| Nixs a întrebat:

Spuneti-mi totul despre zodia scorpion..ms antycypat :*

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

SCORPIONUL, SCORPIUS - Semn de apã, fix (stabilitate), feminin (introvertit), dominat de planetele Marte (nocturn) si Pluto.
Piatrã pretioasã: topazul.
Zi norocoasã: marti.
Numere norocoase: 3 si 5.
Culoare: rosu închis.
Metal: fierul.
Locuri prielnice: cele situate lângã ape.
Verb reprezentativ: "a dori".
Aspect fizic: staturã mijlocie, figurã de culoare în general închisã, pãr bogat, adesea negru, ochi cãprui-negri.
Acest semn simbolizeazã perioada de fermentatie si de descompunere din naturã si totodatã renasterea persoanelor, proiectelor, idealurilor si ambitiilor, asemeni reîntrupãrii pãsãrii Phoenix din propria-i cenusã. Existã credinta cã moartea unui membru al unei familii sau mici comunitãti este imediat urmatã (la câteva luni sau la un an) de nastere unui "scorpion", si invers, decesul unui "scorpion" va avea drept consecintã nasterea unui copil în acea comunitate. Nativul este foarte energic în sensul preocupãrile sale, chiar dacã uneori pare foarte linistit si pasiv; aceastã aparentã se produce deoarece se învãluie constant în mister si nu-si destãinuie în nici o împrejurare aspiratiile, urmând astfel singura cale care, în opinia sa, îi va permite sã câstige. De altfel, aceastã discretie o manifestã în toate afacerile sale, sentimentele sau materiale si chiar dacã uneori devine foarte vorbãret, nu veti afla mare lucru din arhiva sa secretã. Trãsãturile ce-l caracterizeazã cel mai bine sunt: dinamismul, dorinta de a învinge si mai ales spiritul de independentã si de posesiune. Nu suportã sã depindã de nimeni si în nici un caz de persoane pe care nu le agreeazã. În acest scop porneste în mod firesc sã-si împlineascã singur ambitiile, neasteptând în general nimic de la nimeni si fiind în pierdere atunci când o face. El stie cã dacã nu-si ia singur ceea ce doreste nu va parcurge nici jumãtate din drumul pe care are de mers pânã la "pãmântul fãgãduintei". Într-adevãr, statistic vorbind, se pare cã cei din aceastã zodie nu se pot astepta la mosteniri, recompense picate din cer sau premii onorifice, tot ceea ce dobândesc fiind rezultatul exclusiv al unei munci îndârjite. Asa cã tipurile pozitive ale acestui semn vor avea în permanentã o mare dorintã de muncã, ceea ce demonstreazã cã posedã o luciditate remarcabilã. De asemenea, ei nu se vor împiedica în pasiuni si interese meschine, ci vor urmãri întotdeauna scopuri nobile, vor fi generosi, de o curiozitate si de o sete de cunoastere devoratoare, care vor fi sustinute de o inteligentã vie si pãtrunzãtoare. Acest tablou al scorpionilor pozitivi se poate completa si cu alte trãsãturi, precum: curajul, loialitatea, onestitatea si lãrgimea orizontului lor spiritual. La antipod, scorpionii negativi sunt violenti, distructivi, foarte rãzbunãtori, viciosi, egoisti, deosebit de orgoliosi si de o gelozie devastatoare, adicã genul de oameni cu care e periculos sã ai de-a face. Fireste cã, la fel ca peste tot, acestia sunt doar polii teoretici ai calitãtilor si defectelor nativilor, situatii ce se întâlnesc destul de rar în realitate, majoritatea dintre ei fiind un amestec, în diferite proportii, între cele douã laturi. Fireste cã, la fel ca peste tot, acestia sunt doar polii teoretici ai calitãtilor si defectelor nativilor, situatii ce se întâlnesc destul de rar în realitate, majoritatea dintre ei fiind un amestec, în diferite proportii, între cele douã laturi. Scorpionul este semnul cel mai posesiv din tot zodiacul si, desi aceastã trãsãturã poate fi dublatã de o mare generozitate, nu agreeazã ideea ca ceva cei apartine sã-i fie luat sau folosit fãrã stirea sa. Ce este a lui, în mod categoric nu poate fie si al altuia si cei ce se joacã cu acest principiu de bazã al sãu se joacã cu focul. Se spune cã rãzbunarea lui este cea mai cumplitã si mai diabolicã dintre toate câte existã si chiar dacã acest lucru nu se verificã întotdeauna, e bine sã nu se conteze prea mult pe asta, cãci e ca si cum ai risca "la ruleta ruseascã". Este foarte mândru, uneori chiar sub o aparentã umilã si stie în orice moment ce vrea de la viatã, ce poate si ce trebuie sã facã pentru planurile sale. Un scorpion dezorientat e cu sigurantã bolnav sau trece printr-o stare de depresie de care suferã periodic. O mare calitate a sa este ingeniozitatea da care dã dovadã în orice situatie mai dificilã, situatie ce va fi astfel depãsitã fãrã prea mari probleme. Nu este niciodatã linistit, ci se agita într-o directie sau alta pentru a progresa pe calea pe care si-a trasat-o ferm si pe care o are foarte clara în minte. Fatã de prieteni este loial, generos si sincer, desi pãstreazã o rezervã de cele mai multe ori, ce tine de stilul sau de viatã, de muncã si mai ales de luptã - cãci el îsi circumscrie toate actiunile sub aceasta ultima notiune. Ceilalti nu trebuie sã se simtã jigniti din acest motiv, caci se poate conta pe el, atunci când existã o apropiere sufleteascã reciprocã. Nativii acestui semn (cei împãcati cu sine îndeosebi) exercitã un mare magnetism asupra anturajului si au în privire o putere aproape hipnoticã. De altfel, legat de acest aspect inconstiental comportamentului lor, sunt foarte preocupati de tot ce are legãturã cu ocultismul si, mergând mai departe, de o viziune generalã aupra vietii si a mortii, ai misterelor existentei umane si ale Cosmosului. De aceea, atunci când nu au înclinatii artisitice sau comerciale, se vor orienta în aceastã a treia directie, anume spre domeniile ce deschid un orizont extrem de amplu, ca religia ori filozofia. În toate locurile în care trãieste si în toate profesiile în care activeazã, scorpionul are ca dorintã principalã sã fie cel mai bun, cel mai capabil, si atunci când îsi atinge acest scop o face în mod firesc, fãrã sfortãri parcã, având însã în spate un mare volum de muncã fizicã si consum nervos. Îi plac riscurile, tot ceea ce implicã pericole si are un pronuntat gust pentru aventurã. Scorpionii sunt pãrinti foarte buni, atenti la educatia copiilor lor, la dezvoltarea deplinã a capacitãtilor acestora si la insuflarea unor conceptii corecte si realiste despre lume si viatã.

pitulicea

feminin Mesaje: 87848
Data de inscriere: 11/11/2009

Sus In jos

Re: ZODIA SCORPIONULUI

Mesaj pitulicea la data de Lun 22 Feb - 20:20
Profesii: Pot fi, datoriã simtului lor tactil foarte delicat, mari chirurgi, dar si ceasornicari si în general, în orice posturã ce are legãturã cu ce cere migalã si precizie. Inceniozitatea si perfectionismul îi pot directiona spre inventii, ori stiintã, politicã, barou; înclinatiile artistice foarte pronuntate - spre mari realizãri în literaturã, muzicã, actorie; pot de asemenea ajunge filozofi. Le plac profesiile si sporturile riscante, putând ajunge strãluciti aviatori, parasutisti, rugbisti. Excelenti oameni de afaceri, organizatori, politisti, detectivi.
Boli: În primul rând afectiuni ale organelor genitale, precum si ale rinichilor, ori ale ficatului. Trebuie acordatã multã atentie depresiunilor nervoase provenite din epuizarea prin muncã, din trãirile prea intense, ori din melancoliile specifice a acestei zodii. Adesea nativii au insomnii congenitale.
Bãrbatul scorpion: Este bine alcãtuit, robust, uneori solid si adeseori frumos. Extremist ca orice scorpion, el poate fi când tandru, atent, prevenitor si întelegãtor, când agresiv si periculos. În relatiile cu sexul opus accioneazã instinctiv si în general e dominator, foarte posesiv si pasional. Sotia sa va avea parte de o grea experientã de adaptare la felul lui, aparent straniu, de a fi, dar atunci când îl va întelege, îl va descoperi loial, sensibil si protector, simtindu-se pe deplin apãratã de vicisitudinile lumii exterioare. În replicã, ea trebuie sã fie alcãtuit doar din superlative respectiv sã fie cea mai frumoasã, cea mai tolerantã, tandrã si gospodinã femeie, din câte existã. Bãrbatul îsi iubeste foarte mult copiii si le va acorda o atentie deosebitã. E foarte posibil ca acestia sã fie foarte influentati de personalitatea lui puternicã, fãrã ca el sã facã ceva deosebit pentru asta si sã ajungã un model de comportament în perioada lor de formare. În rest, bãrbatul scorpion posedã într-o posedã mai mare sau mai micã trãsãturile generale ale zodiei.
Femeia scorpion: Destul de drãgutã, fãrã a fi, în cele mai multe cazuri, frumoasã. Cu toate acestea, datoritã puterii ei magnetice este deosebit de seducãtoare si are un farmec cuceritor. Ea reprezintã femeia care, dacã regretã ceva, atunci acest regret este faptul cã nu s-a nãscut bãrbat. De aici unele tendinte ale sale spre masculinitate, trãsãturã ce transpare îndeosebi în vestimentatie; latura dominantã este functionalitatea, ceea ce va însemna o croialã simplã si lejerã. Foarte dinamicã si independentã, ea poate fi o partenerã idealã pentru cãsnicie (cãci e foarte atasatã casei, copiilor sãi si sotului), cu conditia însã ca acesta din urmã s-o înteleagã si sã-i respecte independenta si preocupãrile profesionale. În caz contrar, va fi nefericitã si depresivã psihic si va cãuta sã evadeze de lângã un bãrbat tiranic, ori mai adesea (în cazul unuia slab), îl va pãrãsi imediat. Apartinând celui mai senzual semn al zodiacului, femeia-scorpion este foarte pasionalã în dragoste, devoratoare, dar poate cãdea adeseori în extrema cealaltã si adopta o atitudine de cãlugãritã.
Copiii scorpioni: Acesti copii sunt mai greu de educat, cãci au o personalitate puternicã si punctele lor de vedere pot veni adeseori în conflict cu cele ale adultilor. Trebuie luati cu duhul blândetii si sã li se explice fiecare cerintã si normã, cãci ei au un spirit foarte dezvoltat de independentã si vor opune o rezistentã îndârjitã oricãrei agresiuni împotriva libertãtii lor. Sunt foarte inteligenti si datoritã caracterului lor intuitiv reusesc sã înteleagã dintr-un foc concepte destul de abstracte, mult peste nivelul mediei. Gândesc mult, intens, asupra fiecãrui lucru, analizeazã tot ce cade în sfera interesului lor si îsi trag propriile concluzii, surprinzãtor de mature pentru vârsta lor. Jocurile care le plac sunt cele violente, riscante si e bine sã li se tempereze, atunci când e cazul, agresivitatea si uneori chiar brutalitatea de care dau dovadã. Sunt foarte dotati pentru studiu si ajung adesea primii în clasã, fãrã prea mari eforturi. Le plac lecturile de orice fel, în special însã cele de aventuri, ori istorice, pentru cã setea lor de cunoastere este foarte mare.

| Emy2 a răspuns (pentru aneliram):

Bravo! Te felicit!