| Lukasz a întrebat:

Deci,nu inteleg sensul vietii.Te nasti ca sa mori,de ce?
Mergi la scoala,termini scoala,iti gasestiun servici,termini serviciul iesi la pensie si astepti sa mori, mori, toata lumea te plangea o saptamana dupa uita toti de tine,ce ai fost, tot.
VIATA asta e asa de scurta! Cateodata simti ca degeaba traiesti, nu ai nici un scop, te nasti sa mori.Ieri,tatal unei verisoare de a mea il durea capul, i-a crapat o vena... acum e in coma, plange intr-una mama si bunica prietenei mele, de ea nici nu mai zic. La viata nu prea mai are sanse, 1%, dar ea inca este optimista ca se va intoarce acasa. Chiar daca nu e tatal meu si mie imi vine sa plang,dar degeaba,parca numai de pasti il vedeam cand mergeam la inviere cu el si ne certam de la fotbal, el cu tatal meu si eu.Iar acum, imi dau seama, ca nu va mai fi printre noi.Pentru mine viata asta e degeaba, scopul tau este sa mori..Traiesti 90 de ani maxim si casa ta noua va fi cimitirul, unde putrezesti si toti uita de tine.Nu mai suport, nu mai vreau sa existe cuvantul MOARTE. Tatal meu e plecat de 2 luni in Belgia, pe 10 August vine acasa, si sta o saptamana, pleaca iar, dar de data asta in Germania si sta 1 luna jumate. Dupa vine si sta tot Craciunul si primavara si tot asa.
1.Ce rost credeti voi ca are viata?
2.De ce Dumnezeu ne ia mereu persoanele mai dragi, mai intelegatoare si lasa in viata toti teroristii, toata scarba de om, de ce?
3.Cum sa fac sa nu ma mai gandesc ca dupa ce voi muri, nu va mai fi nimic din mine, sunt stresat, si ma gandesc mereu la asta.
Pentru mine VIATA este un RAHAT.

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Viata e facuta sa o traiesti. Daca tu consideri ca este degeaba inseamna ca inca nu ai gasit ceva de facut. Ai atat de multe lucruri de facut in viata asta ca parca nici nu ai timp. Da, trebuie sa mergi la scoala, sa ai un serviciu, o familie, dar viata nu se opreste la astea. Invata lucruri noi, practica un sport, lucreaza intr-un domeniu care te atrage, calatoreste si fa-o mult si des. Intereseaza-te de anumite lucruri, gaseste un hobby. Sunt multe lucruri de facut. Traieste ziua de astazi ca si cum maine nu ar mai fi. Nu trebuie sa te gandesti la moarte. Acum esti revoltat, inteleg, dar trebuie sa iti revii si sa vezi viata prin alti ochi.
1. Viata nu are niciun rost daca nu i-l dai tu. happy
2. Dumnezeu nu ia pe nimeni. Asa a fost sa fie.
3. Cred ca trebuie sa vorbesti cu cineva despre problema ce te apasa. Nu stiu cum sa te ajut, cu ce raspuns. Daca ai prieteni buni cu care poti sa vorbesti, fa-o. Esti foarte negativist si trebuie sa schimbi asta.

| Lukasz explică (pentru Aasdfghj):

Practic fotbalul, el este sportul care ma mai face sa uit.
1. Ce rost sa-i dau la viata? Nimeni nu a gasit explicatia pentru ce traim pe pamantul asta, pentru ce? Doar ca sa mori.
2. Da..asa a fost sa fie:In 2013/2014/2015 mi-au murit vreo 5 caini la rand care imi placeau, doar mie.Anul asta un coleg de-al meu s-a transferat si pentru mine este ca mort, nu mai da nici un semnal de viata.Nici pe fb nu intra..era cel mai intelegator prieten al meu, dar a disparut din viata mea.Anul asta de cel care am zis.Si imi pare rau pentru el ca era o persoana buna la suflet, ii placeau glumele la fel ca si mine, el mi-a dat prima minge rosie, cand aveam 10 ani, si acum o am, nu am scos-o nici odata afara, si nici nu o voi face, sa-mi aduc aminte de el.El mi-a dat primul tricou cu fotbalist.Eu imi doaream foarte mult si ma rugam de mama mereu sa imi ia, el si-a luat pentru fica lui, dar m-a vazut pe mine, si i-a zis ficei lui ca nu si-a luat, doar ca sa mi-l dea mie.Cine mai vine iarna la tata sa radem impreuna? Cine, nimeni.Acum este in coma,nu mai are sanse la supravietuire,il va scoate din aparate, si il va ingropa, cum am zis, pe pamantul asta esti DEGEABA, nimic.

| Drimmero a răspuns:

Ati copiat celebra scandare si un slogan tunar, doar sa copiati stiti, voi fanii Barcei?
Intr-adevar, viata e facuta pentru a te face sa suferi, nimic nou sub soare. Niciodata in viata nu poti sa faci ceea ce vrei. Viata e frumoasa daca esti sanatos si ai bani, macar sa fii sanatos, macar prin asa ceva sa simti o satisfactie pentru tine!

| WaterDrop a răspuns:

Daca cauti sensul vietii aici, asteapta`te sa nu gasesti decat o gaura neagra care te va inghiti.Sensul vietii este dincolo de ecranul pe care il privesti acum, dincolo de camera ta, dincolo de usa de la intrare si strada ta.

Oare il vei gasi? happy