| anonim_4396 a întrebat:

Se mai poate face in ziua de azi un compliment unei fete fara sa creada ca vrei sex de la ea? Adica sa ii spui " ce frumos iti sta asa imbracata" sau sa ii apreciezi parul sau mai stiu eu ce, dar sa nu creada ca ai intentii ascunse? Ce ziceti fetelor, cand a fost ultima oara cand un baiat v-a complimentat pentru ceva (sper ca se zice asa laughing ) si nu ati crezut neaparat ca vrea sa va bage in pat, o spune doar pentru ca vrea sa va faca un simplu compliment.

21 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Ai păţit aşa ceva? Dacă îi faci un compliment şi te uiţi la ea de parcă vrei să o dezbraci din priviri sau întinzi repede mâna să o apuci de ceva... Este clară treaba.
Bine, sunt şi cazuri penibile. Atunci, când o întrebi pe una ce face şi aia îţi spune că are iubit, de parcă ai cerut-o în căsătorie.
Ştiu pe una care este obsedată de ''iubi'' ei. Dacă un băiat îi cere ceva sau îi face un compliment îl înjură. Purta şi un tricou pe care scria: ''Nu am foc, nu ştiu cât e ceasul şi nu vreau să fiu agăţată''. Ştii, ea iese în fiecare pauză să fumeze în grup şi poartă la mână ceas. Dar, idioată nu se gândeşte că poate să fumeze în altă loc mai retras ca să nu îi mai ceară nimeni ţigări sau foc şi să îşi folosească ceasul de la telefon ca să nu îl poarte pe mână.

| RAY a răspuns:

Sa nu fim ipocriti majoritatea vrem sex de la ele

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cred ca depinde de fata, depinde de comportamentul baiatul si de felul in care arata fata. Daca este un baiat care mereu sa uita la tine si iti da semne ca ar fi interesant de tine si incepe sa te complimenteze, cred eu sa este clar ce vrea. Daca este un baiat care a fost doar prietenos cu tine si deodata iti spune ca iti sta bine, nu stiu, nu cred ca m-as gandi ca vrea sa ma bage in pat.
Eu am aceeasi problema cu baietii. Ca tot ai venit vorba am si eu o intrebare poti fi prietenoasa cu baietii fara sa creada ca flirtezi cu ei? laughing

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

"poti fi prietenoasa cu baietii fara sa creada ca flirtezi cu ei? " nu prea laughing. multe fete inca flirteaza doar de distractie si cum multi sunt prosti bun botul repede, dar trag teapa laughing.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gandeam eu ca asta va fi raspunsul, dar am zis macar sa fiu sigura. laughing
Mie mi s-a intamplat de multe ori sa vreau pur si simplu prietenoasa cu baietii, fara cea mai mica dorinta de a cauta ceva la ei, si ma comportam cu ei la fel cum ma comportam si cu fetele si mereu mi-au fost interpretate gresit gesturile, ceea ce m-a frustrat la culme, pentru ca nu stiam exact ce anume fac si cum anume sa fiu inca draguta cu un baiat, fara sa arat ca as fi interesata de el. Iar la un moment dat am intrat in cealalta extrema, in care evitam sa vorbesc cu orice baiat care nu prezenta un interes pentru mine, ceea ce ma facea sa par cu nasul pe sus si complet antisociala cu baietii. laughing Iar chestia asta a durat o perioada buna de timp, pur si simplu am evitat contactul cu baietii pentru ca nu stiam care anume era limita. Ceea ce a fost foarte enervant pentru ca mereu mi-am dorit sa cunosc oameni si sa leg prietenii (fara intentii necurate la mijloc). laughing
Cat despre fetele care flirteaza doar de distractie.o sa iti raspund cu ce mi s-a intamplat mie in continuare. La un moment dat mi-a spus o prietena ca eu flirtez cu toata lumea, indiferent de sex si cum am crezut ca exagereaza, am zis sa mai cercetez situatia, am mai intrebat alte persoane, am citit diverse lucruri si se pare ca da, flritez cu toata lumea, fara sa imi dau seama. Nu vrei sa iti imaginezi groaza pe care am avut-o cand am rulat in minte toate conversatiile pe care le-am avut si am realizat ca probabil am flirtat cu profesori, barbati cu copii si bunicute. Deci a fost cred ca cea mai lunga si mai terifianta secunda din intreaga mea existenta. laughing Oricum, dupa momentul ala am zis ca imi bag picioarele si ca asta este.
Partea amuzanta este ca eu sunt destul de timida din fire, asa ca am unele ticuri. Precum jucatul cu parul, cu diverse obiecte din jurul meu sau am alte gesturi considerate tipice flirtului. Iar ticurile astea, combinate cu diverse tehnici de conversatie pe care le-am invatat exact pentru a-mi combate aceasta nervozitate, precum zambetul, mentinerea privirii, intoarcerea catre partenerul de discutie, se pare ca duc la flirt fara nicio urma de indoiala. Ideea este ca nu toate fetele o fac din rautate, eu am fost complet pe langa si probabil ca daca prietena mea nu mi-ar fi spus lucrul asta nu as fi realizat niciodata ceea ce fac, pentru ca nu mi-as fi intrebat prietenii sau prietenul care a ras de mine si a spus ca el credea ca sunt complet constienta de ceea ce fac si nu as fi cautat diverse articole sau diverse carti stupide pe tema flirtului. Poate ca unele fete inca au nevoie de o prietena ca a mea. laughing)

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Foarte interesanta "povestea" laughing. imi e mila de baietii care au vorbit cu tine tongue

cat despre ticuri si ce ai mai zis tu, faza proasta e ca nu poti intreba o fata " stii, dar de ce iti tot plimbi mana prin par " pentru ori o sa isi dea seama ca nu face bine si o sa se creada o proasta ori o sa te creada pe tine ( adica baiatul ) prost pentru ca nu iti dai seama ca ea flirteaza cu tine. cum o dai bine nu e, parca am citi gandurile asa se asteapa lumea sa le stim pe toate laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate asa este, standardele si presiunea sociala m-au enervat intotdeauna din punctul asta de vedere. Ai dreptate, trebuie mereu sa stii sa te comporti intr-un anume fel sau se asteapta de la tine sa te comporti intr-un anumit fel, iar apoi dai peste o persoana care nu este de acord cu standardele sociale si se gandeste sa faca altfel si se asteapta sa stii chestia asta.
Prietenul meu se tot plangea de fetele pe care le scotea la intalnire si unele se simteau ofensate cand scotea banii sa le plateasca consumatia, altele se simteau ofensate ca nu scotea banii sa le plateasca consumatia, altele se simteau ofensate si numai daca intreba cum doresc sa plateasca. laughing Noroc ca nu sunt baiat din punctul asta de vedere. laughing

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

"Prietenul meu se tot plangea de fetele pe care le scotea la intalnire si unele se simteau ofensate cand scotea banii sa le " mda cu asta am avut si eu probleme destule. ba vezi domne de ce sa platesc eu sau de ce sa nu platesc eu. cred asta m-a enervat cel mai mult la fete laughing. si sa te puna dracu sa intrebi ( platestc eu ) ai dat de naiba laughing. ori iti zice " da ce eu nu pot " ori " dar te astepti sa platesc eu" cum o dai bine nu e laughing. macar in ultimul timp m-am invatat sa spun " te-am invitat eu, fac eu cinste" asa rezolvat tot taraboiul.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Acum cateva minute mi-a zis cineva ca sunt draguta. Si nu-i genul care sa faca complimente doar ca sa se culce cu o fata.
Pnm, depinde si de persoana. Nu poti crede chiar pe toata lumea, dar cel mai mult conteaza comportamentul baiatului, daca pare disperat, chiar are intentii ascunse. Si contextul e important, nu te apuci sa-i spui unei fete cat e de frumoasa din senin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu fac asta tot timpul ca nah asa sunt invatat sa vorbesc frumos, dar se pare ca si pe TPU daca vorbesti asa tot nu e bine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Una e când iti spune asta frumos, fără sa se uite cu o privire de golan la tine si sa intinda mana spre, aham, si alta e când face asta.
Ultima data? Crezi ca mi s-au facut mie complimente? Parca o data intr-a 8-a mi-a spus si mie unul ca am parul frumos, si părea serios. In rest nu. Si nici ca as avea nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

". Si nici ca as avea nevoie." esti lesbi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu omule, dar nu vreau sa mi se facă mie complimente. Nu zic...e dragut din partea cuiva sa-ti spuna ceva frumos, dar nu ma consider asa frumoasa. Toti îmi spuneau sa mă duc la mis boboc, dar nu cred ca sunt atât de frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca majoritatea baietilor se gandesc numai la sex, noi ce sa mai credem? laughing
Ultima data cand m-a complimentat un baiat nu m-am gandit ca vrea sa se culce cu mine deoarece il cunosteam bine si nu i-ar fi stat in fire sa doreasca asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca majoritatea fetelor au decolteu pana la buric si fuste de ii vezi chilorii, la ce sa se gandeasca si ei la sah? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiloti"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se poate face un compliment fara alte referiri decat cel propiu-zis.
Acum...Depinde si de fata.
Daca e una usoara si e imbracata cu un tricou decoltat si fusta scurta, iar tu ii spui :
"Ce bine iti sta azi imbracata."
toti ne dam seama ca nu la hainele de pe ea te referi, ci la formele pe care hainele i le scoate in evidenta.

Ultima data thinking Chiar azi, imi prinsesem parul intr-un fel si mi-a spus:
"...A propos, imi place cum iti sta parul.Arati ca fetele de pe tumblr(e blogger-reblogger tumblr).Sa nu ti-l mai prinzi ca esti mai frumoasa cu parul mai desfacut."

Răspuns utilizator avertizat
| Miruna1860 a răspuns:

Sau ar putea un baiat sa faca compliment la o fata fiindca o place.dar aceasta placere in timp de poate transforma in iubire, dupa mine as zice ca aceste fete nu au simt si nu stiu sa se orienteze.In pat te bagi abia dupa ce te mariti, insori ..pentru a fi sigur ca nu vei ajunge la cosecinte ce ti-ar displacea, sau sa fii de rasul lumii.Asa ca sincer ti-as zice sa cunosti intai fata si apoi ..mai vin si celelalte, ca sa stii mai sigur o fata ce personalitate are intreab-o depilda 'tu intelegi adevaratul sens al iubirii, zi-l '
Daca ea nu stie sa-ti expice cu pasiune e clar ca e o fata cu personalitate murdara.
dragostea nu consta doar in saruturi si altele, consta in a avea o timiditate ..sa traiesti clipa, sa incerci prin cuvinte retrase si prin comportament pasional sa-ti expui cuvintele. UITE ASA CUM TI-AM EXPLICAT EU CE E E DRAGOSTEA, cauta asta la fata pe care o placi.Caci o data in viata traiesti aceste clipe de curiozitate, pasiune, timidita si iubire. Sper ca raspunsul meu te v-a ajuta in viitor. FUNDA!winking