| anonim_4396 a întrebat:

Nu pot deloc sa imi scot din cap cele intamplate la Bucuresti, in clubul Colectiv. Probabil acesta este si motivul pentru care inca sunt treaz in ciuda faptului ca maine merg la job.

Dar in minte continua sa imi deruleze imagini si declaratii ale oamenilor vazute la stiri. Dar cel mai mult m-a socat azi dimineata cand, la stirile pro tv, George Buhnici a facut acel experiment prin care a aratat cat de repede se poate aprinde acel burete ( sau ce era pe tavan, la colectiv ). M-a socat pentru ca vazand acel experiment mi-am imaginat cele intamplate in club, iar felul o care cadea focul... Ca o apocalipsa. HORROR. Atat de tineri si cu viitorul in fata avand fiecare hobby-ul sau... De ce trebuie sa se intample toate acestea? De ce trebuie sa moara tineri nevinovati? Da, ma doare pentru ca si eu am aproape 25 de ani si ma gandesc ca puteam sa fiu eu acolo, printre raniti sau... mai rau. Sau tu, sau oricare. Iar la stiri, pe pro tv, sa spuna ca un restaurant in CT a luat foc. Ce mai urmeaza?

Si azi dimineata, tot la stiri, a spus ca se vor incepe controale in toate cluburile. Nu stiu daca numai in Bucuresti sau toata tara, dar de ce acum? De ce toate acestea dupa aceasta tragedie? Inainte ce s-a pazit? Cati oameni sa mai moara din vina indiferentei autoritatilor? Si in aceasta tragedie cine va fi tras la raspundere? Inteleg, vinovatul va fi inchis. Dar cine mai aduce inapoi cele 30 de suflete nevinovate care s-au stins pana in momentul de fata? Cum a spus si Alex Dima " au mers sa se distreze, nu la razboi." Pai da-o in puii mei de treaba.

Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Si pe mine m-a marcat intregul fapt. Pe langa adolescenti si tineri, erau parinti care au murit si care si-au lasat singuri copiii. GROAZNIC! Dar traim in Romania, unde promovam prostia, inconstienta.La noi trebuie sa moara multe persoane pentru a se lua masuri. Din cauza unor persoane au platit cu viata suflete nevinovate si acum cauta motive peste motive ca sa iasa basma curata. E normal? La noi e normal.
Deschidem televizoarele si in afara de prostia tarii nu vedem nimic altceva.Ni s-a acordat prea multa libertate.Noi furam, dam in cap pe strada, acceptam mita si de aici pot sa gasesc n exemple. Eu sunt eleva in ultimul an, pur si simplu ma gandesc ca locul meu la facultate il poate ocupa cineva cu bani, iar eu care invat sa fiu exclusa. Si asta e un caz minor...nu mai spun de altele.
Asta-i Romania! Sper ca noi si generatiile urmatoare sa o schimbam, sa nu mai ramanem la fel de indiferenti fata de tot ce se intampla in tara asta distrusa. Mie, una, imi pare rau pentru ca avem o varietate de valori in tara, insa nu se pot afirma.
Si referitor la ceea ce s-a intamplat in club, sper ca de data asta sa se pedepseasca vinovatul si toate cluburile, cafenelele sa fie verificate.

22 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace acum sunt 60 de decedati si inca 10 raniti in stare crititica si inca 10 in stare grava pacat oameni care aveau locuri de munca chelneri femei de serviciu muzicieni arhitecti dar si elevi de facultate liceu etc
1.Rusitoru Marius Stefan
2.Stefan Hamed Andrei
3.Ionita Catalina
4.Simion Alexandru Catalin
5. Epure Anda Ioana
6. Buca Petre Andrei
7.Vieru Mihaela
8.Vulcu Maria
9.Petre George Claudiu
10. Florea Valentina
11. Oprita Carmen Irina
12.Matei Gabriel
13.Palada Radu
14. Tilie Nelu
15.Telea Vlad
16. Enache Diana
17.Baldovin Nicoleta
18.Tripa Ioan
19.Rugina Adrian
20.Georgescu Paul Alexandru
21. Ignat Constantin
22.Varlan Laurentiu
23.Alexandru Mihai
24.Ion Maria
25.Fieraru Valentin
26.Stan Simona Livia
27. Tanasoiu Monica
28.Gheorghe Liliana
29. Voicu Mimi
30.Matache Alexis Alexandra
31.Carlicean Costel
32.Chiriac Andreea
33.Ciobanu Daniel
34. Popescu Cosmin Ionut
35.Maior Ionut
36.Ciotola Tullia
37. Popescu Cristian Florin
38.Chelba Alexandru
39.Serian Mavi
40. Popa Adrian
41.Toader Elena
42.Manci Ayberk
43.Radulescu Alexandra
44. Enache Lavinius Bogdan
45.Musledin Revin Enghin
46.Maftei Teodora
47.Zaharescu Liviu
48. Golu Tudor
49.Nitu Elena
50. Vladut Roberto Andy
51.Pascu Alex
52.Strugaru Madalina
53.Aliman Alex
54.Istrate Claudiu Bogdan
55. Darescu Loredana
56.Geambasu Victoria Ioana
57.Albu Elsa Ana
58.Stefan Andreea
59. Iancu Mihai Alexandru
60.Hogea Alexandru

| aumih16 a răspuns:

In zilele urmatoare de dupa incident s-a tinut 3 zile de doliu national apoi dupa asta au fost prinsi si arestati patronii clubului groazei Alin Anastasescu Costin Mincu Paul Gancea si imediat dupa asta Cristian Popescu Piedone primarul sectorului 4 este de asemenea prins si arestat dar inainte de aceste arestari sau dupa din guvern si-a dat demisia doar Victor Ponta restul guvernului ramanand aproape la fel in frunte cu presedintele Klaus Johannis care de asemenea a trimis condoleante fiind si el afectat de ce s-a intamplat in aceasta drama etc oricum am apreciat ca in momentul in care numarul deceselor mai crescuse au venit Andre Rieu si a depus si el candele lumanari alaturi de celelalte persoane si pe urma a aflat Chris De Burgh fiind si el foarte afectat de asemenea si a depus si el lumanari si candele mai rar asa oameni mi-ar fi placut in afara de ei sa fie si Julio Iglesias el intotdeauna a pus o vorba buna despre tara noastra nu aceeasi parere o am despre cei de la Nightwish care i-au tratat cu indiferenta pe acestia ei au zis ca le pare rau dar nu au zis spus ca o sa depuna candele si lumanari foarte bine nici nu este nevoie de ajutorul lor atunci cine vrea sa ii ajute stie sa le ofere ajutorul adica sa depuna candele si lumanari

| aumih16 a răspuns:

Oricum cand am aflat si am vazut la stiri ce s-a intamplat am incremenit nu mi-am putut misca nimic parca eram paralizat apoi dupa cateva zile intr-o noapte se intamplase nu stiu cand era mi se pare ca marti sau miercuri nu luni joi vineri sambata sau duminica din aceasta cauza nu m-am simtit foarte bine cand am auzit ce s-a intamplat acolo noaptea abia de puteam sa inchid ochii sa dorm visasem urat deoarece vazusem pe internet si video dar si fotografii cu cei raniti dar si cu cei decedati marea majoritate nu erau scosi afara erau din aia care murisera in interior doamne in cel aratau parca erau niste porci parliti nu aveau haine le disparusera datorita focului erau murdari pe corp pe burta de la arsuri erau si pe fata chiar murdari cu arsuri doamne sa mi se faca rau nu altceva groaznic oroare teribil ce sa mai carnagiu in toata regula etc iar in minte auzeam melodia lui Clint Mansell faimosul compozitor la pian piesa aia a lui celebra folosita si in filmul cu acelasi nume Requiem For A Dream asa ceva s-a mai intamplat doar in Statele Unite Marea Britanie Germania Franta etc bine in Romania a mai fost un caz asemenator celui din acest club se intamplase in 2003 nu in Bucuresti in Dorohoi mai exact si era tot asa ca la acest club fusese inainte un loc unde se organiza spectacole teatre etc si se transformase in discoteca atunci nu a murit multi inauntru ca aici dar oricum au fost 200 si nu stiu cati raniti deci nu e singurul caz din Romania a mai fost si cel de la maternitatea de bebelusi etc

| aumih16 a răspuns:

M-am abtinut sa nu plang e foarte greu si mai ales sa stergi totul cu buretele ca si cum nici nu s-ar fi intamplat

| aumih16 a răspuns:

Oricum din ce am aflat formatia aparuse in 2011 deoarece in 2010 abia s-au intalnit unii cu altii si au luat hotararea de abia dupa aia sa se formeze formatia deoarece aveau nevoie de timp sa se cunoasca un detaliu interesant este ca in 2012 sau 2013 au avut un interviu numai 3 membri din formatie Andrei Galut Mihai Alexandru si Alex Pascu care le-a fost luat de tocmai cine Teodora Maftei care a decedat si ea in noaptea aia groaznica din clubul groazei primul album al trupei a aparut in 2012 care se numea Goodbye To Gravity

| aumih16 a răspuns:

Am uitat sa specific si de unul din cei trei patroni este vorba de Costin Mincu care inainte sa se intample tragedia a facut parte si el dintr-o formatie de hip-hop aparuta in 1997 si care s-a desfiintat in 2004 cand el nici nu era patron la clubul groazei da dar asta nu schimba cu nimic faptul ca au murit 60 de oameni daca a fost gasit vinovat atat el cat si Alin Anastasescu si Paul Gancea trebuie sa plateasca daca au gresit asta este atata ei cat si primarul sectorului 4 Cristian Popescu Piedone

| aumih16 a răspuns:

A si inca ceva interesant am aflat ca l-a cunoscut nu numai Delia Matache pe Adrian Rugina ci si Alex Velea insa au schimbat doar o vorba si atat nimic altceva etc

| aumih16 a răspuns:

Oricum am mai aflat ceva inainte cu cateva zile saptamani cum ca Buca Petre Andrei unul din cei decedati in clubul groazei nu a avut liniste saracul nici in mormant i-au ars crucea sau ce a avut pus acolo pacat

| aumih16 a răspuns:

Insa despre Andrei Galut vestile nu erau tocmai bune acesta a aflat ca i-au murit toti cei 4 membri ai formatiei Goodbye To Gravity dar si prietena sa acesta a inceput dupa aceea sa verse lacrimi a fost complet afectat de aceasta veste insa imediat dupa aceea a fost intubat saracul tare imi este teama sa nu pateasca ce a patit Alex Pascu doamne ajuta sa se faca bine si el si cei care se mai lupta intre viata si moarte o alta veste nu tocmai imbucuratoare este faptul ca pacientii se faceau bine si cereau sa se vada in oglinzi desi familiile lor le spuneau sa nu uite in oglinzi i-au sfatuit asa si doctorii medicii insa ei insistau sa se priveasca in acele oglinzi pacat mare pacat

| aumih16 a răspuns:

1.Rusitoru Marius Stefan
2.Stefan Hamed Andrei
3.Ionita Catalina
4.Simion Alexandru Catalin
5. Epure Anda Ioana
6. Buca Petre Andrei
7.Vieru Mihaela
8.Vulcu Maria
9.Petre George Claudiu
10. Florea Valentina
11. Oprita Carmen Irina
12.Matei Gabriel
13.Palada Radu
14. Tilie Nelu
15.Telea Vlad
16. Enache Diana
17.Baldovin Nicoleta
18.Tripa Ioan
19.Rugina Adrian
20.Georgescu Paul Alexandru
21. Ignat Constantin
22.Varlan Laurentiu
23.Alexandru Mihai
24.Ion Maria
25.Fieraru Valentin
26.Stan Simona Livia
27. Tanasoiu Monica
28.Gheorghe Liliana
29. Voicu Mimi
30.Matache Alexis Alexandra
31.Carlicean Costel
32.Chiriac Andreea
33.Ciobanu Daniel
34. Popescu Cosmin Ionut
35.Maior Ionut
36.Ciotola Tullia
37. Popescu Cristian Florin
38.Chelba Alexandru
39.Serian Mavi
40. Popa Adrian
41.Toader Elena
42.Manci Ayberk
43.Radulescu Alexandra
44. Enache Lavinius Bogdan
45.Musledin Revin Enghin
46.Maftei Teodora
47.Zaharescu Liviu
48. Golu Tudor
49.Nitu Elena
50. Vladut Roberto Andy
51.Pascu Alex
52.Strugaru Madalina
53.Aliman Alex
54.Istrate Claudiu Bogdan
55. Darescu Loredana
56.Geambasu Victoria Ioana
57.Albu Elsa Ana
58.Stefan Andreea
59. Iancu Mihai Alexandru
60.Hogea Alexandru
61.Panculescu Raluca Ioana

| aumih16 a răspuns:

Dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace pe toti cei care au murit in aceasta tragedie acum sunt 62 ce veste trista

1.Rusitoru Marius Stefan
2.Stefan Hamed Andrei
3.Ionita Catalina
4.Simion Alexandru Catalin
5. Epure Anda Ioana
6. Buca Petre Andrei
7.Vieru Mihaela
8.Vulcu Maria
9.Petre George Claudiu
10. Florea Valentina
11. Oprita Carmen Irina
12.Matei Gabriel
13.Palada Radu
14. Tilie Nelu
15.Telea Vlad
16. Enache Diana
17.Baldovin Nicoleta
18.Tripa Ioan
19.Rugina Adrian
20.Georgescu Paul Alexandru
21. Ignat Constantin
22.Varlan Laurentiu
23.Alexandru Mihai
24.Ion Maria
25.Fieraru Valentin
26.Stan Simona Livia
27. Tanasoiu Monica
28.Gheorghe Liliana
29. Voicu Mimi
30.Matache Alexis Alexandra
31.Carlicean Costel
32.Chiriac Andreea
33.Ciobanu Daniel
34. Popescu Cosmin Ionut
35.Maior Ionut
36.Ciotola Tullia
37. Popescu Cristian Florin
38.Chelba Alexandru
39.Serian Mavi
40. Popa Adrian
41.Toader Elena
42.Manci Ayberk
43.Radulescu Alexandra
44. Enache Lavinius Bogdan
45.Musledin Revin Enghin
46.Maftei Teodora
47.Zaharescu Liviu
48. Golu Tudor
49.Nitu Elena
50. Vladut Roberto Andy
51.Pascu Alex
52.Strugaru Madalina
53.Aliman Alex
54.Istrate Claudiu Bogdan
55. Darescu Loredana
56.Geambasu Victoria Ioana
57.Albu Elsa Ana
58.Stefan Andreea
59. Iancu Mihai Alexandru
60.Hogea Alexandru
61.Panculescu Raluca Ioana
62.Boghian Roxana

| aumih16 a răspuns:

Ma bucur insa ca trei din cei raniti in tragedia asta au scapat si anume Andrei Trifu Andrei Bud si Alex Plangu insa nu ma pot bucura de cei care au decedat oricum astia trei mai au de efectuat niste controale deoarece nu isi pot controla membrele foarte bine atat cele inferioare cat si cele superioare etc

| aumih16 a răspuns:

Vestile triste continua din pacate acum sunt 63 de decedati dumnezeu sa ii ierte si sa odihneasca in pace pe toti 1.Rusitoru Marius Stefan
2.Stefan Hamed Andrei
3.Ionita Catalina
4.Simion Alexandru Catalin
5. Epure Anda Ioana
6. Buca Petre Andrei
7.Vieru Mihaela
8.Vulcu Maria
9.Petre George Claudiu
10. Florea Valentina
11. Oprita Carmen Irina
12.Matei Gabriel
13.Palada Radu
14. Tilie Nelu
15.Telea Vlad
16. Enache Diana
17.Baldovin Nicoleta
18.Tripa Ioan
19.Rugina Adrian
20.Georgescu Paul Alexandru
21. Ignat Constantin
22.Varlan Laurentiu
23.Alexandru Mihai
24.Ion Maria
25.Fieraru Valentin
26.Stan Simona Livia
27. Tanasoiu Monica
28.Gheorghe Liliana
29. Voicu Mimi
30.Matache Alexis Alexandra
31.Carlicean Costel
32.Chiriac Andreea
33.Ciobanu Daniel
34. Popescu Cosmin Ionut
35.Maior Ionut
36.Ciotola Tullia
37. Popescu Cristian Florin
38.Chelba Alexandru
39.Serian Mavi
40. Popa Adrian
41.Toader Elena
42.Manci Ayberk
43.Radulescu Alexandra
44. Enache Lavinius Bogdan
45.Musledin Revin Enghin
46.Maftei Teodora
47.Zaharescu Liviu
48. Golu Tudor
49.Nitu Elena
50. Vladut Roberto Andy
51.Pascu Alex
52.Strugaru Madalina
53.Aliman Alex
54.Istrate Claudiu Bogdan
55. Darescu Loredana
56.Geambasu Victoria Ioana
57.Albu Elsa Ana
58.Stefan Andreea
59. Iancu Mihai Alexandru
60.Hogea Alexandru
61.Panculescu Raluca Ioana
62.Boghian Elena Roxana
63. Mitroi Midas Gold Cristian

| aumih16 a răspuns:

Alti doi supravietuitori ai acestei tragedii sunt Cristian Matei si Catalin Ilnitchi cei doi au scapat insa mai au nevoie de cateva ingrijiri oricum au facut recuperari cei doi

| aumih16 a răspuns:

Alti doi supravietuitori ai acestei tragedii sunt Catalin Scanteie si Adrian Dorogan cei doi se simt bine deocamdata primul dar si al doilea ar trebui sa scape de arsuri vanatai etc

| aumih16 a răspuns:

Alexandra Furnea o alta supravietuitoare a acestei tragedii a fost atunci cu unul din salvatorii din clubul groazei Claudiu Petre ea a scapat dar a povestit momentele de groaza prin care a trecut una din ele ar fi faptul ca i s-au topit ochelarii din lentila groasa in palme etc

| aumih16 a răspuns:

Andrei Galut a afirmat ca a primit o palma crunta de la viata odata cu aceasta tragedie anul acesta a si luat un premiu Metal Awards insa ce chef a avut de sarbatorit daca membrii formatiei au pierdut in tragedia asta impreuna cu prietena sa pe care a mangaiat-o pe cap atunci cand aceasta era in viata pacat e trist ca s-a intamplat asa la el e cel mai greu nu ca nu ar fi si la ceilalti dar si el a pierdut multe persoane din viata lui

| aumih16 a răspuns:

Alti doi supravietuitori ai acestei tragedii Alex si Nicoll Serban cei doi isi revin spectaculos

| aumih16 a răspuns:

Oricum adevarul incepe s-a cam iasa la iveala incet incet dar iese prima veste ar fi apelul 112 din noaptea aia groaznica

| aumih16 a răspuns:

Trist acum sunt 64 de decedati ce pacat dumnezeu sa ii ierte si sa ii odihneasca in pace
1.Rusitoru Marius Stefan
2.Stefan Hamed Andrei
3.Ionita Catalina
4.Simion Alexandru Catalin
5. Epure Anda Ioana
6. Buca Petre Andrei
7.Vieru Mihaela
8.Vulcu Maria
9.Petre George Claudiu
10. Florea Valentina
11. Oprita Carmen Irina
12.Matei Gabriel
13.Palada Radu
14. Tilie Nelu
15.Telea Vlad
16. Enache Diana
17.Baldovin Nicoleta
18.Tripa Ioan
19.Rugina Adrian
20.Georgescu Paul Alexandru
21. Ignat Constantin
22.Varlan Laurentiu
23.Alexandru Mihai
24.Ion Maria
25.Fieraru Valentin
26.Stan Simona Livia
27. Tanasoiu Monica
28.Gheorghe Liliana
29. Voicu Mimi
30.Matache Alexis Alexandra
31.Carlicean Costel
32.Chiriac Andreea
33.Ciobanu Daniel
34. Popescu Cosmin Ionut
35.Maior Ionut
36.Ciotola Tullia
37. Popescu Cristian Florin
38.Chelba Alexandru
39.Serian Mavi
40. Popa Adrian
41.Toader Elena
42.Manci Ayberk
43.Radulescu Alexandra
44. Enache Lavinius Bogdan
45.Musledin Revin Enghin
46.Maftei Teodora
47.Zaharescu Liviu
48. Golu Tudor
49.Nitu Elena
50. Vladut Roberto Andy
51.Pascu Alex
52.Strugaru Madalina
53.Aliman Alex
54.Istrate Claudiu Bogdan
55. Darescu Loredana
56.Geambasu Victoria Ioana
57.Albu Elsa Ana
58.Stefan Andreea
59. Iancu Mihai Alexandru
60.Hogea Alexandru
61.Panculescu Raluca Ioana
62.Boghian Elena Roxana
63. Mitroi Midas Gold Cristian
64.Radu Sienerth

| aumih16 a răspuns:

Au trecut doi ani de la tragedia asta dar numarul celor decedati a crescut din nou de aceasta data la 65
1. Rusitoru Marius Stefan
2. Stefan Hamed Andrei
3. Ionita Catalina
4. Simion Alexandru Catalin
5. Epure Anda Ioana
6. Buca Petre Andrei
7. Vieru Mihaela
8. Vulcu Maria
9. Petre George Claudiu
10. Florea Valentina
11. Oprita Carmen Irina
12. Matei Gabriel
13. Palada Radu
14. Tilie Nelu
15. Telea Vlad
16. Enache Diana
17. Baldovin Nicoleta
18. Tripa Ioan
19. Rugina Adrian
20. Georgescu Paul Alexandru
21. Ignat Constantin
22. Varlan Laurentiu
23. Alexandru Mihai
24. Ion Maria
25. Fieraru Valentin
26. Stan Simona Livia
27. Tanasoiu Monica
28. Gheorghe Liliana
29. Voicu Mimi
30. Matache Alexis Alexandra
31. Carlicean Costel
32. Chiriac Beavy Andreea
33. Ciobanu Daniel
34. Popescu Cosmin Ionut
35. Maior Ionut
36. Ciotola Tullia
37. Popescu Cristian Florin
38. Chelba Alexandru
39. Serian Mavi
40. Popa Adrian
41. Toader Elena
42. Manci Ayberk
43. Radulescu Alexandra
44. Enache Lavinius Bogdan
45. Musledin Revin Enghin
46. Maftei Teodora
47. Zaharescu Liviu
48. Golu Tudor
49. Nitu Elena
50. Vladut Roberto Andy
51. Pascu Alex
52. Strugaru Madalina
53. Aliman Alex
54. Istrate Claudiu Bogdan
55. Darescu Loredana
56. Geambasu Victoria Ioana
57. Albu Elsa Ana
58. Stefan Andreea
59. Iancu Mihai Alexandru
60. Hogea Alexandru
61. Panculescu Ioana Raluca
62. Boghian Roxana
63. Mitroi Midas Gold Cristian
64. Sienerth Radu
65. Florea Razvan
dumnezeu sa ii ierte pe toti care au pierit si curaj putere ambitie celor ramasi in viata in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"De ce toate acestea dupa aceasta tragedie?" pentru ca asta e firea omului, sa fie prost. Face ce trebuie doar dupa o tragedie de genul, niciodata inainte.