| DianaDiii1761b a întrebat:

Salutaree... In saptamana din scoala altfel trebuie sa ne unim pe grupe si sa facem o sceneta. Un grup este de 7 persoane... Ma ajuta cineva cu o idee, despre ce sa scriu sceneta pentru grupa mea? :3

Răspuns Câştigător
| CătălinB02 a răspuns:

Pai poti face o sceneta din ceva povesti sau fabule. Cum ar fi Dl. Goe.
Iti dau o idee aici :

. Trei nebuni… Primul: - Eu sunt trimisul lui Dumnezeu! Al doilea: - Ba eu sunt trimisul lui Dumnezeu! Ultimul: - Sunteti amandoi nebuni … Nu am trimis pe nimeni!

Un rand de pitici stau toti intinsi pe aceiasi parte. Se trezeste primul, si il trezeste pe al 2lea pitic, si il intreaba daca "E ORA?", la randul lui al 2lea pe urmatorul, asa pana la ultimul pitic care se trezeste, se uita la ceas si zicea ca "NU E ORA", adorm toti suparati. Peste cateva secunde aceiasi scena, si cu acelasi final,. A 3 oara aceiasi scena pana la ultimul pitic, care spune "E ORA!" toti se bucura si isi schimba pozitia si se intorc de pe o parte pe alta, si adorm iar.

Celebra piesa de teatru CENUSAREASA, numai ca se joaca in spatele unei paturi si fiecare isi scoate doar capul. Aici intervine inventivitatea fiecaruia, prin diverse aparitii sau replici.

Piesa cu regizorul care incearca sa faca un film, despre un erou soldat care se intoarce din razboi la mama lui si moare, aceasta suna la spital, cheama doctorul, acesta anunta decesul, suna la pompe funebre, il iau si il duc la biserica, unde parintele il inmormanteaza. La final regizorul intervine si spune ca au fost prea indiferenti si trebuie sa puna mai mult suflet, se repeata sceneta cu mai mult suflet, lacrimi si dezamagire, dupa aceasta, regizorul spune ca au fost prea lenti si le cere sa se miste mai repede, a 3a oara se misca totul foarte repede, eroul ajunge acasa moare, vine doctora, pompele funebre, il duc la preot, AMIN!