| catafan a întrebat:

Salut prieteni de pe TPU! In seara asta m-am decis sa-mi pun gandurile si sa-mi impartasesc sentimentele aici pe TPU, in speranta ca poate cineva ma va putea ajuta. Va rog sa cititi pana la capat, cu atentie fiindca fiecare cuvant este extras din mintea mea. De la 17 ani ma confrunt cu probleme, cel putin mie mi se par grave, stiu ca sunt copii care n-au parinti, probabil n-au un acoperis, dar nu asta este ideea, daca ma credeti acum am lacrimi in ochi. Cand spun probleme ma refer la viata dura in care traim si din cate discut cu prietenii mai inaintati in varsta ca mine, imi spun ca ei nu au trecut niciodata prin atatea probleme. Acum o sa citez prin cate am trecut, cel putin sunt lucrurile care m-au marcat. Am fost batut de un individ mai mare ca mine (25 ani) am fost in coma, am fost intr-o masina care a trecut prin 2 accidente, fiind si eu pasager, am fost urmarit o vara intreaga de un individ (cu probleme psihice) pe un motiv nefondat, cei la care tineam cel mai mult m-au parasit facandu-mi si rau totodata, m-am apucat de fumat, m-am apucat de alcool, a aflat tatal meu pe 5 Decembrie si am fost la magazin fiind agresat de cel cu probleme psihice, chemand-ul pe tatal meu, el era si un pic baut, ia sarit in spate si i-a dat cu un bolovan, acum tatal meu e de atunci in spital. Am lasat bautura, cel ce m-a agresat cand am intrat in coma, a facut-o fiindca mi-am aparat o prietena si ea acum este prietena cu el. Am senzatia uneori ca nu ma cunosc, acum sunt amenintat de altu fiindca l-am chemat pe tatal meu, am fost la psiholog de nenumarate ori, l-am si schimbat nimic, nimeni nu a putut sa patrunda in mintea mea si sa afle "cauza". Ma intreb uneori, "ma poate sunt eu prea sensibil, ca poate lucruri de genu se intampla oricui si poate eu prea pun accent". Am o fire puternica fiindca am trecut prin multe si nu sunt numerotate mai sus toate, doar ca nu mai inteleg, nu pot sa percep nimic. Am un mare "off". Nu stiu, caut pe cineva care chiar ma poate ajuta cu un sfat. Sper sa nu ma credeti un copil, care intra pe TPU, doar de dragul de a intra si a pune intrebari, m-am tot gandit o vreme pana am intrat aici sa cer sfaturi. Am prieteni, stiu sa ma distrez, doar ca ceva ma sapa pe dinăuntru, va rog, cei care nu ati citit tot, sau nu ma puteti intelege sa nu raspundeti. Astept sfaturi.

Răspuns Câştigător
| ILoveTacos a răspuns:

Sfaturi? Ce sfaturi vrei sa-ti dau cand imi vine si mie sa plang?
Eu nu am trecut prin ce ai trecut si tu,dar imi dau seama din ce ai scris aici ca esti o persoana foarte puternica(si e bine ca-ti dai seama de asta). Nici nu stiu cati oameni din jurul meu s-ar fi apucat de droguri sau s-ar fi sinucis daca ar fi trecut prin ceea ce ai trecut tu in ultimii ani.
Nu stiu ce sa zic, in legatura cu problemele pe care le ai cu ceilalti, incearca un timp sa nu mai intri in contact cu alte persoane decat cele la care tii si pe care le cunosti.

In legatura cu toate ghinioanele prin care treci, gandeste-te asa:viata este o "chestie" extraordinar de complexa, dar si foarte echilibrata.In lumea asta exista ceva ca un fel de karma explicata stiintific.Gandeste-te ca 20 % din viata ta a fost rea, restul de 80 % o sa fie minunata, dar si cu mici ghinioane.Mereu trebuie sa existe echilibru in lume, altfel totul ar lua-o razna.

Nu te mai gandi ca problema esti tu, pentru ca nu e deloc adevarat.Gandeste-te la toate obstacolele astea ca la o sansa sa arati lumii cat esti de puternic si vei reusi.

Nu ezita sa mai ceri sfaturi daca vei simti nevoia, faptul ca te descarci o sa te faca sa te simti mult mai bine.

Sper ca te-am ajutat macar putin...

| catafan explică (pentru ILoveTacos):

Mi-a trecut gandul cu "sinucis" de multe ori prin cap, dar mi-am schimbat imediat gandirea, imi venea fara sa vreau, oricum imi vine uneori sa plec pe jos oriunde.

| ILoveTacos a răspuns (pentru catafan):

Imi pare bine ce te-am putut ajuta, ma simt foarte fericita sa stiu ca am putut fi de folos.Din pacate eu nu am cont de Facebook(stiu, stiu...o raritate in zilele de azi) si messul nu-mi merge de un an.
Mi-ar placea mult sa mai discutam pe site, prin mesaje sau intrebari.Sa ai o seara(noapte) placuta!

7 răspunsuri:
| Against a răspuns:

Cred ca dupa cate ai trevut, esti incredibil de puternic.Si nu o spun in nume rau, dar ar trebui sa mergi la psiholog, nu pentru ca ai probleme, ci pentru a vorbi cu cineva care te-ar putea ajuta sa treci peste traumele astea

| Quasimodo a răspuns:

Am citit cu atentie ceea ce ai scris. Interesant! Si trist in acelasi timp!
Fii optimist, nu te da batut! In viata avem multe momente grele,dar vor veni si zile mai bune, vei vedea!
Poti sa pui ce ti se intampla pe seama ghinionului sau sa spui ca sunt incercari ale vietii,care insa te vor face mai puternic!
Ca un mic amanunt, acea "prietena", care acum e cu agresorul tau, nu te merita! Nu ai pierdut nimic! Ea are de pierdut, cand respectivul o va agresa, insela sau parasi!
Prin faptul ca ai scapat din atatea situatii grave (coma, doua accidente, agresiuni) eu zic ca esti chiar un tip norocos, pe care il iubeste si protejeaza Dumnezeu!
E bine ca ai prieteni!
Sa fii fericit, iubit si respectat! Te salut!

| catafan explică:

Ma simt un pic mai bine, mi-a placut sfatul lui Tacos. Chiar sunt optimist dar uneori am si unele regrete, chiar mi-ar place sa vorbesc cu voi zilnic, fiindca mi s-au parut interesante toate sfaturile, chiar nu ma asteptam ca sa raspunda persoane la un "eseu" si nu ma asteptam sa gasesc atatea incurajari. Multumesc mult, vad ca exista si persoane bune. Mi-ar placea sa mai discut cu voi si pe mess dar si pe facebook, www.facebook.com/CataFanOnline si id de mess b_catafan. Va multumesc mult prieteni :*

| PooChai a răspuns:

Ti se intampla toate astea pentru ca Dumnezeu te iubeste si vrea sa te faca sa iti dai seama ca esti nimic fara El... Dumnezeu are un plan cu noi toti...

| micutza98 a răspuns:

Sti cum se spune, viata te tine ocupat pentru ca inca iti scrie acel destin fericit. Nu dispera si nu uita ca dupa ploaie mereu op sa iasa soarele. Mai tarziu, cand o sa fi fericit, o sa iti dai seama singur, ca a meritat prin ce ai trecut. Fundaa happy