| BobTheCat a întrebat:

Salutare din nou! Care este filmul vostru preferat si de ce? happy

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este doar opinia mea dar nu cred ca un cinefilm amator poate avea doar un singur film preferat
cred ca am multe filme preferate, caci nu pot avea un singur preferat si acela doar dintr-un singur gen de film!
nu voi da o lista exhaustiva dar as pune ca si filme care mi-au placut si nu neaparat au fost de 10 ci doar mi-au placut sau am vazut niste idei interesante in urmatoarele:

The Matrix (1999)
Fight Club (1999)
Saving Private Ryan (1998)
12 Years A Slave (2013)
Asta-seara dansam in familie (1972) -film romanesc
Dog Day Afternoon (1975)
Platoon (1986)
Full Metal Jacket (1987)
The Shawshank Redemption (1994)
American Psycho (2000)
Lionheart (1990)
Hachi: A Dog's Tale (2009)
I Am Legend (2007)
Liar Liar (1997)
Inglourious Basterds (2009)
Pretty Woman (1990)
Heat (1995)
Eyes Wide Shut (1999)
The Breakfast Club (1985)
American Pie (1999)
majoritatea filmelor cu Abbott And Costello din anii 50'
The Equalizer (2014)
Ferris Buellers Day Off (1986)
Vanishing Point (1971)
The Godfather (1972)
Showdown In Little Tokyo (1991)
Assassination Of A High School President (2008)
Friday (1995)
Mad Max 2: The Road Warrior (1981)
The Wraith (1986)
Judgg Dredd (1995)
Sleepless In Seattle (1993)
Ip Man (2008)
American Graffiti (1973)
Risky Business (1983)

| gemeni6226 a răspuns:

Locul nr.1 in top: serialul :E.R.
De ce? am pierdut prea multi oameni dragi sufletului si e ca o alinare ca si altii au probleme, unii poate mai mari decat am avut eu vreodata, plus ca imi place foarte mult povestea ce se tese in jurul personajelor principale, e un serial atat de omenesc! Nu e fictiune, e film dar reflecta realitatea de aceea imi place nespus.

| wildthing a răspuns:

Sunt iubitor de filme si imi place sa vorbesc despre ele, dar nu sunt capabil sa-ti raspund la intrebare, pentru ca au fost atat de multe care mi-au placut de-a lungul timpului, incat nu pot alege doar unul. Nu as putea sa fac nici macar un top, pentru ca nu as sti pe care si in ce ordine sa le pun si in plus, sunt sigur ca vor fi unele de care imi voi aduce aminte abia dupa ce voi fi postat raspunsul. happy

| mODIN a răspuns:

E un film din Iran, il gasesti ca "A Separation" (2011). De departe cel mai dramatic film pe care l-am vazut vreodata. Nu doar ca m-a facut sa plang, dar m-a facut sa plang de doua ori, odata la final si odata pe la mijloc. Nu se intampla nimic extravagant, sunt doar situatii cu care s-ar putea confrunta orice om, dar tocmai din cauza asta mi se pare mult mai usor sa empatizezi cu personajele. Recomand!

| MihaiMB a răspuns:

Breaking Bad, Jesse we need to cock!

| lanadelrey15 a răspuns (pentru MihaiMB):

Adorrr!

| MihaiMB a răspuns (pentru lanadelrey15):

XD.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaiMB):

Eu te cred ca ai dat numele unui serial bun...dar nu era vorba de filme aici?
risc sa devin noul suntserioswinking cei activi si vechi inteleg aceasta aluzie

ps: treceti injuriile si nota de plata in contul meu >big grin

| MihaiMB a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mă puteam abține să nu vorbesc de Breaking Bad, că să fiu și serios, ador Norbit pentru că acel copil abandonat de părinți ajunge atât de departe de ajunge să se căsătorească și cu fata cu care era la orfelinat, ea este luată între timpi de părinții adoptivi, Norbit rămâne de unul singur și așa se și ridică, fata se căsătorește cu unul care nu o respectă, îl prinde că o înșeală cu o grămadă de femei și după revine la Norbit. Foarte tare mi s-a părut și atât de multă comedie. Eddy Murphy e prea comic.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaiMB):

Apropo de Eddie Murphy am revazut zilele astea Beverly Hills Cop 1 si 2, deci mor are atata sarm actorul acesta, si ce tanar era in aceste filme... merita sa te uiti nu doar pentru comicul de situatie la un film politist, cat mai ales pentru rasul lui fanstastic cand ranjeste dantura aia alba, practic razi de rasul lui cum se zice!
fantastic actor

ps: cati stiu ca omul este si cantaret nu doar actor?

| MihaiMB a răspuns (pentru Simpatic):

Culmea că eu știu că și cântă, doar melodia Party All The Time a fost ceva calumea din melodiile pe care le-a scos.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaiMB):

Da, exact aceeasi piesa imi place si mie dintre cele pe care le canta el, oricum are putine piese cu videoclip in palmares

| Răpităînnori a răspuns:

Nu am un film preferat.

| lanadelrey15 a răspuns:

Filmul meu preferat este "Black swan " pentru ca sustine o filosofie captivanta si cinematografia filmului este superba

| blairelovesmusic a răspuns (pentru lanadelrey15):

Tot aud de filmul Black Swan pe internet, de mult timp vreau sa ma uit la el doar ca nu am timp. Pare a fi un film bun.

| lanadelrey15 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

E superb, merita, apropo ador poza de profil

| blairelovesmusic a răspuns (pentru lanadelrey15):

Multumesc, sunt foarte putini romani care asculta muzica Lanei del rey (ma numar si eu printre ei). Care e albumul tau preferat? Al meu e Ultraviolence.

| lanadelrey15 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Ador ultraviolence