| Kpm_Chris_2000 a întrebat:

Sunt baiat 17 ani si merg la intrunirile martorilor lui Iehova si pentu ca parinrtii mei sunt martori si ma impun dar mi-am vopsit prul blond si au spus ca este nepotrivit si nu voi avea privilegii adica nu voi putea citi din biblie de pe scena si l-am intrebat pe acel batran de congregatie de ce nu e potrivit dar el zice ca poate sa atragi gayii, wtf ei sunt nebuni si a trebuit sa ma tund, vreau sa intreb daca chiar este nepotrivit sa imi vopsesc parul blond

4 răspunsuri:
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu inteleg prostiile astea. De ce sa nu te lase sa citesti din Biblie? Si ce e in neregula cu parul blond?

| 393Dan a răspuns:

Cred ca mai bine ai adresa intrebarea asta altor martori al lui Iehova. Aici oamenii iti vor spune cei bine si cei rau prin prisma ochilor lor, ne tinand cont de religia ta si ce e firesc la voi.

| minrest a răspuns (pentru 393Dan):

Nu prea te inteleg. Daca el ne intreaba pe noi, de ce il trimiti de la Ana la Caiafa? Nu a intrebat cum se face la Martori, asta stie el mai bine ca noi. A intrebat cum ni se pare corect.

| wpetterssone a răspuns:

La mine în congregație a fost un tânăr de 19 ani care și-a vopsit părul în turcoaz. Unul dintre bătrâni i-a explicat de ce nu ar trebui să arate ca oamenii și cum ar putea arăta și urma modul de viață al lui Isus. Un timp nu a mai participat la întruniri și și-a făcut o cerere de a fi exclus. Poate știi că cine este exclus nu mai primește atenție și pentru o perioadă de opt luni nu l-am mai văzut. A revenit spunând că îi pare rău pentru ceea ce a ajuns și că ar vrea să se întoarcă. Congregația l-a primit înapoi, și în anul 2017 la congres s-a botezat.
Ne-a povestit că în perioada de timp în care nu a mai venit a frecventat cluburile homosexuale și altele, dar trăind din nou după legile morale a dobândit atenția și privilegii în congregație.
Sunt sigur că nu a renunțat de la Martori pentru că i-a spus un bătrân un sfat, ci pentru că a fost cuprins de admirația celor care nu respectă legile lui Iehova.