| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt salile regatului ale martorilor lui Iehova?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt locasurile de intalnire si rugaciune ale acestora.

| Holiday a răspuns:

Puncte de lucru ale respectivei organizatii, ce naiba sa fie?!?

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

V-as cita pe toti pentru ca toti care ati raspuns la intrebarea asta au elemente adevarate. Eu am frecventat mult aceste constructii. Acestea sunt centre de "INSTRUIRE" a oamenilor care nu-si folosesc ratiunea SI de "JUDECATA" adica tribunale, adica expresia guvernarii omului de catre om. Guvernantii sunt "corpul de guvernare si batranii". Restul sunt "oi". Acolo se discuta despre problemele organizatiei si NU despre problemele membrilor organizatiei. Problemele membrilor sunt asimilate cu problemele organizatiei. Problemele organizatiei sunt considerate mai importante decat problemele membrilor organizatiei. Un membru poate sa moara de 1000 de ori si nu-l baga nimeni in seama sa-l ajute daca nu cere ajutor chiar daca sunt cunoscute o parte din problemele lui. Si daca cere ajutor este mai mult incurcat decat ajutat. Cine nu reuseste sa sustina activ organizatia ( cu bani, propaganda ) sau greseste desi isi recunoaste greselile si cauta sa-si rezolve greselile sau are probleme sau este defavorizat sau mai amarat, este marginalizat, si i se pun in cont "bile negre" de care nu scapa toata viata. Aceste sali sunt centre de guvernare umana unde dragostea este doar simulata sau imitata. Aceste sali sunt centre de spalare a creierelor, de manipulare si de depersonalizare pentru formarea de "oameni de paie". happy

| DeyCj a răspuns:

Bisericile adepţilor religiei martori lui iehova.
La fel cum la ortodocşi, catolici, greco-catolici şi alţii există „casele domnului", la fel şi martorii lui iehova au casa domnului lor; casă ce poartă numele de sala regatului.Iar congregaţiile lor ar fi echivalentul parohiilor.
Să nu uităm ca şi ei sunt creştini, chiar dacă au schimbat numele de dumnezeu cu diminutivul de la Yohuwa, adică Iehova=un personaj biblic inexistent la care ei sunt martori ca există laughing).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt locuri de întâlnire, unde se țin întrunirile săptămânale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sălile Regatului sunt puncte de întâlnire ale Martolilor lui Iehova care se întâlnesc de două ori pe săptămână (o zi din luni-vineri / o zi din sâmbătă-duminică) în care studiază teme biblice. Poți accesa site-ul jw.org