| andreeaeml1200 a întrebat:

Seria Mz de pe buletin, este al unei persoane minore, iar Iz al unei pers majore?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, sunt doar serii de buletin care vin intr-o anumita ordine alfabetica si numerica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, ambele sunt serii de carte de identitate eliberata in jud Iasi.

| Standt a răspuns:

Nu.
Seria reprezinta judetul si e legata de un numar de ordine. Pentru ca s-au epuizat numerele de ordine s-a luat numerotarea de la capat insa ca sa nu se dubleze s-a schimbat notarea la seria judetului. Probabil cei cu Iz sunt nascuti mai demult, pe vremea cand se eliberau CI cu acea serie. Acum s-a ajuns la Mz.