| camelia_1298 a întrebat:

Stie cineva un site cu alfabetul japonez? sau chinezesc?

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| 3thera a răspuns:

Pff...greu.
Am facut meditatii la japoneza(pentru ca ma uit la anime-uri si imi place si limba) si crede-ma, e grea, ca orice limba asiatica. Dar oricum mult mai usoara decat chineza pentru simplul fapt ca are mai putine simboluri.Si suna si mai omeneste.

Au mai multe alfabete:
1)Kanji(cel mai folosit) - 漢字 http://ro.wikipedia.org/wiki/Kanji
Cuvintele de obicei sunt scrise din mai multe kanji, sau unul singur, iar fiecare kanji inseamna cateva ceva.De exemplu uite cum se scrie 'umbra' in kanji : 影 Nu-ti seamana cu un om care are o umbra dupa el? Si tot asa :) Unele cuvinte nu au kanji ale lor cum e asta de mai devreme, dar sunt formate din alte kanji(deci cuvinte) care rezulta altul.

2)Rōmaji - Sunt cuvintele lor scrise cu litere de-ale noastra, litere latine. Ei nu folosesc acest alfabet pentru limba lor.Cred.Doar pe net uneori. Dar asta ne foloseste noua :D
Uite cateva(mai multe:D) cuvinte mai de baza asa:
- Konnichiwa (Buna) こんにちは
- O genki desu ca? (Se citeste 'ogenchi des ca') si inseamna Ce faci? お元気ですか
- O-namae wa nan desu ca? (Cum te cheama?) お名前は何ですか
- Watashi no namae wa ____ desu (Ma cheama ____ ) 私の名前は ____ です
- Hajimemashite (Ma bucur sa te cunosc, Incantat de cunostinta) 始めまして
- Onegai shimasu (Te rog) お願いします
- Dō itashi mashite (Cu placere) どういたしまして
- Genki desu (Sunt bine) u-ul de la sfarsit nu se citeste.
- Arigatō (Multumesc, mersi) ありがとう
- Arigatō gozaimasu (Multumesc foarte mult, mod mai formal)
- Wakarimasen. (Nu inteleg.)
- Wakarimashita. (Inteleg.)
- Chuugokugo (Chineza)
- Eigo (Engleza)
- Furansugo (Franceza)
- Doitsugo (Germana)
- Supeingo (Spaniola)
- Kimi (Tu)
- Anata (Dumneavoastra)
- Anatagata (Voi)
- Karera (Ei)
- Watashi tachi, Wareware (Noi)
- Watashi, Watakushi (Eu)
- Hakubutsu kan (Muzeu)
- Byouin (Spital)
- Mise (Magazin)
- Gakkou (Scoala)
- Resutoran (Restaurant)
- Hoteru (Hotel)
- Kanai (Sotie)
- Shujin (Sot)
- Musume (Fiica)
- Musuko (Fiu)
- Okaasan (Mama) Desi eu cand am auzit cuvantul asta in japoneza, a sunat ceva de genul "kasama" pentru mine, dar ma rog.
- Otousan (Tata) Si la cuvantul asta mi s-a parut ca se pronunta "dosan", cel putin asta intelegeam.
- Anata wa? (Si tu?)
- Watashi mo ('[eu] sunt' sau 'si eu', nu sunt sigura)
- Mada mada kore kara! (De-abia am inceput!/Asta e doar inceputul!)
- hai (da) はい
- iie (nu) いいえ
- ____-sama (Se foloseste dupa un nume, cu persoane in varsta sau daca ai respect fata de acea persoana)
- ____-chan (Se foloseste dupa un nume, intre prieteni)
- Konbanwa (Buna seara)
- Sayonara (La revedere) さよなら
- Ja ne! (Pa!, Ne vedem!)
- Oyasumi nasai (Noapte buna)
- Tadaima (Am venit inapoi)
- Okaeri nasai (Bine ai venit acasa)
- Itadakimasu! (Sa mancam!) Japonezii zic asta inainte sa manance de obicei felurile principale.Asa isi arata recunostinta fata de animalele omorate etc.Si se citeste fara u-ul de la sfarsit.
- Sumimasen (Pardon, Scuzati-ma) すみません
- Abunai! (Ai grija!)
- Omatase (Scuze ca te-am facut sa astepti)
- Korosu si nu mai stiu ce (a ucide)
- Nani?! (Ce?!)
- Dare? (Cine?)
- Itsu? (Cand?)
- Dō? (Cum?)
- Koko (Aici)
- Soko (Acolo)
- Ue (Sus)
- Ah, soka! (Ah, inteleg!)
- Gomen[asa-i] (Imi pare rau.Cu 'asa-i' la sfarsit e forma mai formala XD) 御免なさい
- Hidari (stanga)
- Migi (dreapta)
- Urusai! (Taci!)
- Urusee! (Taci! intr-un mod mai urat)
- Shizukani (Fii linistit)
- Hontou? (Chiar?)
- Uso (deshou)! (Minti/glumesti, nu?)
- Osu! (Buna! cam de argou asa, cum iti intampini doar prietenii apropiati.)
- Konoha (Frunza)
- Kage (Umbra) 影
- Ame (Ploaie) 雨
- Kaze (Vant) 風
- Hi (Foc) 火
- Raito (Lumina, fulger)
- Mizu (Apa) 水
- Kumo (Nor) 雲
- Yuki (Zapada) 雪
- Shimo (Bruma) 霜
- Fu (Aer)
- Kiri (Ceata) 霧
- Kami (Divin)
- Nōto (Carnet)
- Kamisama (Dumnezeu)
- Shiranai (Nu stiu)
- Daijoubu (Sunt ok) Se citeste "daijobu"
- Sugoi! (Uimitor!/genial!)
- Baka (Idiot, stupid)
- Uso! (Mincinosule!)
- Yamero-eu! (Termina! mai mult baietii zic asa, fetele zic yame___ si ceva in coada.) Se citeste 'iamero'
- Nandayo! (Ce vrei?! Ce spui?! - Varianta nepoliticoasa)
- Wakatta. (Inteleg.) Se citeste 'oacata'
- Sorede ii? (Esti bine?/E ok? in sensul negativ, gen ca a patit ceva acea persoana)
- Bunshin (clona)
- Hebi (Sarpe) ヘビ
- Taka (soim/pasare pradatoare) 鷹
- Suna (Nisip) 砂
- Chi (Sange) 血

Interjectii:
- Ano... = aa, scuze...
- Chotto! = Hei, asteapta!
- Eto...= Huh? umm, aahm...
- Iya! = Yuck!
- Maa, maa = Calmeaza-te acum
- Ne? = Nu-i asa?
- Oi! = Hei!
- Saa = 'N-am nicio idee' sau uneori 'Sa vedem'
- Yattaaa! = Am facut-ooo! yeeey :))
- Yokatta! = Multumesc lui Dumnezeu!/Ce bine!
- Kuso = Cacat sau uneori La naiba! (Cel mai folosit cuvant pentru injuraturi XD) si se citeste "c-so" repede.
- Shimatta = La naiba
- Hakuchi = Retard XD
- Busu (Urata) Sa nu il folosesti vreodata prin Japonia ca iti iei bataie de la fete.
- Temee! (TU! spus intr-un sens mai urat asa)
Nu prea au multe cuvinte urate :)
Si se citesc cam cum se scriu.

3)Hiragana - http://ro.wikipedia.org/wiki/Hiragana

4)Katakana - http://ro.wikipedia.org/wiki/Katakana

Sper ca te-am ajutat, macar sa-ti faci in mare asa o idee :)).