| Kis_Iuliana_1983 a întrebat:

Stii sa discuti in contradictoriu civilizat, fara sa ridici tonul sau sa insulti?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Eram sigur ca majoritatea vor spune ca da. Si eu eram tentat sa afirm asta, insa gandindu-ma mai bine, chiar daca in general sunt calm si am si argumente cand port o discutie, exista si unele momente cand se intampla sa ridic tonul din diferite cauze. Mi se pare un lucru omenesc. Permite-mi sa nu-i cred pe cei care au afirmat aici tare si raspicat "da".

12 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu am incercat pana acum dar cred ca as putea.

| Kaℓi a răspuns:

De insultat, nu insult, insa se intampla sa ridic tonul uneori.

| Drimmero a răspuns:

Intotdeauna!

| WaterDrop a răspuns:

Depinde, cand mananc o conserva de ton nu`mi place sa fiu deranjat si s`ar putea sa-l ridic la ei cu furculita, gesticuland, ca sa`mi impun punctul de vedere.Altfel nu, n`ai cu cine.

| deeeaqq a răspuns:

Yep.

| Deaad a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa discut dar doar daca si acea persoana cu care discut vorbeste asa, daca nu stie sa-mi ofere respect isi va incasa "pumnii" laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e vorba de comunicare asertiva care se poate face prin mult exercitiu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca nu. Arat eu a om civilizat? Zi fa?!
M-am enervat, ce pla mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! consider ca stiu si pot sa port o conversatie in contradictoriu cu cineva fara sa jignesc, insult! cu ridicatul tonului este insa o alta chestie...ridic tonul si atunci cand nu vorbesc in contradictoriu cu cineva!(chestia e ca eu nu consider ca ma cert, caci nici nu o fac!) insa asa simptca ma fac ascultata atunci cand celalalt nu imi asculta argumentele.

Adevarul imi place sa il spun "pe sleau", asta nu inseamna insa ca ma cert sau jignesc!(ci doar aduc argumente la intrebarea "de ce?").

Depinde insa si de "personalitatea" persoanei cu care discut, prefer sa fie o persoana calma si cu multe argumente la fel ca mine.
In caz contrar cam greu sa porti o discutie in contradictoriu, uneori e greu cu asfel de persoane sa porti si una normala!

| 6684464 a răspuns:

Desigur, asta este dovada experientei.

| Kandia15 a răspuns:

Da.