| NuDauNumeleMeu a întrebat:

Salut
Ce pot face sa am mai mult tupeu? la bataie big grin
Tupeu adica sa dau in cel care ma toaca tare fara < tarsa > ( scutzati expresia)

Sunt baiat deci...noromal ca este vorba si de bataie de foarte multe ori [mai nou si in cazu fetelor dar asta nu conteaza acum]

Ca in orice bataie e bine sa dai primul aici este si problema mea nu am tupeul necesar sa dau primul, de obicei arunc o palma nu ceva destul de bun sal intimidez pe el si pe cei care au venit cu el in caz ca este cazu si sal slabesc bine pe adversar si apoi daca raspunde dau si eu, dar nul usuc inainte sa dea si el cateva cum ar trebui.
E...ce pot face sa scap de problema asta?

Va rog frumos concentrativa pe subiect!
>nu ar fi bine sa eviti bataile / de ce nu incerci sa porti o discutie normala cu el [in unele cazuri NU VREU sa fac asta sau nu se poate discuta cu respectivu]
Multumesc foarte mult si bineinteles vine si funda pentru cel mai bun.
Scuzati categoria daca nu am ales bine.

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Pai experienta ajuta mult, cu cat o sa ai mai multe comflicte cu atat vei stii ce urmeaza sa se intample si vei scapa de sentimentul de frica care te tine pe loc.
Sau poti incerca sa te bagi la un sport de contact, si eu inainte nici nu indrasneam sa ridic mana la cineva, acum nu mai simt nici o emotie, nu mai am nici o retinere si daca sare cineva la mine la bataie nu dau inapoi.
Eu fac kickbox, e foarte folositor, te ajuta sa iti controlezi emotile, sa imbunatetesti tehnicile de aparare si atac precum si sa ai o conditie fizica buna.
Daca esti din Brasov si te intereseaza sa vi la kickbox spune-mi, poti merge unde fac si eu, eu fac cursuri cu Nicu Dascalu, luptator in K1 si campion de Ashihara Karate, ai ce invata de la el.
Norocwinking

| NuDauNumeleMeu explică (pentru MarianWLF):

Mersi.
Am vrut sa ma apuc de kickbox dar nu stiu de cu nu am facut-olaughing
Sunt in Bacau din pacate si daca e sa ma apuc o sa fac cu FlorinLupu [in fine nu prea conteaza asta]
Dar ce sporturi mai stii un fel de karate care trage mult spre bataile astea de strada. Despre kyokushin ce parere ai? Dar as muri de ciuda daca aici in Bacau nu avem acest sport crying
Mersi oricum daca nu primesc alt raspuns mai bun ai funda

| MarianWLF a răspuns (pentru NuDauNumeleMeu):

Hmm pai cel mai apropiat stil de luptele de strada care se practica in Romania este Muai-Thai, este foarte dur, full contact fara manusi doar bandaje, acolo e foarte dur ori tragi tare ori pa! Trebuie sa ai ambitie sa faci asa ceva, gandeste-te ca te vei bate real, daca nu esti atent puf un pumn in ochi, ti-l face panda, puf un cot un gura, iti umfla buza.
Daca vrei sa te apuci de asta treaba ta laughing
SI eu m-am gandit sa ma apuc dar mai intai sa ma calesc de lovituri, si sa invat tehnici la kickbox, nu prea merge sa te duci acolo nepregatit.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti un om inteligent vei afla ca nu ai nevoie de foarte mult tupeu ca sa ajungi un om nu o pramatie in tara asta!

| CosminC86 a răspuns:

Salut! La nevoie o sa dai... si in stanga si in dreapta, doar n-o sa stai sa te bata toti.
In primul rand trebuie sa eviti cu orice pret bataile, pentru ca nu se cuvine ca intr-o tara civilizata (cica) cum e Romania sa vezi batai pe strada. In caz ca dai gres la pasul anterior, trebuie cu orice pret sa lovesti primul si in serie. Dupa acesta raspuns banuiesc ca o sa apara foarte multe reclamatii, cum ca te invat la rele, dar asta e crudul adevar si trebuie infrutat.

| TashaUhm a răspuns:

Stii. e o expresie ''imi rupi inima, iti crap capul''.
La tine nu e vorba de inima, ci de minte`!winking
Pur si simplu Dai`! daca asta simti tu..desi, bataia nu e un raspuns(wow! daca m-ar auzi prietenii ar spune ca am innebunitlaughing)
Cu tupeu. ca doar esti baiat ce maciuca lu'Mihai`!
Sunt fete care au mai mult tupeu decat tine`!(pentru incurajarelaughing)

| Alexutzu_Alexx_1999 a răspuns:

Si eu sunt din bacau laughing)