| LeKaAlex a întrebat:

Salut.Voi ce credeti ca ce este scris in biblie sunt minciuni? Pentru ca scrie ca,, Dumnezeu ne-a creat dupa chipu lui " cum arata el dar de ce extrateresti (viata dupa alte planete) nu au forma noastra. Si n-am treaba cu cine zice ca numai viata exista numai pe o planeta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia e facuta si scrisa de om.Nuu sunt dovezi concrete si chiar deloc ca biblia vine din cer.Biblia ca si religia e o manipulare a unor rase umane care nu vor sa avansam intelectual, moral si psihic, sa nu facem descoperiri.Pai daca ar fi sa credem in religie si ce mai zice acolo, ar fi sa nu mai credem in altceva, in descoperiri si dovezi reale.Ar fi sa traim numai in intuneric, sa nu mai poti vb la telefon sau net, sa crezi orbeste doar in cele 10 porunc si ata sau ce mai zice biblia acolo.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo! Un raspuns foarte inteligent si la obiect.
Nu mai este necesar sa raspund si eu, ca ai spus tu totul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pietrean):

Mersi,puteai sa intaresti cu ceva vorbele mele.Cred ca am raspuns destul de clar.De pilda, ma uit la cei crediciosi care in zi de post nici macar nu se uita la tv.In afara de biserica,versuri din nu stiu ce psalmi si magazin, altceva nu mai stiu.Un telefon pentru ei, e ceva de la dumnezeu.S-o creada ei.Un telefon sau calculator e ceva exact de la om, de la cei inteligenti, care au indraznit sa cerceteze si sa caute acel adevar care se tot repeta in biblie.Asa-i adevarul, cercetarea, asta-i calea. Mersi de apreciere.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ma apucam sa raspund, eram mult mai vehementa decat tine.Si din ce am citit in raspunsul tau, ai spus totul pe un ton foarte politicos.Cred ca eu nu prea putem sa fiu atat de diplomata.
Vad ca tu totusi te duci la biserica(la inviere, cred ca de dragul iubitei).Eu sunt atee convinsa, tocmai ca m-am "lovit" de ritualurile absurde ortodoxe si modul de cum se comporta preotii fata de enoriasi.
O seara buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pietrean):

O seara buna si tie.Dar de unde stii ca merg la biserica de dragul iubitei?happy Da merg, dar merg pentru sufletul meu. In primul rand daca asta imi mentine relatia foarte buan cu iubita, o fac.In al doilea rand merg pentru mine, in orice caz nu aud ce spune parintele, din motive medicale.Asa ca merg si imi descarc sufletul acolo, cui vreau e si cum vreau eu.Te asigur ca ies cu sufletul mai usurat, dar...nu pe melodiile bisericii sau bibliei, ci pe melodiile mele.Pot fi si romante, na.laughing