| cosmin3confuz a întrebat:

stie cineva cam cat de greu este la profilul de stiinte ale naturii. Eu sunt cam bun la biologie, la chimie putin peste medie dar la fizica si matematica ...cam greu. Ce ma sfatuiti? Eu sunt acum in clasa a 9-a la profil filologie si e cam plictisitor sa citesc carti si sa fac comentarii la o poezie de 4 versuri sa scriu 5 pagini A4.

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Eu sunt la SN, tot a9-a şi mă bate gândul să mă transfer la un profil uman, dar nu prea mă încântă latina şi porcăriile de genul. Fizica şi matematica sunt relativ grele(bac-ul e mai uşor -la mate-, dar în rest e cam aceeaşi materie ca şi la MI, nu sunt cine ştie ce diferenţe -din câte am înţeles eu de la ceilalţi-), sunt oarecum şi materiile principale, urmate de chimie şi biologie. Ambele din urmă sunt ceva toceală şi ceva logică, ambele mi se par naşpa, măcar biologia e interesantă, chimia e plicticoasă. Nu ştiu ce faceţi voi la filo, da' noi la română nu facem mai nimic(cu niciuna dintre profesoare, că am avut 'norocul' să avem două). E un fel de vorbire liberă, fiecare spune ce îi trece prin cap, iar din când în când ne mai dă câte o carte de citit(pe care bineînţeles că nu o citeşte nimeni -nici nu ştiu la ce s-ar aştepta când e vorba de romane ca Mara-). Te sfătuiesc că dacă nu le ai cu fizica şi matematica să stai cuminte, că o să dai bac la ele(la mate cel puţin, la fizică ai de ales). Fizica măcar e interesantă, dar matematica e chin pentru mine. Acum depinde şi unde înveţi, dacă eşti la un colegiu naţional relativ bun, cum sunt eu, e cam naşpa, dar dacă eşti la un liceu oarecare, probabil te-ai descurca. Una peste alta, eu mă descurc şi fără să deschid vreun caiet când ajung acasă, dar dacă eşti genul care vrea 10 pe linie, n-o să-ţi meargă.

| cosmin3confuz explică (pentru Paulla):

Adevarul e ca sunt la cel mai bun liceu din Iasi! La matematica cred ca nu ai inteles : nu sunt chiar asa prost-bata inteleg si eu macar oleaca o problema cand o vad dar sa nu exageram!

| cosmin3confuz explică (pentru Paulla):

Crede-ma acum chiar ca nu mai vreau 10 pe linie ca in gimnaziu! Apropo daca vrei iti dau detalii despre profilul de filologie! Doar spune daca vrei!

12 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Si eu sunt le filo, și-mi place.
Nu e greu la științe, însă dacă mergeai de la început, recapitulai toate noțiuniile și poate te descurcai și la fizică/matematică.
Baftă!

| MadRaven a răspuns:

Daca tu simti ca vei la stiinte, du-te!
Daca nu o bei face, toata viata te vei gandi cum ar fi fost daca ai fi facut-o.
Cat despre ore, nu e greu, atata timp cat simti ca asta vrei sa faci
Bafta:-)!

| Vans a răspuns:

Am o prietenă la Loga la sn.
Ei i se pare greu, mai ales că nici ea nu le prea are cu fizica.Chiar vrea să se transfere.
Nu ştiu ce să zic, tu ştii cât poţi învăţa şi ce-ţi place.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Buna.nu e asa greu eu sunt in clasa a 10 a pe profilul stiinte ale naturii si sincer nu e greu mai ales daca le ai cu biologia si cu chimia, nu trebuie sa fii asa bun la mate la acest profil.eu zic sa incerci nu e greuhappy

| cosmin3confuz explică (pentru NoLiesJustLove):

Deci as putea sa recuperez materia daca m-as transfera acum din semestru 2?

| cosmin3confuz explică (pentru NoLiesJustLove):

Stii mi e cam sincer frica sa ma transfer sa nu ma ia capul cu ameteli la fizica. Eu acum am facut lentile si oglinzi si nu erau probbleme grele pentru ca eram la profil uman. Acum insa nu stiu. Si m-am uitat la bac la chimie anorganica si organica si m-a luat cu multe ameteli.

| NoLiesJustLove a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Buna.ti-am zis mie nu mi se pare greu daca tu esti bun la bio si chimie eu zic sa incerci.iar cu matematica nu e problema nu trebuie sa fi as si cu fizica cred ca te descurci.succeshappy sa imi zici si mie daca te mutihappy:*

| cosmin3confuz explică (pentru NoLiesJustLove):

Ma gandesc in 2 ziel si iti spun. Eu acum sunt la cel mai bun liceu din Iasi!

| NoLiesJustLove a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Buna.e bine daca esti la cel mai bun liceu inseamna ca iti merge minteahappy:*

| NoLiesJustLove a răspuns (pentru cosmin3confuz):

E bine daca esti la cel mai bun liceu inseamna ca iti merge minteahappy:*