| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, sunt singurul caruia i se pare ca timpul trece din ce in ce mai repede? Asta ar insemna ca vom imbatrani mai repede, dar acum ceva ani nu era azi luni maine duminica, ce pareri aveti?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Timpul fizic trece în ritm egal al ceasornicului, tic tac.
Când simți, resimți că timpul trece mai repede, este atunci că acel interval de timp nu l-ai umplut pentru tine, cu viața ta. Este lipsa ta din acel timp. Dacă nu ai fost în el. nu l-ai resimțit cum trece. Apoi există paradoxul. Te doare ceva, timpul se dilată enorm. Ești super fericit, timpul zboară prea repede, căci ai dori ca acea fericire să dureze mai mult. Și momentele în care ești atât de tare implicat în ceea ce faci, încât nu simți trecerea timpului. te simți înafara lui.

| Sofer a răspuns:

Trece asa repede timpul ca nici nu am realizat când m-am trezit.

| Apokales a răspuns:

Este doar lipsa de noi evenimente. Esti prins in rutina, acum ti se pare ca trece timpul greu, insa uitandu-te in spate iti dai seama ca a trecut repede. Creierul tau nu inregistreaza durata experientelor, ar fi fost o tortura sa faca asta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu am auzit la Radio Romania Actualități un invitat la o emisiune ca spunea cum ca ziua are doar 16 ore si ca a început sa scadă din anul 1970. Si ca el a citit acest lucru pe site-ul NASA. La puțin timp s-a discutat si in școală din satul meu in sala profesorala. Sursa tot site NASA. La mine in sat de cel puțin 20 de ani majoritatea oamenilor care îmbătrânesc ajung sa traiasca între 90 si 100 de ani dar nu arata bătrâni. Eu cred ca zilele sunt mai scurte, iar daca ceasul arata ca ziua are 24 de ore, se poate împărți durata unei zile la 24 chiar daca este de 16 ore. Îmi aduc aminte ca pe timpul lui Ceauseascu aveam serviciu de 8 ore si după aceea mergeam si îmi ajutam părinții la prășit in camp pana seara. Si lucram mult mai mult teren decât lucrez acum in gradina intr-o zi lumina. Adică 12-13 ore cu pauza de masa doar.

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Faza cu nu arata batrani, sa stii ca si eu am observat-o, tot ce e posibil.