| CristianAlbert2 a întrebat:

Am o problemă cu un fost prieten (e o poveste lungă dar voi spune doar o parte)

Noi suntem colegi, vecini (locuim in aceași scară) și relația noastră de prietenie a durat 6 ani, eram cei mai buni prieteni, aceasta prietenie s-a sfârșit în anul 2018 din cauza unor înregistrări care se auzea destul de clar vocea lui cum mă vorbea de rău la alții, conturi false etc... sunt multe motive la mijloc.

De atunci am început să tot primesc amenințări cu moartea și înjurături, nu că mă speriasem mai mult râdeam de el, părinții mei nu prea le au cu poliția.

Amenințările și jignirile au început să fie cam in fiecare săptămână că îmi iau bătaie de la alții. Am inceput sa am o temere pe treaba asta, le-am arătat părinților mei care îl credeau un îngeraș, au văzut mesajele și au fost la el să vorbeasca cu părinții lui despre asta. El și părinții lui îi luau apărarea și spuneau că nu e el și că i-a spart cineva contul că sa îi facă rău, părinții mei nu au crezut și au plecat.

In a-7 a, a făcut un cont fals cu o poza veche de-a lui și începea să amenințe și să înjure toți colegii, toată clasa și diriginta credeau că eu sunt ăla că știau că avem probleme între noi, mi-au verificat telefonul. Diriginta a chemat poliția la școală și polițiștii au zis că amândoi suntem în cercul de suspecți și îl vor găsi pe ăla cu contul, avea ăla o față panicata de se vedea destul de clar că el era. Nu s-a mai întâmplat nimic.

Totul s-a calmat, iar au apărut amenințările că îmi iau bătaie de la alții, în realitate îmi spunea că nu e el.

La un moment dat m-am săturat de amenințări și m-am plâns la un prieten care acesta a imprastiat vestea mai departe. Până au aflat niste prieteni buni de ai mei, aceștia l-au prins, mai aveau puțin și îl luau la bataie, i-a zis că daca mai aud că mă mai amenința ii rup picioarele, de atunci nu am mai primit amenințări.

In aceeasi zi au venit părinții lui la mine la ușă cu scandal sa le spun unde stău ăia, nu am vrut și am închis ușa.
De atunci a început să spuna minciuni la alții că i-am înjurat și că vreau sa ii bat, am scăpat de bătaie și s-au prins și aia că e un mincinos, când eram singur și trecea cu alți prieteni de ai lui începeau să mă batjocorească, să mă facă femeie și sa mă simt umilit, nu îi băgăm În seama. A început să îi se zică "Cap de Ou" că se tundea periuță.

Am întors roata dar a scăpat și de bătaie, am ieșit afară cu inca vreo 4 băieți eram toți cu bicicletele, a trecut pe lângă noi cu inca 2 băieți pe bicicletă și aia au început să il strige "Cap de Ou" se întoarce la noi si aia se duceau spre el, ăla când a vazut s-a dus glonț(fuga e sănătoasă). Mai târziu ne găsim cu el, nouă ne tot zicea că îl cheamă pe varsu și că o să ne luăm bătaie, ne-am mai înjurat puțin și am plecat.

Am dat-o de multe ori la pace dar totul a început din nou alte minciuni de ale lui pe care le sărim.

Acum recent mă vorbea pe la spate la "cel mai bun prieten" îi zicea că are nu stiu ce var de 24 de ani si că o să mă bage varsu in spital.

Acum 3 ore îmi dă mesaj și îmi spune sa am grijă ca mă caută varsu, am râs și i-am zis sa se atingă de mine, am dat block.

As vrea sa va spuneți părerea despre acest lucru și să îmi spuneți ce trebuie făcut, părinții lui nu cred nici cu dovezile in fata, cu poliția nu cred că se rezolva nimic.
Nu m-am plâns la nimeni că știu că o sa își ia o bătaie calumea pe tema asta, problemele mi le rezolv singur, eu sunt un om mai pacifist așa.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Potibface plângere la politie dacă nu încetează. Oricum la un moment dat se va plictisi, dar nu te lasă provocat, nu face vreo greșeală ca să aibă și el motiv sa cheme politie.

| CristianAlbert2 explică (pentru Emma30555):

Știu că vrea să am eu probleme cu poliția dar nu îi merge, și știu că el vrea să îl bat sa am eu probleme dar nu-s genul ăla de om. Însă își tot face conturi și îmi dă amenințări când se plictisește

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Evitare. Și să nu răspunzi la provocări.
Și alte animale, nu numai noi oamenii, masculii, când ajung la pubertate și se umplu de hormoni de reproducere, testosteronm, devin agresivi, se iau coarne, se iau la bătaie pentru femele, pentru teritoriu, cu și fără motiv. I s-a pus pata pe tine. Dacă nu răspunzi la provocări, își va căuta altă țintă.

| CristianAlbert2 explică (pentru sadrian46):

Nu îi răspundeam, eu știu că el vrea să îmi facă probleme sa am probleme cu poliția dar mna, nu îi merge

| CristianAlbert2 explică (pentru sadrian46):

Nu îi răspundeam, eu știu că el vrea să îmi facă probleme sa am probleme cu poliția dar nu îi merge