| Andddy895 a întrebat:

Stie cineva cum pot sa scap de lene? Am o stare de nu imi vine sa fac nimic.Dar starea asta persista foarte mult.In ciuda faptului ca eu nu vreau sa fiu leneş,am o stare de imi vine sa stau toata ziua,si deci muncesc, dar la munca nu am chef de nimic.Care sunt mecanismele prin care apare lenea in corpul fizic? Cum pot invinge lenea? Tin sa spun ca nu astept pastila magica doar niste sfaturi cum as putea scapa de aceasta stare.Cand sunt la munca abia astept sa se faca seara sa vin acasa.Si deci nu vreau sa fiu aşa, totuşi simt starea asta.Ce pot face?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o modalitate a creierului de a se apăra, atunci când lucrează cu resetări interne. Astfel nu va merge cu forțarea, hai să mă forțez eu pe mine să lucrez.
Din cele ce spui, chiar și la serviciu suferi de aceeași problemă.
De aici îmi rezultă mie că ai un serviciu mai relaxat unde îți poți permite acest lux.
Totuși creierul lucrează în acest timp și poți să îți urmărești gândurile. Astfel fii atent la gândurile tale, să vezi cu ce fișiere se lucrează, asta ca primă acțiune de preluare a conrtrolului.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să găsești o activitate nouă care să te scoată din această stare.