| Andrewy11 a întrebat:

Se stie foarte bine ca, carpatii din Sud se numesc meridionali, cei din Vest occidentali iar cei din Est orientali. Acum intrebarea mea este, daca ar fi existat si in Nord, cum s-ar fi numit?!

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se numeau "Carpatii Septentrionali". Asta e cuvantul cel mai potrivit.
Dar, mai bine ca nu exista, ca multi si-ar fi fracturat limba incercand sa-l pronunte sau l-ar fi masacrat cumva.

| onasis1961 a răspuns:

Cred ca se numeau Carpatii Nordici!

| express11 a răspuns:

Nordisti

| Lorenuta2000 a răspuns:

Carpaţii lui Andrewy11 daca tot ai venit tu cu ideea. :-))))

| AlexYo2000 a răspuns:

Carpatii Nordici, deoarece s-ar fi aflat la N de Podisul Transilvaniei. Precum cei Occidentali si Orientali care se afla la V si E de podis(pentru acestia doi Podisul Transilvaniei esre un punct de reper)... exceptie facand Carpatii Meridionali, a caror denumire a fost inspirata de pozitia lor centrala(fiind situati in mijlocul tarii)