| Furnicuta000 a întrebat:

Stiu ca o sa imi iau hate cu aceasta intrebare si o sa ma acuzati de discriminare, rasism etc (desi eu nu am o problema cu persoanele), dar as dori sa intreb daca mai e cineva pe care il enerveaza accentul moldovenesc. Eu nu suport sa il ascult, ma irita, mi se pare ciudat

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și mie, cel aromân.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da uai, apii si si fashi, un acshient di rahat. Di tat rahatu, amu. Adievar graiesti, nisti nitierminatz muoldovienii aishtia!

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt bucovineana! e in moldova noastra

eu cred ca mai mult conteaza sa fii OM!

| J0B0MAT a răspuns:

Sigur că mai sunt oameni cu vieți destul de triste încât se lasă enervați de lucruri minore precum accentul cuiva.

| ReddY25 a răspuns:

Să știi că sunt moldovean laughing

| ReddY25 a răspuns (pentru ReddY25):

Dacă nu te referi la basarabeni

| Nirvanaaa a răspuns:

Mie mi se pare chiar simpatic accentul lor. E interesant și le acord mai multă atenție când conversăm. Pentru ca având pronuntia diferită la cuvinte chiar trebuie sa fii atent sa intelegi sensul și îmi place.

| TheGentleman a răspuns:

Nici mie nu îmi place, este plin de vocale în special i și de consoane ș

Și nu îmi place nici accentul ardelenesc forțat, cum fac clujenii, de pildă, ca să sublinieze că sunt din cluuuuj

Și nici de graiul bucurestean nu îmi e drag, mai ales că-i plin de romgleză, și interjecții (băi/măi) și de prepoziții folosite aiurea (după)

de olteni și muica lor nu mai zic. laughing

| Dragobeta a răspuns:

De care "moldovenesc" vorbesti? Moldova, regiunea romaneasca, sau Basarabia numita Moldova?

| EestiSodalane a răspuns:

Ce legatura are asta cu rasismul? Moldovenii sunt din aceeasi rasa cu noi, n-are cum sa fie rasism

| MistarGoGu a răspuns:

Sa vezi ce COMIC suna accentul moldovenesc la un arab care a studiat prin Romania pi la Iesi! Ti tavalesti di ras nu alta! Am nimerit acum 4 ani in Antwerp *( Anvers / Belgia ) la un stomatolog iranian care studiase in Romania!
Omu avea 59 de ani si de vreo 30 nu mai calcase prin Romania JUR Am rămas blocat cat de bine vorbea româneste!

| Dragobeta a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ca si grecii care au stat un timp in Romania. Mai auzi pe cate unul: am un var la Constanta. Si cel ce zice de var, vorbeste romaneste. Nu mai spun de evrei.
Eu am intalnit un arab inca student la Oradea dar care facuse anul pregatitor la Timisoara. Nu o sa crezi, dar eu as fi jurat ca a invatat la Iasi. Toti strainii raman cu acel accent moldovenesc.

| Lidia09 a răspuns:

Ei chiar că. Eu sunt moldoveancă și nu-i chiar așa de rău, ba chiar e plăcut. Să știi că poate fi și invers și pe mine în unele cazuri mă amuză accentul vostru (românii) dar ce să faci, așa-i. Principal că suntem oameni de treabă!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Lidia09):

Corect! Să fim oameni asta e tot ceea ce contează, doar că uneori uităm asta și ne comportăm mai rău ca animalele.Mie îmi place accentul moldovenesc și al celor din alte zone ale țării, fiecare are ceva aparte.

| Lidia09 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Este plăcut să aud că cuiva îi placehappy
Și români au un accent destul de delicat și atrăgătorhee hee