| Gaming_Lucian_2000 a întrebat:

Salut,va spun sincer scriu acest lucru sa ma eliberez insa astept sa vad si raspunsurile voastre.Pe scurt nu sunt fericit cu viata mea.Parintii mei castiga destui de multi bani(avem 2 apartamente in chirie din care ies aprox. 800 Euro, taicamiu este un Project Manager la Continental, iar maicamea are ceva job mai prost) desi ei nu vor sa ma rasfate deloc, ba chiar simt ca traiesc destul de sarac cu prea multe restrictii.Parintii mei imi dau 25 de lei pe luna cu care ar trebui sa ma descurc si nu prea imi dau bani sa ies afara(decat max o data daca ies la mall sau ceva care se intampla rar). Ceea ce e enervat e ca prietenii mei mereu merg afara si parintii lor le dau bani, eu daca merg de 2-3 ori deja nu mai pot merge ca mi-am cheltuit banii.In afara de asta, nici acasa nu am ce face, pe comp am parola, iar ei ma lasa doar de la 8-10, sa precizez ca am si Control parental... Calculator in sine nu este foarte bun dar este destul,iar telefonul pe care il am este foarte praf(Macar este smart nu am ce comenta).Cu toate acestea eu iau note mari(De cand a inceput semestrul am numai zece si o nota de noua la mate si una la romana).
Simt ca imi urasc parintii, nu imi dau bani de nimic, nu imi cumpara nimic si nu-i ca si cum vreau sa fiu rasfatat sau ceva dar nu imi place ca prietenii mei sa aiba conditii asa de bune si eu sa nu am chiar daca parintii mei si-ar permite sa faca toate aceste lucruri.
Vreau sa mai precizez ca am 13 ani imd. 14 si mai am un frate de 20 de ani(Situatie relativ similara, primeste doar 100 lei pe luna, calculator si tel vechi de 4 ani ce sa zic...).
Acuma va intrebati probabil pe ce consuma ei banii? Pe o casa la care e adevarat ca am camera mea insa e foarte departe de restul prietenilor mei fac 30 min de cel mai apropiat punct de intalnire si 60 min pana la scoala.
Cu toate acestea parintii mei se cearta cam mereu si gasesc toate motivele sa ma certe, ba nici nu ma lasa sa merg afara ca "am de invatat" cand ii clar ca invat ca am numai note bune.
Voi ce credeti ca cer eu prea multe si ca ar trebui sa fiu mai recunascator sau ca parintii mei sunt prea zgarciti? Eu personal nu mai suport sa traiesc asa( nu vreau sa ma sinucid sau ceva nu ma intelegeti gresit).A si cu toate acestea ei au pretentii mari sa intru la un liceu cu care se intra numai cu 9:50...

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Daca parintii te-ar lasa cat vrei tu la calculator si ti-ar da bani sa iesi cat vrei tu cu prietenii, nu ai avea notele pe care le ai. Ai avea note mai mici si părinții tai ar fi nemultumiti, ba chiar si tu ai fi nemultumit de tine insuti daca n-ai intra la liceul la care iti doresti.
Fii fericit ca ai astfel de parinti. Ei vor face om din tine si pe deasupra iti vor lasa si o avere frumoasa cand vei fi mare. Prietenii tai cu multi bani de cheltuială si care au multe permisiuni de la parintii lor, vei vedea ca vor ajunge mai prost ca tine.

| Gaming_Lucian_2000 explică (pentru Lioana):

Wow,iti multumesc in primul rand ca ai citit tot si pentru mesajul tau pozitiv, chiar ai dreptate

6 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Boss eu la vârsta ta primea 20 pe lună zilnic, deci nu m-aș plânge. Când apuci să muncesti pentru bani aia nu o sa mai compentezi pentru resursele primite.

| mentholinks a răspuns:

E complicat de zis dar da, parintii tai sunt cam zgarciti mai ales ca au de unde dar asta poate fi spre binele tau material in viitor. Adica totusi, 25 de lei?!, mai putin de un leu pe zi ar veni, macar toata alocatia daca ti-ar da-o.

| Emma30555 a răspuns:

Vorbește cu părinții și spune le ca ești la vârsta în care ai nevoie și de haine mai frumoase și de bănuți de ieșit. Spune le cam ce ai scris aici dar mai diplomat

| Steregoi a răspuns:

Apuca-te de programare pe calculator si aduna argumente despre existenta lui Dumnezeu.

Sa nu ajungi ca tanarul din filmul "Into the wild".

| Demetrov a răspuns:

laughing pune ma mana pe carte