| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor. Poate o sa vi se para cam stupida intrebarea ce urmeaza sa vo adresez, dar de ceva vreme ma intriga.
Probail a-ti vazut ca in ultima vreme cat mai multi tineri (16ani+)
reusesc sa creeze aplicatii, sa saparga site-uri, sau tot felul de minunatii. Intrebearea mea este de unde au invatat ei?
Cel mai frecvent fenomen cred ca este cel al tinerilor hackeri care reusesc sa "sparga " un site. De unde au dobandit ei cunostintele necesare intr-o perioada asa scurta (nu cred ca s-au apucat de programare de la varste fragede, cel mai probabil de la 14-15 ani).
Eu cel putin stiam ca pentru a stapani destul de bine tehnica "sqli" i-ti ia ceva vreme, plus celelate cunostinte necesare.

Deci intrebarea mea este: Cum reusesc acestia sa invete programare intr-un timp atata de scurt?

4 răspunsuri:
| dadonexus a răspuns:

Carti legate de sistemele de operare si c++ gasesti peste tot nu ai nevoie de nici un fel de cunostinte ci doar rabdare si pasiune pentru asa ceva deoarece nu se invata in 2-3 luni ci in 2-3 ani.

| Borderline a răspuns:

Google + Engleza = win

| CelCeReuseste a răspuns:

1.) ei stiu unele chestii despre care noi nu-s tim despre net.in baza de date la facebook se afla toate parolele utilizatorilor
2.) sun destepti au un IQ peste mediu sau nascut pentru asta
3.) stiu sa se joace cu creierul tau adica :Iti trimit un mesaj pe mess ca daca nu imi dai parola in minim 60 de sec ti se sterge contul Y! M...ok nu stupizenie din asta dar asemanatoare si convingatoare

| cristi15 a răspuns:

Sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt afon in ale programarii(eu sunt webmaster).
Intrebarea mea este cum reuseste un copil sa stapaneasca atata de bine aceste chestii?