| Ina014 a întrebat:

Sunt clasa a 8( adica a 9 dejahappy ) si inca nu sunt decisa ce profesie mi se potriveste? E grav? Voi ce o sa faceti dupa ce terminati liceul..sau cei care l-au terminat deja ce profesie ati urmat?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu ma tin de soferie acum, dupa ce termin scoala ma angajez pe autotren sau autocamion si dupa aia prin septembrie ma bag si la seral ca sa mai am liceul chiar daca nu mi-e de folos sa am si eu o diploma din Romania macar.

| PatyKan a răspuns:

Nu, nu cred ca e grav. Inca mai ai timp sa te decizi. Cred ca toti avem la un moment dat indoieli, toti suntem nehotarati si curiosi totodata la ce ne rezerva viitorul.
Sincer, pana acum vreo 2 ani eu eram sigura ca voi urma dreptul! Acum, insa nesiguranta m-a cuprins si pe mine. Mereu m-a interesat invatamantul sau dreptul... Dar sti? La un moment dat, te maturizezi si vezi altfel lucrurile. Romania e o tara foarte frumoasa, insa din pacate, nu prea ai multe optiuni aici. motiv pentru care tot mai multi decid sa plece in strainatate.
Eu mai am ceva pana termin liceul, sper sa fac alegerea potrivita. Si la fel iti doresc si tie! happy

| wforweirdo a răspuns:

Acum termin clasa a9-a şi nici eu nu ştiu ce voi face după terminarea liceului. Ştiu doar că trebuie să evit matematica, fizica, chimia... Sunt varză. Nu vreau să am o meserie plictisitoare, să stau în birou toată ziua, aş vrea să călătoresc mult.

| Jazzberry12 a răspuns:

Nu e grav, e ok. Multe persoane nu se hotarasc decat pe ultima suta de metri, adica cu o luna inainte de inscrierea la facultate. Ar fi bine sa alegi un liceu cu profilul potrivit structurii tale. Adica nu te duce undeva doar pentru ca asa zice mama ca ''asa e bine''. Ar fi ok sa alegi un profil caruia sa ii poti face fata si care se axeaza pe materii la care te pricepi. De ex, nu te duce la mate-info daca nu iti place matematica doar pentru ca speri ca o sa iti placa mai incolo. In timpul liceului crede-ma ca o sa iti dai seama ce ti se potriveste. Mai ai timp cu carul deocamdata. Daca chiar vrei, poti sa apelezi la psihologul scolii pentru consiliere profesionala. Faci niste teste, vorbesti cu el si atunci o sa ti se clarifice gandurile.
happy