| maryanshmen a întrebat:

Salutare tpu.Am si eu problema cu pc-ul.De cateva saptamani merge greu de tot, procesorul se incarca la 100 % in task manager numa daca intru pe youtube si facebook in acelasi timp.Ce sa ii mai fac, am schimbat si windowsul(am xp sp3),am curatat pc-ul.Am procesorul de 2, 6 ghz, 1gb ram ddr 2, placa video nVIDIA 512. ajutati-ma va rog ca nu stiu ce sa ii mai fac.sad

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pot fi multe probleme. Una si cea mai urgenta, de care trebuie sa ai grija, este racirea. Poate fi desprins radiatorul de pe procesor. Se curata cu spirt si procesorul si radiatorul, se pune pasta siliconica si se pune la loc. Alta, tot la racire, s-ar putea sa nu mearga ca lumea coolerul. Aici pot fi doua motive. Unul: motorul coolerului sa fie scurtcircuitat si sa nu mai aiba putere sa invarta. Doi: senzorul de sesizare racire sa fie dus. In acest caz trebuie schimbata placa de baza.

| maryanshmen explică (pentru Salontanul):

Poi cum nu mergea bine pc-ul am desfacut unitatea si am verificat coolerul care mergea bine, dar pentru ca am vrut sa il curat bine am scos radiatorul afara si nici nu mi-a trecut prin cap sa il lipesc, este posibil sa fie de la asta?

| Salontanul a răspuns (pentru maryanshmen):

Da. Se pune o pasta speciala intre radiator si procesor pentru a facilita transferul de energie. Coolerul nu trebuie lipit ci bine strans cu suruburile respective. Trebuie sa verifice cineva care vede.

| Gabyy32 a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul