| CubeSteff3906 a întrebat:

Salutare TpU! Sunt un elev de clasa a opta cu înclinații spre calculatoare și informatica/Robotica cu anumite curiozități legate de ce profil ar fi o alegere mai buna pe plan lung (liceu, facultate, etc.). Bineînțeles, sunt între variantele: tehnica de calcul și mate-info. Știu ca la tehnica de calcul se face atât software cât și hardware, în schimb la mate-info doar software intensiv. Sincer, ma atrag ambele profiluri pentru ca doresc sa urmez o cariera în programare, însă sunt și curios și as dori sa știu componentele unui calculator și altele de genul. Voi ce m-ați sfătui?

2 răspunsuri:
| cosmin1324 a răspuns:

Cam tarziu, dar, mate-info la liceu si dupa poli Automatica si Calculatoare la facultate. Ai de ales: calculatoare daca vrei sa faci programare exclusiv pe calculator( o sa stii absolut tot despre calculatoare, hardware, programare, you name it), sau automatica(Numita si Ingineria Sistemelor) daca iti place programare+ robotica (e aceeasi facultate, dar specializari diferite). Eu sunt la automatica in momentul asta (UTCN) si cred ca asta ti s-ar potrivi cel mai bine, faci o tona de programare, DAR mai faci si o gramada de mate si fizica. Ca si job-uri cam tot programator te faci, dar la final ai avantaj fata de cei de la calculatoare ca poti merge si pe partea de inginerie/robotica asa ca daca vrei asa ceva pune-te serios de invatat la mate pentru ca admiterea e foarte grea cel putin unde sunt eu, si facultatea e si mai grea, dar la final cei care termina se angajeaza direct in programare pe salarii mari. In concluzie, daca te intereseaza programarea, dar si partea de hardware, poli Automatica si Calculatoare e cea mai buna alegere. Iti dau niste link-uri de AC din diferite orase(cam cele care merita facute sincer) ca sa iti faci o idee despre ce se face aici, dar trebuie sa stii ca o sa ai serios de lucru ca sa intri. Succes

https://ac.utcluj.ro/
https://upb.ro/facultati/facultatea-de-automatica-si-calculatoare/
https://ac.tuiasi.ro/
http://www.ac.upt.ro/

| cristian232323 a răspuns:

Pai sincer si eu sunt tot la fel, eu le prefer pe amandoua dar
daca ar fi sa aleg as alege pe aceea pe care o stiu mai bine
adica componentele unui pc