| Cosmin1122000 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si nu am prieteni. Am doar colegi cu care ma inteleg bine, dar, pe colegul meu de banca nu il cunosc, el s-a pus in banca cu mine la intamplare. Am schimbat cateva vorbe cu el, ma inteleg bine cu el, dar as vrea sa fim prieteni buni.El este un baiat cat de cat popular, iar eu nu sunt. In afara orelor, mai vorbesc cu el pe facebook, dar nu as vrea sa creada ca il stresez cu mesaje. Cum ar trebui sa vorbesc cu el, fara a deveni plictisit de mine?

Răspuns Câştigător
| Alex20000000 a răspuns:

Incearca sa afli ce ii place lui si vorbeste despre asta cu el, o sa fie mult mai deschis daca il abordezi pe teme familiare.
Incearca sa fi atent la ce spune, chiar daca nu intelegi ce a spus, prefa-te ca ai inteles si zambeste cu subinteles.
La inceput, lasa-l pe el sa vorbeasca mai mult si stai concentrat, e bine sa stie ca ti se poate destainui si ca poate avea incredere in tine.
Incearca sa nu grabesti lucrurile, nu te astepta la o reactie imediata, va dura ceva timp pana veti ajunge apropiati.
Incearca sa vorbesti si cu alti colegi si imprieteneste-te cu unii, intra si tu intr-un grup sau fa-ti tu unul.
Sper ca te-am ajutat.