| Georgian22 a întrebat:

Salutare.Ce parere aveti despre asta :Am avut ocazia sa merg intr-o excursie si am dormit cu un coleg in camera.M-am trezit peste noapte auzindu-l pe acesta vorbind prin somn intr-o alta limba efectiv.Nu zicea niciun cuvant in romana.Nu stiu ce sa cred.L-am intrebat pe acesta a doua zi si mi-a zis ca nu a visat nimic.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da la unele persoane există această afecțiune somnilocvia.
Ca și prin regresie hipnotică sau hipnoză regresivă unele persoane vorbeau fluent limbi străine, iar în viața reală trezi nu știau o boabă din acea limbă străină. Dar în cazul colegului tău alta este problema.
Tulburarile de comportament asociate cu somnul REM și teroarea nocturna sunt doar doua dintre tipurile de tulburari de somn care ar putea determina unele persoane sa vorbeasca atunci cand dorm.
Ca și cauze ale somiclaviei sau vorbitului în somn putem enumera câteva.
anumite medicamente ca stresul emoțional, febra, tulburarile de sănătate mintala, abuzul de substante nocive.
Poate acel coleg are un stres emoțional mare. Emoțiile mari, fobia față de un anumit lucru, anxietatea pot fi și ele cauze ale vorbitului în somn.
Această dereglare se poate trata în medicină la psihiatrie și neurologie și nemedicamentos prin consiliere psihologică.

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fii fost vorba de romana, dar cuvinte inteligibile. Daca nu ai recunoscut limba si nu ai inteles cuvintele clar in limba respectiva, cel mai probabil este vorba de o limba "inventata", in timpul somnului.

| BJK1903 a răspuns:

Salut,si eu patesc asa. Vorbesc noaptea de nici naiba nu ma intelege laughingSi cand ma intrebau a doua zi, credeam ca au innebunit si ma iau peste picior.

| Anonimuserr a răspuns (pentru BJK1903):

Vezi să n-ai probleme și tu, emoții, fobii, temeri interioare. Nu e bine, dacă mai dormi cu cineva poți să spui adevăruri sau lucruri care le ții ascunse și poți să te desconspiri.

| BJK1903 a răspuns (pentru Anonimuserr):

N-am treaba cu fobiile, temerile interioare dar emotii am. Cateodata mai dorm cu varmiu cand vine de la facultate dar in rest dorm singur. happy Cine ar crede ce spun eu cand dorm?laughing Ar spune ca sunt nebun laughing si somnambul

| ihacoswhy a răspuns:

Majoritatea persoanelor cunoscatoare de limbi straine, gandesc in mare parte intr-o alta limba. De exemplu, eu gandesc foarte mult in engleza, chiar si cand visez. Gandesc intr-o amestecatura dintre engleza si romana, depinde daca fraza la care ma gandesc suna mai bine in engleza sau in romana. Deci este posibilitatea ca el sa viseze cu voce tare iar in cazul in care gandeste in alta limba sa fi auzit ce ai auzit. Nuj.