| intrebarede100depuncte a întrebat:

Ce parere aveti despre procrastinare? De ce ne facem asta? Patesc tot timpul sa evit, evit, evit ceva... pe care il fac pe ultima suta de metri. Sau uneori nici nu e mare lucru, imi ia 11 minute si o lungesc cu saptamanile. Dar... de ce?

5 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Înseamnă că ești o persoană optimistă, ai încredere că o să te descurci în ultima clipă laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De lene şi din lipsă de voinţă în mare parte.

| Osneros a răspuns:

Schimba mentalitatea in una pozitiva. In loc de "am de facut curatenie" spune-ti "merit sa traiesc intr-o camera curata.

| LorenzoRon a răspuns:

In opinia mea, cel mai bun lucru pe care ar trebui sa-l faci ca sa eviti procrastinarea, ar fi de fapt 2 intrebari pe care sa ti le pui in minte.

1. Ce se intampla peste 1 luna, in cazul in care fac ceea ce am de facut?
2. Ce se intampla peste 1 luna, in cazul in care nu fac ceea ce am de facut?
Merita?

| coffeerelated a răspuns:

Personal, aman lucrurile din 2 motive:
-nu le vad importanta, nu imi plac personal dar trebuie facute pentru scoala/facultate/job;
-le vad importanta dar am alte lucruri mai placute( dar mai putin importante) care le pot face.
Unii spun ca ar exista un fel de anxietate atunci cand incepem ceva ce nu ne place in mod deosebit si de aceea apare acest fenomen.E considerata ca un fel de evitare extrema a unui lucru marunt, dar neplacut/plictisitor. Din prietenii mei am observat ca apare mai mult la cei care se plictisesc repede si mereu trebuie sa faca ceva ce le place, la cei cu multe interese pe langa cele profesionale.
Am observat ca odata ce am acceptat ca procrastinez am putut sa sa gasesc metode sa procrastinez mai putin si sa evit sa ma simt rau ca aman lucrurile.Cat timp atingi termenul limita si rezultatele sunt satisfacatoare pentru tine atunci nu conteaza ca faci lucrul acela pe ultima suta de metri sau.Eu incerc sa imi dau seama cam cat timp ar dura lucrul acela pe care il evit, cand e termenul limita si imi aloc acea durata de timp exact inainte de termenul limita.Pana atunci pot sa fac ce vreau. Uneori ajuta daca repeti in minte care sunt beneficiile lucrului acela pentru tine, daca faci lucrul acela cu altcineva sau incerci sa faci lucrul acela cat mai distractiv posibil.(de ex : cand invat incerc sa ascult muzica fara versuri de tip Lofi sau Chill Hip-Hop ).
De asemenea pentru mine e foarte greu sa ma apuc de ceva, dar cand incep nu ma opresc pana termin pentru ca doresc sa fac lucrul acela bine.Cheia pentru mine e sa incep, chiar daca nu ador sa fac lucrul acela.
Recomand un video pe Youtube: Procrastination – 7 Steps to Cure de la Med School Insiders. E in limba engleza (inclusiv subtitrare in limba engleza) dar da cateva ponturi bune.
In plus, este un articol de pe Washington Post destul de interesant intitulat:"The real reasons you procrastinate — and how to stop".