| Bianca_4346 a întrebat:

Stiti legenda lui BLOODY MARY? care scrie legenda pe care o stiu si eu primeste fundita...

A-ti avea curajul sa o invocati pe Mary? daca nu stiti despre ce e vorba dati un search pe google

Răspuns Câştigător
| Jonsdottir a răspuns:

Eu am incercat si nu se intampla nimic tongue
eu stiu 3 legende laughing
legenda1 : era o fata de 13 ani a murit arsa de vie. daca o invoci trebuie sa fii undeva cu foc (la un gratar) laughing si cica iti apare in foc
legenda2: ca a fost o mireasa tongue cel cu care trebuai sa se casatoreasca nu a venit la nunta. ea s-a dus si l-a cautat si l-a omorat (nu mai stiu cum). atunci cand o invoci trebuie sa fii in fata unei oglinzi si cand ti se arata este intr-o rochie de mireasa si plinda de sange.cica te zgarie pe gat si mori laughing
legenda3: era o fata de 17 ani are era ff bolnava(o boala contagioasa) tatal sau care era medic a fazut ca nu mai are suflate si a hotarat sa o ingroape. i-a legat de mana o franghie legata de un clopotel(clopotelul era pe niste chestii, sus). a doua zi dimineata tata ei a vazut ca u mai era la locul lui(clopotelul) si-a dat seama ca a ongropat-o de vie.cand a dezgropat-o a gasit-o plina de sange si unghiile ei erau lipite de capacul sicriului.cand ti se arata(intr-o oglinda) auzi un clopotel tongue
scary, nu? laughing

211 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Huuuuuu, ma inspaimanta Bloody Mary asta a ta. Am spus de 3x asa in oglinda, si parca mi s-a parut ca vad licurind ceva nail biting laughing

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Am auzit despre ea in serialul ''mesaje de dincolo''. Era o fata bolnava, iar tatal ei a ingropat-o de vie, legandu-i de mana o sfoara si aceasta era legata de un clopotel. Mama ei vroia sa astepte acolo pana se aude clopotelul dar tatal fetei a luat-o de acolo. a doua zi a gasit clopotelul jos, iar pe sicriu erau urme de zgarieturi si avea mainile pline de sange. Se spune ca daca te uiti in oglinda in timp ce suna un clopotel sau ii strigi numele apare in spatele tau tongue. Si nu, nu as avea curajul sa fac asta, dar tu?batting eyelashes

| Grimalkin a răspuns:

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.

O alta legenda urbana foarte populara la americani este "Bloody Mary". La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.

Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit.

Noaptea balului se transforma intr-un cosmar ingrozitor, din pricina unei provocari facute de trei prieteni si colegi de liceu, care descatuseaza o forta malefica, in acest thriller terifiant.

Toata lumea stia de Legenda lui Bloody Mary, dar cand trei adolescenti recita in gluma o incantatie straveche, in cadrul unei provocari inocente, un spirit razbunator este adus la viata, care le pune in pericol viata. Mai intai, cei trei sunt rapiti de un grup de sportivi din echipa de fotbal a liceului; ei sunt curand salvati, dar sunt nevoiti apoi sa priveasca cum o amenintare invizibila ii ucide pe fiecare dintre rapitorii lor. Totul se intampla doar in imaginatia lor, sau spiritul lui Bloody Mary s-a intors din mormant pentru a-si razbuna moartea si a-i omori pe toti cei care ii stau in cale?

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.[1]

În folclorul contemporan, Bloody Mary este o fantomă sau o vrăjitoare care se spune că apare în oglindă atunci când numele ei este spus de trei ori (sau de mai multe ori, în funcţie de versiunea poveştii), de cele mai multe ori ca un joc la petrecerile în pijama. Alte poveşti similare folosesc nume ca Mary Worth, Mary Worthington, Hell Mary, Black Agnes şi multe altele.

În folclorul sau în cultura copiilor, „Bloody Mary" este un joc în care o fantomă cu acelaşi nume se spune că apare în oglindă atunci când este invocată. Cea mai des utilizată metodă prin care participanţii încearcă să o cheme este cea în care persoana trebuie să stea în faţa oglinzii pe întuneric (de cele mai multe ori în baie) şi să îi repete numele de trei ori.

Există mai multe variante ale ritualului. Unele dintre ele presupun scandarea de o sută de ori, la miezul nopţii, frecându-ţi ochii în timp ce te roteşti, cu apa curgând, sau rostindu-i numele de 13 ori cu o lumânare aprinsă. În alte variante ale legendei pesoana care o invoacă trebuie să spună „Bloody Mary, ţi-am omorât copilul!" („Bloody Mary, I killed your son!") sau „Ţi-am omorât copilul" („I killed your baby"). În aceste variante se crede că Bloody Mary este spiritul unei mame (de multe ori văduvă) care şi-a ucis copiii, sau o tânără mamă al cărui copil i-a fost furat, ceea ce a îndurerat-o profund şi a împins-o la sinucidere. În poveştile în care se crede că Mary a fost acuzată pe nedrept că şi-a ucis copiii persoana care o cheamă trebuie să spună „Cred în Mary Worth" („I belive in Mary Worth").

Acest joc este similar altuia care implică invocarea vrăjitoarei Bell în oglindă, la miezul nopţii. De obicei, jocul este un test de curaj, deoarece se crede că dacă Bloody Mary este invocată, ea va îl va omorî pe cel care a chemat-o într-un mod foarte violent, cum ar fi tăierea feţei, smulgerea ochilor, îl va face să-şi piardă minţile sau îl va lua cu ea în oglindă. Unele variante spun cred că dacă îi rosteşti numele de 13 ori într-o oglindă la miezul nopţii, ea va apărea şi îţi va da posibilitatea să vorbeşi cu o persoană decedată până la ora 00:01, când Bloody Mary şi persoana cu care ai cerut să vorbeşi vor dispărea. Alte versiuni spun că persoana care o invocă nu trebuie să o privească direct în ochi, ci să se uite la imaginea ei din oglindă; atunci ea îi va dezvălui viitorul în ceea ce priveşte căsătoria şi copiii.

În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

Ritualul cu oglinda prin care Bloody Mary este invocată poate fi relaţionat şi cu o formă de prezicere a viitorului ce implică oglinzi şi întuneric care se practica odată de Halloween. Una dintre poveşti spunea că tinerele femei trebuie să urce căteva trepte cu spatele, ţinând într-o mână o lumânare, iar în cealaltă o oglindă, într-o casă întunecată. În timp ce ele privesc în oglindă ar putea vedea chipul viitorului lor soţ sau, în cel mai rău caz, craniul Morţii. Acest lucru semnifica faptul că fata respectivă va muri înainte de a se căsători.

| DontHaveANamee a răspuns:

Jizăz. Să vedeţi ce mi s.a întâmplat. [ vă scriu din wc ]. La ora 12:00 [ nu sunt sigură că era fix pentru că atunci când am intrat în baie m.a apucat căcarea şi nu m.am putut abţine ], am stins lumina la baie, mi-am luat 7 lumânări de la cimitir [ a fost pomana lu unchimiu whistling ], am aprins decât 3 şi le.am pus in chiuvetă [ după aprox. 0.18 secunde s.au stins, dar am aprins lanterna ], am început să mă învârt de 3x spunând "Bloody Mary". şi nu o să vă vină să credeţi.

M.am dat din greşeală cu capul de tocul uşii şi. am leşinat. Începuse să îmi curgă sânge din nas şi făcusem pe mine de frică. M.am trezit debea a2a zi. Peste tot în jurul meu era numai., muci şi salivă. Şi din nefericire am rămăs blocată în baie şi nici nu mai aveam hârtie la baie. crying

Dacă nu vreţi să păţiţi ca mine. NU MAI FIŢI AŞA RATAŢI ÎNCÂT SĂ CREDEŢI INTR.O LEGENDĂ INVENTATĂ CA SĂ PROSTEASCĂ LUMEA!

Vă pupă Poke. :*

| BeBebuu a răspuns:

Hey fathăă! cum poti sa crezi asta?rolling on the floor))povesti de adormit copiiwinking

| Swabia a răspuns:

Azi am auzit despre BLOODY MARY in Mesaje de dincolo. da`nu am vazut tot! Nu stiu despre ce legenda vorbesti, da`cred ca nici nu vrea sa stiu! laughing)laughing

| Bianca_4346 explică:

Zau cami? dar nu ai auzit si un clopotel?happy

| Bianca_4346 explică:

Nu lumy nu am incercat... dar m-am uitat la mesaje de dincolo si am si cautat pe net

| Bianca_4346 explică:

DyAnNa-E-uN-hApPy-KiD sa stii ca legenda 3 este cea pe care o stiu si eu si e cea adevarata..credlaughing

| iulia_5454 a răspuns:

Deci nu prea imi mai aduc aminte si nu am chef sa dau google search
oricum a fost un film cu o tipa care a fost violata parca si ucisa de niste colegi de liceu(la faimoasele petreceri de absolvire americane)si ca peste ani niste fete au invoca-to in gluma si ea s-a intors sa se razbune ceva de genu'

| Lumy a răspuns:

A spus si eu de 3 ori Bloody Mary in timp ce m-am invartit tot de atatea ori in fata oglinzii si nu s-a intamplat numik tongue am facut asta si la scoala in baie cu colegelelaughing...numai k eu am uitat sa pun lumanari in jurul meu si nici nu era noaptebig grin

Si a fost azi despre Bloody Mary pe protv la serialul Mesaje de dincolotongue
Tu ai incercat?

| Bybybya a răspuns:

Eu stiam altfel.nu am mai vazut legenda asta l nmn dintre voi:
a fost o adolescenta care a fost violata sh dupa aceea barbatul care a violato a vrut s o omoare sh ia infipt o bucata de oglinda in cap.au inceput sa ai iasa paianjeni din toate partile fetei si a murit.se spune ca ea ink mai bantuie prin cartierul vitan din bucuresti.

| RockaruL a răspuns:

Tatal meu mi-a spus ca e o prostie si chiar s-a dus si a incercat dar nu a patit nimic...probabil pentru ca nu a fost 00:00...nu stiu ce sa cred, cred putin pentru ca orice poveste are un sambure de adevar!

| Misterious a răspuns:

Bullshit.

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Am auzit de aceste 3 legende, dar nu, nu bam avut si nici nu as avea curajul sa o fac, chiar daca cel mai probabil nu exista, dar eu sunt o fire mai fricoasa deci nu cred ca voi incerca prea curand.

| patriciaxd a răspuns:

Eu stiam d legenda 3... si am incercat... noapte, la 12, luna plina. lumanare. tot. si nu a venit nimeni...era mai infricosaoare atmosfera din baie decat bloody mary... daca o sa fiu blestemata toata viata nu o sa regret dar eu cred ca e un film. app si eu sunt fana mesje de dincolo : x

| patriciaxd a răspuns:

Am incercat eu... la 12 si un sf, in baie, cu lumina stinsa si cu o lumanare in mana aprinsa s. a. m. d. nu a venit nimeni, nu s. a auzit nimic. si nici o pata de sange pe oglindawinking. sa fim seriosi. e doar un film. am sperat sa vina... poate nu e reala... sau poate e prea solicitata de cand s. a difuzat p pro tv measje de dincolo. eu stiu thinking

| OanaKJY a răspuns:

Ritualul chemării lui Bloody Mary

Ritualul chemării lui Bloody Mary este, în general, cam acelaşi: într-o cameră întunecată (baie, cămară), în faţa unei oglinzi mărginite de lumânări aprinse, „apelantul" trebuie să-i rostească de 13 ori numele. Intonaţia apelurilor este crescândă – de la implorare până la strigăt. La fiecare chemare, oglinda trebuie privită intens. După cum indică unele ritualuri, cel care cheamă spiritul trebuie să se învârtească pe loc sau să-l apeleze cu cuvintele: „Mary, te detest!", „Mary, vino la mine!" sau „Mary, eu ţi-am ucis fiul!" În urma acestei ultime modalităţi de apel, cel care o cheamă trebuie să fie foarte atent, pentru că spiritul l-ar putea ataca violent.

Cazuri sângeroase

În anii ’90, o americancă între două vârste, celibatară, a decis să pună capăt acestor speculaţii şi a apelat spiritul. A doua zi, a fost găsită zăcând în uşa băii, cu un cuţit înfipt adânc în spate.

O tânără franţuzoaică a încercat şi ea efectele chemării, dar apariţia din oglindă a speriat-o atât de tare încât s-a împiedicat, rupându-şi un picior.

de asta stiu euPhappy

| LastMemory a răspuns:

Am încercat dar nu se întâmplă nimic!

Eu știu o variantă

Că ea locuia la o casa, într-un sat mai uitat de lume(o chema Mary). Când era doar o fetiță(de fapt avea 12 ani) s-a îmbolnăvit grav, tatăl ei(un preot), crezând într-o zi că a murit, a pus-o într-un coșciug sus în clopotniță dar nu a închis ușa de la coșciug ci a legat-o cu o frânghie groasă de cel mai mare clopot(care era și cel mai ne stabil(tatăl nu știa))astfel încât dacă se trezește și deschide ușa clopotul să sune iar el să vină imediat... în aceeași zi ea s-a trezit la 12 fix (noaptea), a deschis ușa... dar când să iasă, clopotul a căzut pe ea strivind-o. 3 nopți mai târziu, tatăl ei aprinse doua lumânări în baie în fața unei oglinzi la miezul nopții(ciudată coincidență)ca să se roage pentru ea.Deodată se porni un vânt în casă care a stins lumânările iar un clopot tot suna asurzitor din camera lui Mary. Tatăl speriat se duse imediat acolo și a văzut-o pe ea întinsă în pat cu păru dat peste față cu unghiile lungi (16 cm)iar ridicându-se(Mary) i-a înfipt unghiile în inimă iar el a murit. Sfârșit.

| LarisaDragomir a răspuns:

Mai exista una foarte putin stiuta...
se zice ca boody mary era o fata foarte frumoasa de 18 ani apoximativ.ea avea un logodnic care era impreuna cu foarte multe femei.ea afland l-a omorat.a facut puscarie din ziua care trebuia sa fie a nuntii pana a imbatranit.in acel timp a purtat rochia ei cea alba de mireasa de care nu se despartise.cand a facut ultimul pas sa iasa din curtea inchisorii fantoma logodnicului ei a aparut si cica ar fi omorato asa cum omoara ea oamenii.de atunci ea colinda printre umbre incercand sa il gaseasca pe nenorocitul ce a distruso.in calea ei mai omoara si oameni nevinovati.in aceasta legennda ea se invoaca in oglinda cu 3 lumanari si trebuie sa ii zici numele de 3 ori si te va vana timp de 3 zile. daca in acele 3 zile nu patesti nimic iti va fi franta inima la fel(p.s merge doar la fete si se invoaca la 12 noaptea).cam asta a fost nu stiu cat de adevarata e nu a incercat-o cu lumanari dar nu merge sigur.

| deea_1338 a răspuns:

O alta legenda urbana foarte populara la americani este "Bloody Mary". La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.

Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit.

Noaptea balului se transforma intr-un cosmar ingrozitor, din pricina unei provocari facute de trei prieteni si colegi de liceu, care descatuseaza o forta malefica, in acest thriller terifiant.

Toata lumea stia de Legenda lui Bloody Mary, dar cand trei adolescenti recita in gluma o incantatie straveche, in cadrul unei provocari inocente, un spirit razbunator este adus la viata, care le pune in pericol viata. Mai intai, cei trei sunt rapiti de un grup de sportivi din echipa de fotbal a liceului; ei sunt curand salvati, dar sunt nevoiti apoi sa priveasca cum o amenintare invizibila ii ucide pe fiecare dintre rapitorii lor. Totul se intampla doar in imaginatia lor, sau spiritul lui Bloody Mary s-a intors din mormant pentru a-si razbuna moartea si a-i omori pe toti cei care ii stau in cale?

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.[1]

În folclorul contemporan, Bloody Mary este o fantomă sau o vrăjitoare care se spune că apare în oglindă atunci când numele ei este spus de trei ori (sau de mai multe ori, în funcţie de versiunea poveştii), de cele mai multe ori ca un joc la petrecerile în pijama. Alte poveşti similare folosesc nume ca Mary Worth, Mary Worthington, Hell Mary, Black Agnes şi multe altele.

În folclorul sau în cultura copiilor, „Bloody Mary" este un joc în care o fantomă cu acelaşi nume se spune că apare în oglindă atunci când este invocată. Cea mai des utilizată metodă prin care participanţii încearcă să o cheme este cea în care persoana trebuie să stea în faţa oglinzii pe întuneric (de cele mai multe ori în baie) şi să îi repete numele de trei ori.

Există mai multe variante ale ritualului. Unele dintre ele presupun scandarea de o sută de ori, la miezul nopţii, frecându-ţi ochii în timp ce te roteşti, cu apa curgând, sau rostindu-i numele de 13 ori cu o lumânare aprinsă. În alte variante ale legendei pesoana care o invoacă trebuie să spună „Bloody Mary, ţi-am omorât copilul!" („Bloody Mary, I killed your son!") sau „Ţi-am omorât copilul" („I killed your baby"). În aceste variante se crede că Bloody Mary este spiritul unei mame (de multe ori văduvă) care şi-a ucis copiii, sau o tânără mamă al cărui copil i-a fost furat, ceea ce a îndurerat-o profund şi a împins-o la sinucidere. În poveştile în care se crede că Mary a fost acuzată pe nedrept că şi-a ucis copiii persoana care o cheamă trebuie să spună „Cred în Mary Worth" („I belive in Mary Worth").

Acest joc este similar altuia care implică invocarea vrăjitoarei Bell în oglindă, la miezul nopţii. De obicei, jocul este un test de curaj, deoarece se crede că dacă Bloody Mary este invocată, ea va îl va omorî pe cel care a chemat-o într-un mod foarte violent, cum ar fi tăierea feţei, smulgerea ochilor, îl va face să-şi piardă minţile sau îl va lua cu ea în oglindă. Unele variante spun cred că dacă îi rosteşti numele de 13 ori într-o oglindă la miezul nopţii, ea va apărea şi îţi va da posibilitatea să vorbeşi cu o persoană decedată până la ora 00:01, când Bloody Mary şi persoana cu care ai cerut să vorbeşi vor dispărea. Alte versiuni spun că persoana care o invocă nu trebuie să o privească direct în ochi, ci să se uite la imaginea ei din oglindă; atunci ea îi va dezvălui viitorul în ceea ce priveşte căsătoria şi copiii.

În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

Ritualul cu oglinda prin care Bloody Mary este invocată poate fi relaţionat şi cu o formă de prezicere a viitorului ce implică oglinzi şi întuneric care se practica odată de Halloween. Una dintre poveşti spunea că tinerele femei trebuie să urce căteva trepte cu spatele, ţinând într-o mână o lumânare, iar în cealaltă o oglindă, într-o casă întunecată. În timp ce ele privesc în oglindă ar putea vedea chipul viitorului lor soţ sau, în cel mai rău caz, craniul Morţii. Acest lucru semnifica faptul că fata respectivă va muri înainte de a se căsători.

poze cauta pe google la imagini si scrie bloody mary am cautat si eu si sunt cateva poze dar nu sunt concrete

| deea_1338 a răspuns:

O alta legenda urbana foarte populara la americani este "Bloody Mary". La americani "Bloody Mary" este mai mult un joc in care fantoma lui Mary este "chemata" la petreceri ca dovadă a curajului. Cel care are acest "curaj" trebuie sa ii pronunte numele de trei ori in timp ce se uita intr-o oglinda. Se spune ca fantoma va aparea in spatele celui care ii incateza numele si il va ucide.

Dintr-o gluma, trei colegi de liceu reusesc sa elibereze un spirit malefic.

In noaptea in care are loc balul de absolvire, trei colegi, rostind o incantatie magica, reusesc sa elibereze un spirit malefic, iar consecintele acestui joc vor fi ingrozitoare, totul transformandu-se intr-un cosmar incredibil. Spiritul malefic ajunge sa-i terorizeze pe toti. Desi toata lumea stia legenda lui Bloody Mary, nimeni nu indraznea sa vorbeasca despre asta, insa, din clipa in care liceenii au recitat in gluma incantatia, spiritul razbunator a inceput sa bantuie nestingherit.

Noaptea balului se transforma intr-un cosmar ingrozitor, din pricina unei provocari facute de trei prieteni si colegi de liceu, care descatuseaza o forta malefica, in acest thriller terifiant.

Toata lumea stia de Legenda lui Bloody Mary, dar cand trei adolescenti recita in gluma o incantatie straveche, in cadrul unei provocari inocente, un spirit razbunator este adus la viata, care le pune in pericol viata. Mai intai, cei trei sunt rapiti de un grup de sportivi din echipa de fotbal a liceului ; ei sunt curand salvati, dar sunt nevoiti apoi sa priveasca cum o amenintare invizibila ii ucide pe fiecare dintre rapitorii lor. Totul se intampla doar in imaginatia lor, sau spiritul lui Bloody Mary s-a intors din mormant pentru a-si razbuna moartea si a-i omori pe toti cei care ii stau in cale?

Bloody Mary este o fantomă sau vrăjitoare ce face parte din folclorul din Vest. Legenda spune că ea apare în oglindă atunci când numele ei este rostit de trei ori (sau câteodată de mai multe ori, depinzând de versiunea poveştii), deseori acest ritual fiind făcut la petreceri sau ca parte dintr-un joc.[1]

În folclorul contemporan, Bloody Mary este o fantomă sau o vrăjitoare care se spune că apare în oglindă atunci când numele ei este spus de trei ori (sau de mai multe ori, în funcţie de versiunea poveştii), de cele mai multe ori ca un joc la petrecerile în pijama. Alte poveşti similare folosesc nume ca Mary Worth, Mary Worthington, Hell Mary, Black Agnes şi multe altele.

În folclorul sau în cultura copiilor, „Bloody Mary" este un joc în care o fantomă cu acelaşi nume se spune că apare în oglindă atunci când este invocată. Cea mai des utilizată metodă prin care participanţii încearcă să o cheme este cea în care persoana trebuie să stea în faţa oglinzii pe întuneric (de cele mai multe ori în baie) şi să îi repete numele de trei ori.

Există mai multe variante ale ritualului. Unele dintre ele presupun scandarea de o sută de ori, la miezul nopţii, frecându-ţi ochii în timp ce te roteşti, cu apa curgând, sau rostindu-i numele de 13 ori cu o lumânare aprinsă. În alte variante ale legendei pesoana care o invoacă trebuie să spună „Bloody Mary, ţi-am omorât copilul!" („Bloody Mary, I killed your son!") sau „Ţi-am omorât copilul" („I killed your baby"). În aceste variante se crede că Bloody Mary este spiritul unei mame (de multe ori văduvă) care şi-a ucis copiii, sau o tânără mamă al cărui copil i-a fost furat, ceea ce a îndurerat-o profund şi a împins-o la sinucidere. În poveştile în care se crede că Mary a fost acuzată pe nedrept că şi-a ucis copiii persoana care o cheamă trebuie să spună „Cred în Mary Worth" („I belive in Mary Worth").

Acest joc este similar altuia care implică invocarea vrăjitoarei Bell în oglindă, la miezul nopţii. De obicei, jocul este un test de curaj, deoarece se crede că dacă Bloody Mary este invocată, ea va îl va omorî pe cel care a chemat-o într-un mod foarte violent, cum ar fi tăierea feţei, smulgerea ochilor, îl va face să-şi piardă minţile sau îl va lua cu ea în oglindă. Unele variante spun cred că dacă îi rosteşti numele de 13 ori într-o oglindă la miezul nopţii, ea va apărea şi îţi va da posibilitatea să vorbeşi cu o persoană decedată până la ora 00:01, când Bloody Mary şi persoana cu care ai cerut să vorbeşi vor dispărea. Alte versiuni spun că persoana care o invocă nu trebuie să o privească direct în ochi, ci să se uite la imaginea ei din oglindă; atunci ea îi va dezvălui viitorul în ceea ce priveşte căsătoria şi copiii.

În unele legende Bloody Mary este asociată cu Regina Maria I, cunoscută în istorie drept „Maria cea sângeroasă", datorită uciderii a cateva sute de Protestanţi. Viaţa reginei a fost marcată de câteva avorturi spontane sau sarcini false. Dacă Maria I ar fi născut un copil, acesta ar fi fondat o succesiune Romano-Catolică şi ar fi continuat persecuţiile religioase ale mamei sale şi după moartea ei. Unele speculaţii spun că avorturile au fost provocate. Ca urmare, unele poveşti spun că regina ar fi înnebunit din cauza pierderii copiilor săi.

Ritualul cu oglinda prin care Bloody Mary este invocată poate fi relaţionat şi cu o formă de prezicere a viitorului ce implică oglinzi şi întuneric care se practica odată de Halloween. Una dintre poveşti spunea că tinerele femei trebuie să urce căteva trepte cu spatele, ţinând într-o mână o lumânare, iar în cealaltă o oglindă, într-o casă întunecată. În timp ce ele privesc în oglindă ar putea vedea chipul viitorului lor soţ sau, în cel mai rău caz, craniul Morţii. Acest lucru semnifica faptul că fata respectivă va muri înainte de a se căsători.

poze cauta pe google la imagini si scrie bloody mary am cautat si eu si sunt cateva poze dar nu sunt concrete

| deea_1338 a răspuns:

Buna si bine ati venit pe pagina mea! Vreu sa va zic blestemul lui Bloody Mary, ce-i care il stiu sa nu-l mai citeasca dar ce-i care-l nu stiu vil spun acum: La miezul noptii, va duceti in baie cu lumina inchisa si cu usa inchisa si luati sase lumanari si le puneti in fata oglinzii 3 intr-o parte, 3 intr-o parte, dupa aceea stati in fata oglinzii si ziceti: Bloody Mary va invartiti si inca de doua ori, dupa aceea nu prea stiu ce se intampla.se sting lumanarile fara nici un sens. apare Bloody Mary din oglinda.Si te va ucide.violent.Mai bine nu faci ASTA!

| SuntUnCartof a răspuns:

Iulia, aia e din mesaje de dincolowinking

| Angellina a răspuns:

Am invocat`o chiar aseara, cu lumanari, la 00:00. dar. nimic. si normal ca nu s`a intamplat nimic ciudat. doar ca pisica a luat`o razna si a inceput sa mieune ca si cum ar fi in calduri. doar ca e pui si n`ar trebui sa mieune asa...

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Raspuns: da TU search pe google dupa "a-ti". Se scrie ati in contextul tau!

| Raven_6701 a răspuns:

Eu stiu cum ca cica Mary era o fata cu un par superb.Isi pieptana parul de 100 de ori pe zi, iar intr-o noapte a fost prea preocupata sa-si pieptene parul' ca n-a vazut barbatu' care iesea din dulapu' ei.Ala i-a taiat parul, iar Mary n-a vrut sa astepte sa-i creasca parul' la loc si s-a sinucis.
Cica daca ii zici numele de 13 ori la miezul noptii cu 3 lumanari aprinse, bloody mary apare plina de sange si cu o foarfeca in mana
Acuma nu mai stiu daca te si omora, da' parca asa era
Eu am incercat de vreo 16 ori si n-am patit nimicbig grincuz' i'm still alivetongue

| barbiedoll_2931 a răspuns:

Deci... eu nu prea cred in asa ceva adevarata legenda este:o fata dintr'un orasel mic ramane gravida pentru ca cei din oras stiau ca este singura sh pentru ca nu stiau cine este tatal copilului au crezut ca s-a qlkt cu diavolul sh au spart o bukta dintr'o oglinda au legat'o de un copac sh i'au asezat oglinda in fata si fiecare om din acel orasel au taiat'o pe fata cu acel ciob de oglinda sh oglinda i'a pus'o in fata ca sa se vada pentru ultima data in ea! Dupa ce au taiat'o toti pe fata au lasat'o sa moara iar aceasta inainte sa moara i'a blestemat pe oraseni sh le'a zis ca se va razbuna! Sh de atunci se zc ca daca te uiti in oglinda la 00:00 noaptea in baie cu lumanari in jurul tau sh strigi de 13 ori "Mary eu ti'am omorat copilul" sau "Mary te destest" sau "Mary vino la mine" cica iti apare in oglinda sh te omoara cica... dar eu una nu cred asta sh app de cand cu serialul ala "Mesaje de dincolo" toti ati auzit de legenda asta daca sunteti chiar asa de interesatzi dati google search sh scrietzi : "Bloody Mary fecioara cea sangeroasa " sh acolo o sa vedeti sh comentarii sh legenda adevarata!

| raluka_6562 a răspuns:

Am incercat legenda si nu s-a intamplat nimic

Mi se pare o prostie...

Sasa sunt mai multe variante

Sunt vreo 4 legende rolling on the floor