| onename a întrebat:

Stiti cumva despre ce e vorba in cazul urmator : cand ies afara [plimbare, etc] ma mananca tare palma, deci doar palma, si mi se umfa asa incet incet. Ma grabesc sa ajung repede acasa sau undeva unde e apa sa ma spal si tot mai dureaza pana isi revine. Azi am patit la mana dreapta, ieri la mana stanga. Si ma mananca ingrozitor si se umfla incet.Mentionez ca nu mi se intampla intotdeauna.Va rog fara 'mistouri', daca stiti despre ce e vorba sau daca vi s-a intamplat sa imi spuneti. Funda! :*

1 răspuns:
| JahBless a răspuns:

Te-ai gandit sa nu ai fotosensibilitate.adica sa fi "alergica la soare"? iti recomand sa mergi la un medic.

Persoanele cu reacţii fototoxice pot plânge iniţial de o senzaţie de arsură şi jignitor. Apoi, roşeaţă apare, de obicei în termen de 24 de ore de la expunerea la soare, în zonele expuse ale corpului, cum ar fi fruntea, nas, mâini, arme, şi buzele. În cazurile severe, soarele protejate zone ale pielii pot fi, de asemenea, să fie implicate.

Gama de deteriorare a pielii poate varia de la înroşire uşoară până la umflarea la formarea blister (bule) în cazuri mai severe. Modificări la nivelul pielii rezolva, de obicei, cu Umezirea off (exfoliere) din zona afectată în termen de câteva zile.