| TutelaMiranda a întrebat:

Sunt camioanele autonome aproape de a deveni realitate? Asa scrie in tot mai multe articole. Evident ne referim la SUA, vestul Europei, nu la Romania.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, pentru ca mai profitabil pentru fime si au infrastructura necesara. Ca proprietar de firma normal ca iti convine ceva ce poate merge fara pauze, concediu, etc.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce pricepi prin aproape. 20-30 de ani? Da, sunt aproape.

Problemele cu ele sunt multe. In primul rand, singurii care au venit cu un concept sunt Tesla si problema cu varianta lor e ca nu e atat d eprofitabil momentan, daca fac acumulatori mai eficienti. poate.
Apoi ai o problema de legislatie, pentru ca trebuie legalizata treaba peste tot.
Nu inultimul rand trebuie ca si companiile sa se adapteze schimbarii...deci mai dureaza.

| TutelaMiranda explică (pentru RoCkKiD):

20-30 de ani? Nu zic ca spui gresit da în articolul asta de exemplu scrie cel putin 7 pana la 10 ani. https://www.google.com/amp/s/.ro/lbin/amp/index.php%3farticle_id=3866758

| RoCkKiD a răspuns (pentru TutelaMiranda):

In 7-10 ani o sa ai niste variante in comert care o sa fie functionale. De acolo pana la a le implementa la nivel mondial e cale lunga si nici guvernele nici comaniile nu se schimba atat de repede.

De ex tesla deja testeaza masini autonome prin statele din SUA unde legislatia o permite si rezultatelel sunt promitatoare. Inseamna asta ca la anul o sa avem masini autonome peste tot? Absolut nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de voi dar mi s-ar parea ciudat sa mearga asa un camion singur. Si masina mica la fel. Adica oricum trebuie sa stau in mașină ca sa ajung in punctul B, de ce nu as vrea sa si conduc? Decat sa ma plictisesc sa dorm pe scaun. Asta inseamna ca va putea "conduce" (sta la volan) oricine si nu vor mai exista permise auto? Mie mi se pare ciudat, inca nu e clara treaba si nu ma astept la acest lucru sa fie pus in aplicare prea curând.

| TutelaMiranda explică (pentru anonim_4396):

Vorbim de vehicule de profesioniști: autocare, autobuze, tiruri, taxi. Se testeaza avioane fara pilot. Se testează in curand si vapoare. Metrourile circula de multi ani fara conducator in tarile dezvoltate. La autoturisme nu cred ca se va ajunge. Pai unii dintre noi avem pasiunea asta. Cine se duce intr-o vacanta cu o masina care se conduce singura?