| LordElement a întrebat:

Din click in click am dat peste acest site si am zis sa arunc o privire. Per ansamblu, imi place ideea promovata de acest site, dar am impresia ca este inteleasa gresit. Nu inteleg motivul pentru care o persoana prefera sa ceara numere de telefon, adrese sau nenumarate alte lucruri care pot fi gasite extrem de simplu si rapid pe internet. De asemenea, este la fel de grav faptul ca sectiunea de sanatate este plina de intrebari privind simptome sau afectiuni care ar trebui adresate unui specialist. Din pacate, acest trend incurajeaza mentalitatea de "asistat social", in care avem doar drepturi (obligatiile sunt pentru fraieri), asteptam sa primim chestii la botul calului (fara sa depunem eforturi) si sarim la gatul celor cu pareri sau opinii diferite (de exemplu: mai mult ca sigur, voi primi o gramada de reprosuri si atacuri gratuite). Poate cineva sa imi explice acest fenomen?

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Fiecare este in masura sa hotarasca pentru el daca intreaba pe un site despre o problema pe care o are,sau merge si discuta cu un prieten spre exemplu.
Aici daca ai minimul de minte pui intrebari doar informativ,adica dupa ce deja oricum sti cat de cat ce problema ai (sau ai de gand sa te informezi mai bine)dar vrei sa auzi si alte pareri.
Sunt si persoane ce se leaga de parerea altuia cand acesta sare calul, exagereaza, da un sfat periculos sau aiurea, sau jigneste.Dar mai sunt si alti ce vor doar sa faca valva, scandal sau ii iau pe alti la misto pentru amuzament.

| OldSoul a răspuns:

Asa am zis si eu.

Explicatia este simpla:

Comoditatea e prea mare.