| TheTimeKiller a întrebat:

Cum as putea sa-mi imbunatatesc engleza? Problema mea nu e ca nu stiu cuvinte, problema mea este ca nu inteleg ce spune un american/englez daca nu are subtitrare(in engleza ca sa pot citi cuvintele). Deci eu nu inteleg cuvintele si daca mai are si un accent ciudat sau o voce ragusita chiar nu inteleg nimic. Voi cum va descurcati? Ce ma sfatuiti sa fac ca sa inteleg si eu mai bine? Am vrut sa ma uit la niste interviuri cu un actor si normal ca erau in engleza. Are vocea mai groasa si un accent mai ciudat si nu inteleg ce spune.
PS.Am 15 ani, deci am timp sa invat engleza dar totusi exista trucuri ca sa invat mai usor?

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

(Daca dai clic pe desenul cu microfon auzi si cum se pronunta.)
http://www.internetpolyglot.com/romanian/lessons-en-ro

| Duucu a răspuns:

Uneori îmi fac prieteni pe internet din America/Britania și discut cu ei pe skype la microfon.Eu zic că e o metodă foarte bună de învățat.

| Vali196K a răspuns:

Doar invata dintr-o carte de clasele 5-8, pe parcursul acesteia nici nu iti vei da seama cat de usor e;) Uite aici ceva care te va putea ajuta : http://www.eurocor.ro/......?/curs.php eu in general am invatat din filme cu subtritari :)))), poti invata putin si din google translate :))). Mult noroc :)

| KlanDestinN a răspuns:

Nu intra pe google translate nici nu iti traduce bine. cel mai bine e ca in fiecare zi sa citeste cuvinte din dictionar si sa le vezi si traducerea.A doua zi cand te trezesti gandeste-te daca mai tii minte vreun cuvant si asa le inveti. BAfta

| TheTimeKiller explică (pentru KlanDestinN):

Problema mea nu e ca nu stiu cuvinte(stiu multe cuvinte in engleza si pot sa comunic cu cineva in engleza, dar cand vine vorba sa vorbesc cu cineva, nu imi dau seama ce spune din cauza accentului si/sau ca vorbeste prea repede.