| BobTheCat a întrebat:

Salutare! Ce carti ati mai recomanda? happy

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

-Tragatori si Mistificatori contrarevolutia securitatii in decembrie 1989
-Dark Money
-Seria Metro, toate trei.

| BobTheCat explică (pentru Lupică27):

Seria Metro pare foarte interesanta! Va multumesc pentru sugestie!

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Eu nu stiam cati oameni culti sunt pe TPU, acum realizez!
"Metro" a lui Dmitri Gluhovski? mentioneaza bre cartea se intituleaza Metro 2033/2034/2035
eu ca incultul am jucat doar jocul video
Artyom u menya konchilis' patrony "Artyom am ramas fara munitie!"

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai stai linistit ca pana a fost tradusa in romana si a aparut in librarii a durat mult timp, multi ani dupa primele doua jocuri.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Eu raman placut surprins, cand observ ca persoane care sunt aici pe TPU cu caterinca totusi sunt persoane culte
nu o zic sub o forma de genul ca eu nu ma asteptam, caci vazusem de multa vreme potentialul
o zic sub forma sub care eram luat cumva in ras cu ani de zile in urma aici de niste semi-docti carora nu le mai dau numele ca sunt nimeni pentru mine si
nici nu sunt activi de ceva vreme, si care pentru faptul ca eu eram asa cum sunt si acum un fin filosof dar cu multa ironie si sarcasm, pentru faptul
ca aduceam in discutie de cele mai multe ori analogii si ironii in care implicam numele unor vedete de carton precum daniela crudu (e doar un exemplu) acei
"culti" ai TPU radeau ironic si ma credeau un fel de manelist...si acum fac haz de necaz si referinte la manele de exemplu
acesti culti care in viata sunt nimic, pe TPU erau nimeni, totusi se dadeau cititori de kant sau Hegel, ei fiind niste limitati
caci un om destept separa glumele de seriozitate, intelege ironiile si substratul unor glume inteligente
iar limitatii care se dau ceea ce nu sunt, sunt identici cu pustimea asta care da raspunsuri cu chatGPT, adica o 'tabla stearsa' (din lat. tabula rasa)
acum las un mesaj pentru semidocți TPU, toti ganditorii si filosofii cu diplome cumparate, 'cultii' de pe TPU, dragilor unii dintre noi
aici doar ne conturam niste 'avatare', in realitate s-ar putea fim mai mult decat sunteti toti dintre voi la un locwinking

| Lupică27 a răspuns (pentru Simpatic):

Oamenii fara simtul umorului sunt persoane cu o inteligenta mediocra.
Nu judec pe nimeni ca nici eu nu sunt prea breaz dar in general oamenii care doar se lauda nu e nimic de capu lor.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupică27):

Da,ai dreptate!

12 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Daca ai chef de un roman bun: "Insuportabila usuratate a fiintei" de M. Kundera

Daca vrei sa citesti ceva interesant: "Vorbind cu straini" de M. Gladwell

Daca vrei o schimbare de perspectiva: "Tao Te Ching" de Lao Tzu

| CdeMetal a răspuns:

Mie mi-a placut Shogun de James Clavell, daca vrei sf poti sa incerci seria Remembrance of Earth's past a lui Liu Cixin

| Lupică27 a răspuns (pentru CdeMetal):

Ai apucat sa citesti art of war te sun tzu?

| CdeMetal a răspuns (pentru Lupică27):

Sincer doar am trecut prin ea acum ceva ani, cred ca o sa incerc din nou curand

| LisaJulie a răspuns:

Depinde ce vârstă ai? Cartea mea preferata este,, Fantomă de la Opera", ar mai fi și cartea,, Cu ochii larg închiși " scrisa de scriitorul un scriitor austriac și care a stat la baza filmului,, Eyes Wide Shut" regizat de Stanley Kubrick

| lanadelrey15 a răspuns (pentru LisaJulie):

Fight club de Chuck
Palahniuk