| BogdanM275 a întrebat:

Salut de ce în România angajatorii au așteptări total nerealiste, cum ar fi să ai studii medii ori bacalaureatul pentru a fi un amărât de casier sau manipulant marfă la un supermarket cum ar fi Profi,Cora,metro, etc pe un salariu ce nu depășește 2500-3000 de lei, însă pe de cealaltă parte tot ei se plâng că nu gasesc angajați, nu credeți că aceste criterii sunt discriminatori?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Fac asta de ipocriti ce sunt.

| suntserios a răspuns (pentru LordCristobal):

Tu că angajator ai lua pe cineva să se ocupe de casa, de banii încasați zi de zi, dacă știi că nu a fost in stare sa ia bacul?

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Si nu Bogdan, nu e eronat raspunsul meu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Si nici al meu, dar are omul probleme cu realitatea...

| BogdanM275 explică (pentru suntserios):

Nu văd unde ar fi problema, bacul este doar o hârtie cunosc persoane ce au finalizat facultatea și abia dacă știu tabla înmulțirii, Bacul nu te face mai mult sau mai puțin competent pentru a ocupa un anumit loc de muncă, la fel de bine poți avea 12 clase fără bac și nu este nici o problemă. Asemenea mentalități înapoiate sunt întâlnite preponderent doar la români si alte popoare precum poporul român. În Germania, Olanda sau Austria nu am văzut și auzit despre așa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru BogdanM275):

"Bacul nu te face mai mult sau mai puțin competent"

Ba da. Daca nu ai fost capabil sa treci un examen bazat pe cunostinte de baza din 12 ani de educatie te cam face mai putin competent pentru un job cat de cat calificat. Ce e drept, la carat saci pe santier nu, dar sa faci gesiunea unui magazin cum ai dat tu exemplu cam da.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ei, sa nu exageram. La istorie stiam de 2, am luat 9. Totusi trebuie sa fii relativ competent si sa copii, iar la oral nu aveai cum sa treci daca erai complet lemn.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai la oral trebuia să știi să legi coerent câteva cuvinte. Dacă asta nu ești in stare sa promovezi atunci clar nu meriti un loc de muncă mi mult decât carat saci pe șantier.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Eeeexact!

| troleibuz a răspuns (pentru BogdanM275):

Daca tu nu ai ambitia sa iei un examen mediocru, de unde gasesti ambitie sa faci o sarcina mai serioasa pana la capat?

21 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Depinde de angajator, unul care duce lipsa de personal te angajeaza fara sa stea pe ganduri, de obicei fac mofturi in momentul cand au echipa completa si isi permit sa te refuze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred că diploma de bac e ceva discriminatoriu. Sa fim serioși. Se cere diploma de bac nu fizica nucleara. Ar fi și culmea sa angajezi pe cineva pe post de casier care nici nu știe să numere.

| BogdanM275 explică (pentru suntserios):

Aproape orice persoană cu 8 clase știe tabla înmulțirii ori scăderi și adunări de bază. Majoritatea populației României nu are Bac, deci automat este ceva discriminatoriu.

| suntserios a răspuns (pentru BogdanM275):

Majoritatea nu au bacul? De unde ai luat statistica asta?

Și bacul e singura diploma care atestă minimul de studii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

Discriminatoriul ai putea spune ca e si sa ceara diplome de studii celor ce vor sa se faca medici, daca mergi pe logica ta. Si nu te mai da cu dosul de pamint ca un plingacios, ca daca stii sa te vinzi, te ia angajatorul si fara bac. A, da, de multe ori se cer anumite studii pentru ca sunt diverse scheme de ajutor de la stat, gen statul te ajuta cu bani, ca angajator, daca angajezi un tinar absolvent de liceu si il tii vreo 2 ani, printre altele...

| BogdanM275 explică (pentru GabiDumitrescu):

Logica mea este că nu ai nevoie Bac și nici măcar de liceu pentru a lucra la un supermarket nu am pomenit ceva despre a fi medic fara bac exista o diferență între locurile de muncă unde chiar sunt necesare studiile superioare ori bacul si unde doar se aberează la greu, dacă nu ești in stare să faci diferența dintre un loc de muncă la supermarket și un loc de muncă în domeniul medical nu este problema mea și înseamnă că răspunsul tău chiar este complet eronat și lipsit de sens.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

Iar eu am zis ca astia cauta oameni care abia au absolvit pentru ca primesc compensatii de la stat ca ii angajeaza, dar asta ti-a trecut pe sub radar...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Studii medii ori bacalaureat pentru un casier mi se pare absolut normal. Totusi lucrezi cu banii, trebuie sa "stii carte" binisor, ca sa tii gestiunea decent.
Pentru manipulant marfa nu cred ca iti cere nimeni 12 clase si bac, ci fizic sportiv.
Concurenta pentru posturile astea necalificate o sa gasesti in orasele mari, supraaglomerate. In orasele mai mici ai acelasi salariu de 2500-3000 de lei, aceleasi magazine Profi, Lidl, Kaufland, insa te angajeaza cu mult mai putine pretentii. Chiriile sunt mult mai mici, la fel si preturile restaurantelor, barurilor, cafenelelor si al spectacolelor.
Deci, sfatul meu: daca esti necalificat sau fara studii, stabileste-te intr-un oras mic (dar activ), si vei trai mai ok decat in orasele mari.
Gasesti si joburi cu cazare + bonuri de masa, un exemplu ar fi ofertele de munca (prin agentie) la fabrica Leoni Bistrita. Ai salariul mentionat de tine, treaba relativ simpla, cazare gratuita, si stai intr-un oras mic, ieftin si cu de toate. Aceeasi oferta de munca o poti avea si in Cluj sau Brasov, dar in orasele alea abia te descurci cu 3000 de lei laughing

| Sportacus123 a răspuns:

Să ai bacul e o chestie de bun simț.

| vodami92 a răspuns:

Pai numai este ca inainte! daca pana in 1999! era salariu bun in Romania! dupa 1999 jale mare! si apoi cine vrea sa munceasca astazi pe 8 lei salariu! trebuie sa fii nebun! de aia daca nu iti convine simplu! te duci in afara! nu ai altceva ce sa faci! tara noastra asa este! nu accepta absolut nimic! in afara macar simti libertatea! chiar daca este ce-i drept nu cunosti chiar pe nimeni! si daca nu stii nici limba! si nu te poti adapta! esti mancat de balene!

| StimabiluI a răspuns:

Oarecum este discriminatoriu fiindcă sunt destule persoane care nu au putut termina liceul fiindcă au avut condiții dificile în familie ori probleme financiare.

Însă în mentalitatea colectivă există gândirea că dacă cineva nu a luat bacalaureatul înseamnă că ori nu i-a plăcut cartea ori că a fost un elev problemă, de aceea angajatorii se simt mai confortabil să pună această condiție.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Depinde rolling on the floor, e discriminatoriu pe jumatate, adica ar trebui sa intrebe bai neica de ce nu ai dat bacu. Daca ai fost romanche de asta care visa ca va face manevre si ca va fi bogat si nu s-a sinchisit sa se duca la scoala, sau erai un agarici care faceai probleme la ore mi s-ar parea NORMAL sa nu te angajeze sa te duci dracu rolling on the floor sa-ti asumi greselile din trecut. DACA ai fost un copil cu niste parinti de rahat care nu te-au dat la scoala, sau n-ai avut posibilitati financiare atunci ar trebui sa-ti dea o sansa, bine dar sa faci totusi ceva scoala chit ca ai avcea 20 de ani si n-ai avut scoala sa te bage undeva sa fii invatat 1 an DAR fara sa fii platit putina carte.