.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Doarunaltutilizator):

Bine adolescentii de varsta mea(15)nu sunt atat de religiosi si asa mai de parte.