| Tuca10 a întrebat:

Am si eu o problema, cand ma uit la un video pe yt prezentat de un om care vorbește limba engleză, cu accent de britanic n-am nimic, inteleg totul la perfecție, dar cand ascult pe cineva cu accent american (melodiile lui Snoop Dog ) nu inteleg nici 10%, are un accent de parca spune alte cuvinte chiar daca eu cunosc toate cuvintele limbii engleze, ma puteti ajuta sa invat accentul american, cu un site sau ceva?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa inveti omule,accentul nu inseamna o noua limba,eu unu inteleg orice accent american,britanic,australian,indian inseamna ca nu stii, cum sa nu intelegi daca stii, afli din context, daca nu intelegi cuv cu cuv dar folosesti imaginatia, creativitatea, eu recomand sa se invete in context

| Anonimmmmaaa a răspuns:

La mine e invers? Nu stiu toata engleza cuvant cu cuvant dar in anumite contexte ma descurc.Accentul englezii britanice nu o inteleg deloc ..chiar daca facem la scoala engleza britanica. Engleza americana o inteleg ..accentul e mai fain ..cuvintele au sens ...De multe ori cand ma uit la youtuberi din Anglia nu inteleg nimic aproape laughing Nu stiu încearcă sa îți iei un Dicționar in engleza americană, poate te-ar ajuta.