| Shadow136o a întrebat:

Salutare. Am nevoie de niște sfaturi. Sunt în clasa a 12 a, acus am bacul. Sunt profil filologie și dau bacul la romana, istorie și geografie. Am foarte mari probleme cu învățatul, in sensul ca nu am motivație deloc, simt ca sunt stresat, de fel sunt agitat și cu stări proaste uneori și nu știu cum sa învăț mai bine. Ideea e ca nu ma pot focusa, nu ma pot concentra prea bine. Ma apuc de învățat și după câteva minute îmi vine sa stau pe telefon sau ma uit în gol și nu fac nimic. Sunt un lenes și nu reușesc sa îmi găsesc acea motivație. Pregătire nu vreau sa fac, vreau sa fiu pe puterile mele, sa învăț singur. Spuneți-mi va rog, ce sa fac sa invat cât mai eficient? Ce metode sa aplic?

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ai o vârstă, ai făcut deja 12 ani de școală,e normal sa fi sictirit și sa reți greu anumite lucuri.
Părerea mea e ca,sa poți sa înveți mai bine ar trebui mai întâi sa îți termin chestiile ce te distrag (acum nu sa stai pe telefon,ci treburile), iar după, ce nu poți sa reții sau e mai mult de învățat sa scrii de mai mult ori pana ajungi sa nu mai trebuiască sa copiezi.O data ce scrii lecția din instinct, o sa ti-o și amintești.
Știu ca nu e ok, ca ar trebui sa și înțelegi și asa ar fi cel mai bine, sa tragi concluzii și sa pricepi, dar unele paragrafe sau definiții le mai poți și fenta.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Gandeste-te ca ai sanse sa dai la o facultate si sa intri la buget sau acolo unde se intra doar pe baza de dosar te ajut enorm media. Doar fa ceea ce ai de facut pentru tine.

| cosminsistefy2023 a răspuns:

Buna. Si eu sunt in clasa a 12a. Ceea ce simti e perfect normal, toti trec prin asta la un moment dat. Ceea ce fac eu e sa nu ma gandesc ca o sa invat cand am motivatie, ci din nevoie. Imi fac un program strict de invatat de care ma tin. De asemenea, trebuie sa descoperi ce tip de invatat te ajuta cel mai mult (auditiv, vizual, sa scrii ce ai retinut etc). Daca ai nevoie de sfaturi poti sa imi scrii un mesaj in privat. o seara buna.