| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp nu am m ai pus nicio intrebare, cu sigurantă ca v am plictisit cu vechile mele intrebari, si am zis sa fac o pauză. Dar acum vazind tragedi care s a abătut asupra României din cauza incendiului din clubul colectiv din Bucuresti, ce părere ave ti voi, ar trebui inchise definitiv cluburile? Voi merge ti sau a ti mers vreodată in vreun club? Voi tineri, tinere, cum vi se pare nepăsarea autoritatilor care dau autorizatii unor astfel de locuri dubioase? Cine se face vinovat de aceadtă tragedie? Cine plăteste pentru aceasta tragedie, au murit oameni tineri, si au fost nenorociti de arsuri si nu se stie cine scapă. Astept multe raspunsuri. O zi frumoasă.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Clubul respeciv, dupa cate s-au spus pana acum, nu avea autorizatiile necesare pentru functionare si functionand astfel, a incalcat prevederile legale in vigoare.
La concertul respectiv, au participat peste 400 de persoane si caile de acces nu erau corespunzatore pentru o posibila evacuare, in caz de incendiu.
Cred ca folosirea artificiilor la concertele rock si la alte spectacole de divertisment, nu ar trebui admisa, decat numai pe scenele mari, unde exista spatiu, in care aceste artificii sa arda si sa nu poata sa provoace incendii, nu in incaperi, de genul celei in care functiona clubul in cauza. Fiecare dintre noi, cand a aflat de aceasta tragedie, a fost socat si s-a gandit la cei afectati, care au platit cu viata ori cu starea lor de sanatate, precum si la familiile acestora, care trec acum printr-o grea incercare.
Pentru cei decedati, le doresc ca sufletul lor sa aiba drum liber, spre calea de lumina si Dumnezeu sa-i odihneasca in pace, iar pentru familii afectate, condoleante si multa putere pentru a trece peste aceste pierderi.
Sper ca organele in drept, sa-si faca datoria si sa-i traga la raspundere, pe cei vinovati.
Despre functionarea unor asemenea cluburi, nu sunt in masura sa ma pronunt pe considerentul ca, eu nu le frecventez si nu apreciez un asemenea mod de distractie.
De data aceasta intrebarea ta Cristi, este oportuna si bine venita, felicitari.
Un gand bun si multa sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mariana):

Sarut mina! Multumesc, la fel si dumneavoastră.

21 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Fara prea multe cuvinte, doar scurt si la obiect!
Sa plateasca cei care dau autorizatii fara sa verifice ceea ce vor sa faca asa numitii patroni.
Apoi si patronii au partea lor de vina si sa plateasca, dar cu ce pret?
Sunt 29 de morti si peste 150 de raniti, cine vindeca inimile ranite? cine plateste pentru aceste nenorociri?
Ce facem cu parintii care isi duc copilasul la groapa?
Fara cuvinte!
O seara bunahappy

| Wehrmacht a răspuns:

Patronul clubului si pirotehnistul mi se par cei mai vinovati iar pe al doilea l-as baga la inchisoare pe viata.Era treaba lui sa se asigure ca artificiile alea care ating temperaturi foarte mari nu-s puse langa ceva inflamabil sau ca scanteile nu cad pe oameni de exemplu.Ar fi putut iesi urat si daca venea unu' cu un pahar de bautura langa ele si il arunca de la sperietura.
Eu am 17, aproape 18 ani.Ma pricep la artificii si explozibili si daca eram acolo ma caram cum le vedeam.Sunt o gramada de lucruri care pot merge prost in scenariul ala, pornind de la ideea ca n-au existat masuri de siguranta anti-incendiu.
Iar patronul, ala a ignorat cam tot ce se putea ignora in materie se siguranta.La fel si cei care au lasat clubul sa functioneze.Totusi,a ignora nu este acelasi lucru cu a produce decat in anumite cazuri precum...este treaba ta sa si te-ai angajat pentru a face asta dar n-ai facut-o.

Ma da' totusi...te duci in club, bine, dar gandeste si tu putin.Ai cum sa scapi daca se intampla ceva? Exista chestii care pot cauza un incendiu sau altceva?

| Fatamuntilor a răspuns:

NU inchiderea cluburilor rezolva problema neregulilor!
Sunt patroni care isi intretin familia si da loc de munca atator oameni.Nu ar fi cinstit fata cei care sunt in regula!
Revenind la incediu consider ca in primul rand vinovati sunt cei care au dat autorizatii la aflel de loc, fara a verifica locul respectiv
Patronii care au capinonat paretii cu material care oricand putea lua foc.Am inteles ca nici usa de acces nu era in regula, din moment ce trebua sa fie cel putin 2, era una, si accea inchisa.Nu am inteles logica din moment ce accesul era liber.
Admir implicarea medicilor care ii consider niste eroi.Sunt uimita de solidaritatea oamenilor.
Sunt convinsa ca cei vinovati vor plati, evenimentul a luat prea mare amploare, dar asta nu se compara cu suferinta famiilor celor decedati sau celor aflati pe patul de spital.

| Doub a răspuns:

Nu merg în cluburi, nu-mi plac cluburile, nu-mi pasă ce se întâmplă cu cluburile.
Oricine ar plăti, nu o să-i aducă la viaţă pe cei 30 de morţi.

| Oana92 a răspuns:

Nu poti inchide definitiv cluburile, fiecare e liber sa isi petreaca timpul cum vrea. Problema este ca majoritatea nu respecta niste norme minime de siguranta si primesc avize pe spaga.

Pentru ce s-a intamplat la Colectiv sunt vinovati si patronii si cei care au dat avize. Din punctul meu de vedere toti trebuie sa plateasca. Dar adevarul e ca nimeni nu va plati...isteria va mai dura 1-2 saptamani pana se va stabiliza situatia ranitilor. Apoi peste morti se va pune pamant, peste dosare praful si la TV vor aparea noi subiecte de scandal. Din pacate insa raman zeci de familii distruse, cel putin 30 de tineri morti, cateva zeci de tineri mutilati pe viata si sute de posibili pacienti de psihiatrie. Pentru ei oricine va plati si orice se va intampla de acum nu va aduce alinare si mangaiere sad

| OoBunnyoO a răspuns:

Cand eram in tara, da obisnuiam sa merg destul de des. Sincera sa fiu, daca stau sa iau in calcul nepasarea tarii in legatura cu atat de multe alte lucruri la fel de importante, cred ca nu as mai iesi din casa. De fapt, daca stau sa ma gandesc ca nici blocul meu nu stiu sigur daca era foarte "in siguranta", dupa ce niste indivizi au platit niste bani ca sa poata faca niste modificari in casa care au distrus stalpii de rezistenta ai cladirii. Deci, daca ar fi sa merg dupa logica asta si dupa toate neregurile din tara, mai bine m-as fi dus in camp si mi-as fi facut o grota acolo, cred ca as fi fost mai in siguranta. Cine se face vinovat..toti spagarii care lasa astfel de lucuri trecute cu vederea, pe toate planurile. De la autorizatii pana la inspectii.

| Lawliet14 a răspuns:

Salut! Poti sa faci multe dar alea sunt mai greu de realizat pentru ca se voteaza si nu cred ca ar constientiza unii nici dupa un mesaj puternic al vreunui lider politic. DAR, se poate face controale serioase acum iar in unele orase chiar au inceput. Romania nu e in regula in mai multe privinte sau mai putin in regula decat in majoritatea tarilor din Vestul Europei. Asta e adevarul, am avut mai putini ani de organizare a tarii dar chiar si asa puteam face multe deja in ani putini.

| Anonimuserr a răspuns:

Logic că nu ar trebui închise cluburile definitiv.
Dacă s-a întâmplat nenorocirea asta în clubul acesta nu înseamnă să se închide toate cluburile.
Și ca să dezmințesc, Halloweenul nu are legătură cu ce s-a întâmplat sub nici o formă! S-au legat mulți de Halloween că are un impact negativ asupra oamenilor provocând tragedia.
Ieri astăzi și mâine da pentru că nu mi se pare normal să funcționeze.
Cine se face vinovat, simplu patronul și cei care au decis folosirea artificiilor în interiorul acelui club. Ei trebuie să plătească pentru această tragedie.
Este strigător la cer ce s-a înntâmplat într-o capitală europeană. Avem pretenții să fim în UE dar suntem vai de capul nostru. Nu există siguranță în cluburi sub nici o formă. Cred că dacă iei la rând toate cluburile din București găsești nereguli mari la foarte multe. Controale riguroase și legi clare trebuie să fie respectate. Acea hală dezafectată unde își desfășura activitatea un club și un local de alimentație publică avea doar o ușă de acces și alta blocată, în mod normal trebuia să aibă 6 căi de acces și sigur pute fi evitată tragedia.

| NH4OH a răspuns (pentru Anonimuserr):

Vărul meu este polițist și a făcut parte din cei care au cercetat cazul la locul faptei. Adevărul e că nu artificiile au fost devină, ci buretele de proastă calitate montat drept tavan. Patronul le-a spus organizatorilor sa cumpere bureti in valoare de un miliard stropiti cu substante chimice care nu pot arde nici la brichetă, aragaz, la nimic ce implică focul, însă acești economiști și teroriști în serie s-au gândit să ia niște bureți de proastă calitate, inflamabili, nu le-a păsat care au costat în jur de 300k, deci nici măcar jumătate din sumă pentru a păstra ei 700k. Stâlpul respectiv a ars lent, nu era făcut din acel burete ( dacă și tavanul era la fel nu se mai ajngea în stadiul ăsta), de aceea mulți nu s-au înspăimântat și au continuat să-și vadă de treabă, dar când focul a ajuns de tavan în 10 secunde deja începeau să cadă bucăți de foc, iar tocmai atunci lumea s-a panicat și și-a dat seama că nu e de glumit.
Oamenii ăștia vor fi pedepsiți cu închisoarea, însă eu una le-aș tăia capul pentru că nu au nevoie de el, nu au o gândire tocmai necesară umanității. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa se intample, trebuie sa fie luate toate masurile necesare pentru a evita astfel de tragedii. Pacat! Am ramas socata. In ce suferinta au murit atatia tineri! Si familiile raman cu rani in suflet! Sper ca proprietarii sa plateasca, nici nu aveau nici inregistrat clubul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu s-au gândit deloc. Dumnezeu să le odihnească sufletele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine te abtineai in continuare.

| dragodana a răspuns:

Salut! Ii inteleg cel mai bine pe cei raniti.Am pe tot antebratul o cicatrice de la arsura.Vara e vizibila, normal.
Nu cred ca trebuiesc inchise toate cluburile, doar cele aiurea.Trebuiesc puricate la sange si aplicate amenzi usturatoare.Iar cei care le aplica sa nu fie mituiti.Atunci,de frica, se va schimba ceva.
Sub locul meu de munca este un club.N-am fost inauntru, dar stiu ca este micut si plin(cateodata).Nu exista decat o intrare-iesire cat usa unui apartament.
Cel mai vinovat il consider pe cel care a instalat acele artificii.
Cineva a scris atat de mult in atat de putine cuvine ''Intrarea a fost libera.Iesirea a costat Viata''.
Dumnezeu sa le dea tarie tuturor!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Sincer nici nu stiu ce sa raspund...sunt devastata mi-am pierdut un var si 2 prietene iar o verisoara are arsuri...cluburile de acest gen ar trebui sa fie inchise toate sau sa fie evitate sa nu se mai intample asa ceva, imi pare foarte rau pentru acesti tineri care aveau o viata inainte si pentru familile lor.

| Kira5854 a răspuns:

Oamenii s-au dus acolo sa se distreze, mi se pare un lucru normal, sunt peste tot inclusiv pe la tara cluburi si discoteci pentru asta, singurii vinovati sunt organizatorii pentru ca nu s-au gandit la metode de precautie. Stiu persoane care au vrut sa se duca si acum sunt fericite ca nu au reusit sa ajunga. Totusi revenind la vina cui e, ei si-au dorit ceva extravagant si asta au primit, dar cand vreodata pana in aceasta zi tragica, pot spune sa se fi spus ceva de bine la adresa unui rocker? A trebuit sa moara atatia tineri nevinovati pentru a se vorbi despre rockeri de bine o data in viata? Sa fim sinceri, suntem marginalizati, suntem vazuti ca niste satansisti sau mai stiu eu ce, doar pentru ca avem gusturi diferite.Nu poti inchide cluburile pentru ca asa ceva se poate intampla si intr-un restaurannt, totul este datorat incompetentei organizatorilor. Nu poti da vina pe muzica pe care o ascultau, nu are legatura, sunt o gramada de oameni care asculta asa ceva si nu iau foc in timp ce fac asta.

| Kira5854 a răspuns:

Am vazut astazi o gramada de lampioane lansate pentru acei tineri care au murit acolo. Le-am numarat, pareau a fi cate unul pentru fiecare, mi-a placut atat de mult gestul, traversam o cale ferata pentru a ajunge acasa si era o vale in spate deci era intuneric total, eram cu iubitul meu, noi suntem amandoi rockeri si am vazut perdeaua de lumina care se ducea spre stele urcand parca prea repede, pentru o clipa mi s-a taiat rasuflarea, mi-au trecut un milion de lucruri prin minte si totusi nimic concret. Apoi mi-am dat seama ca am observat un grup de 15-25 de oameni adunati la o rascruce unde era un fel de statuie cu o cruce si aprindeau lumanari, mi s-a parut foarte dragut ca acei oameni si-au facut timp, atunci m-am uitat la cine era acolo si am realizat ca acei oameni cu cateva zile in urma ma faceau satanista in timp ce mergeam pe strada si spuneau ca rockerii merita sa moara, acum ce fac? Ce vor sa demonstreze, ca sunt oameni? Daca erau oameni se purtau bine cu cei morti inainte sa moara nu dupa ce deja numai sunt.

| MariaMary122333 a răspuns:

In primul rand a fost o greseala, asta nu inseamna ca trebuiesc inchise toate cluburile. Autoritatea cu ce e de vina? Nu ai vazut ca pana si presedintele Marii Britanii a declarat ca va ajuta oamenii pagubiti? Este de vina pentru ca nu aveau ce sa caute niste copii de 14+ ani pe acolo, adevarat, dar gandeste-te cati oamnei au fost ieri. azi, care au donat sange pentru ei. Intreaga Romanie e in alerta, cei mai renumiti medicii le sunt alaturi, deci..., autoritatea isi face simtita prezenta.
Nu, nu am fost niciodata intr-un club/ bar, sau asa. Am doar 14 ani.
Dumnezeu sa ii ierte pe cei care au murit, si sa ii ajute pe cei care in clipele acestea se zbat pentru viata!

| onuticuta200312 a răspuns:

Intr-adevar,patronul si pirotehnistul par vinovati...Dar cum pot fi pedepsiti pentru ce au facut? Prin despagubiri? Banii nu pot aduce inapoi vietile pierdute! La fel si cu statul la inchisoare...Sunt de parere ca trebuie sa plateasca, dar nimic nu poate aduce inapoi vietile pierdute.Condoleante familiilor si Dumnezeu sa-i odihneasca!

| madalinalove3226 a răspuns:

Eu cred ca n-ar trebuie inchise cluburile, dar nepasarea autoritatilor este un miste de nerezolvat, 29 de oamenii au murit si autoritatile stau mainile in san, nu ii pasa de nici de oamenii raniti de la acea tregedie, nu s-a pus intrebarea "Daca ar fi in locul lor si nimeni nu ar lua nici o masura?".Ce ar face autoritatile? Sper sa se schimbe legile si sper ca ar trebui sa se schimbe si parlamentul, tot daca am 13 ani, tot o sa fac ceva cand voi fi mare.Nu as sta numai cu mainile in san ca autoritatile si parlamentul Romaniei. DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA! Pe tinerii mortii de la acea tragetie! :'(

| lolitaa18 a răspuns:

Eu una nu pot sa zic ca sunt pentru dar nici impotriva inchiderii cluburilor.Cel mai bine cred ca ar trebuie facute controale, si nu oricum...controale in adevaratul sens al cuvantului. Este extrem de grav ce se intampla la ora actuala suntem in secolul 21, cred ca trebui deschis bine ochii, fiindca nu e normal ce se intampla, in 2015, sa ajungi sa mori de viu ca un sobolan intr-o baraca din Bucuresti.Este groaznic! S-a ajuns intr-un hal fara de hal in goana asta dupa bani...