| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema existențiala. As vrea cat mai multe răspunsuri si fara mișto!winking
De ceva timp, am pus câteva kilograme bune. Am 1.67/1.68 cm înălțime, si îmbrăcată nu prea se vede, avantajul meu sunt picioarele lungi, dar când ma îmbrac dimineața, si trec in fata oglinzii vad ca am: burta, colăcei dinaia la spate, brațele nu sunt neapărat groase ci umflate, fata mi s-a lasat in jos, am celulita si vergeturi. Nu stiu mai exact cate kg am acum, nici cate am pus, dar uitandu-ma la pozele de dinainte, se vede o diferenta clara. Le-am pus intenționat ca sa fiu mai "buna". Îmbrăcată sa zicem ca sunt mai buna, dar dezbrăcata nu, si ma gândesc, ca atunci când o sa am un iubit, si o sa ajungem la intimitate, mi-e rușine. Plus ca nu pot purta haine mai strâmte ca burta si spatele se vad urat, am zis vara asta adio la maieuri si pantaloni scurți. Ma gândesc sa slăbesc înapoi, credeți ca ar fi mai bine? Cum sunt mai apreciata? Bărbatilor le plac femeile slabe? Care ar fi avantajele? Stiu ca e mult scris, dar chiar nu stiu ce sa fac, credeam ca o sa îmi placa. Am uitat sa mentionez ca am 16 ani.
Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate ca nu te inseli in privinta kilogramelor in plus. Dar sigur te inseli cu privire la iubit.
Sotia mea, datorita virstei, are cu mai bine de 10 kg in plus ca acum 11 ani, cand ne-am luat. Era si atunci un pic plinuta, dar mi-a placut, si acum imi place la fel de mult. Si atunci mi-ar fi placut daca era ca acum.
Dar hai sa iti spun un secret: baietilor le plac mai mult fetele cu forme, decat cele slabe promovate de moda 90-60-90, pentru ca au ce privi la ele.
Si inca ceva: am cunoscut o fata grasuta, chiar foarte, si ce m-a surprins a fost ca a gasit si ea pe cineva care sa o iubeasca asa cum era. Dragostea adevarata nu se uita la asa ceva, ci la ce fel de persoana e cel iubit, si atunci, iubita fiind cand vei avea prieten, cand hainele vor fi in plus, nu va fi nici o problema pentru tine. Fii tu insati, fara sa te complexezi de cum arati, si vei vedea ca vei fi pretuita pentru ceea ce esti, nu pentru cum arati.

| stef87 a răspuns:

Da-mi voie sa am pic de ironie, pentru ca nu ma pot abtine: colacei? Daca tot pui problema de sex, vorbeste deschis, sa intelegem si noi!
Acum voi fi un pic dur, dar cat se poate politicos: sa stii ca baietii, oricat am spune unii ca nu conteaza fizicul, ci gandirea, sa stii ca tipele solide sunt atractia numarul 1 in sucontientul lor. (aspectul de femeie sanatoasa, care poate creste cu succes copii) Prin urmare nici subtire blana, nici grasa - ci solida, sa ofere siguranta ca copilul va fi sanatos si va primi tot ce are nevoie cand taticu nu e acasa. Repet, asta e subcontientul, pentru ca in rest se pretind multe.
Ce iti recomand (desi nu te-am vazut)? Sa ai grija de tine! Daca esti sanatoasa, ai frumusetea ta (fara sa apelezi la fel si fel de metode). Ai doar 16 ani, ai o viata intreaga in fata, o sa tot cunosti baieti, o sa gasesti pe cineva care sa te placa asa cum esti. Nu are rost sa te transformi in OBIECT. Da, in obiect, adica doar sa pui fundul la bataie si sa fii fabrica de copii.

| Drimmero a răspuns:

Incearca sa faci sport si sa slabesti treptat, pentru ca o slabire dintr-o bucata ti-ar aduce numai efecte negative din punct de vedere estetic.

| SkyPilot a răspuns:

Fa cum e mai bine pentru sanatatea ta. Eu as zice sa slabesti si sa faci niste sport pentru tonus. Daca acum esti mai dolofana, cu varsta metabolismul se leneveste mai ales la femei si ai putea ajunge sa nu mai poti tine greutatea sub control.
"Iubi" te va placea asa cum vei fi atunci. Indiferent cum vei arata atunci, iti vei gasi un baiat care sa te placa. Dar daca ajungi balena, iti va fi mai greu sa gasesti pe cineva.

| WaterDrop a răspuns:

Problema numarul unu ar fi ca nu ai scris greutatea, pentru ca nu o stii nici tu, pentru ca esti delasatoare. Poti avea 60 kg depuse pe o constitutie slaba sau 60 kg depuse in muschi si grasime uniforma. Tind sa merg pe ideea ca te situezi in primul caz. Oricum ar fi nu trebuie sa slabesti neaparat ci sa transformi prin sport, pentru ca daca ti-ai dorit sa fii mai "buna" acesta este un mod mult mai bun decat un simplu regim de ingrasare.

Cat despre cum ar fi mai bine sa faci, cel mai bine este asa cum te simti tu comfortabil.Se vor gasi destui barbati sa te traga de burtica cu placere atunci cand sunteti in pat indiferent cat de mare ar fi ea.

| GirlOnline81 a răspuns:

Daca ai tendinte de ingrasare, o dieta nu va rezolva problema decat pe moment, urmand ca atunci cand renunti la ea sa acumulezi kilogramele la loc (daca nu cumva mai multe).
Schimba-ti stilul de alimentatie, combina-l cu putina miscare (benefica sanatatii de asemenea). Succes!

| Ionutf89 a răspuns:

Daca îți place ceea ce vezi in oglinda e totul ok. Nu sunt de părere că trebuie să te schimbi pentru cineva anume. Prietenii, iubitul, persoanele de langa tine trebuie sa te accepte așa cum ești și să îți dea o siguranță. Nu cred că este o problema că ești slaba sau grasa, important e sa ai persoane care îți vor binele și ai să vezi că te accepta oricum.