FlorinGrozea
| FlorinGrozea a întrebat:

Sunteți de acord cu zicala ’Spune-mi ce muzică asculți ca să-ți spun cine ești’? Gusturile muzicale definesc complet un om?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Ascult manele de la Adi de vito, Copilu de Aur pana la Florin Salam, Nicolae Gutza si Denissa.
Ascult melodiile splendide si cu mesaj de la Valeriu Sterian, Phoenix si Adrian Belinde.
Ascult foarte mult hip-hop in special cel romanesc. Si aici tot ce inseamna Ombladon si Mafia, cat si pe cel Underground precum Cumicu, Nane, Veritasaga, Vescan.
Ascult cu mare placere si melodiile astea comerciale aflate prin topuri si difuzate la radio.
Ascult Michael Jackson si-n primul rand imi place sa-i urmaresc videoclipurile fiindca ca artist isi contureaza f. bine mesajele si trairile in videoclipuri. Si de asemenea, de ce sa mint, imi plac miscarile si jocul lui mirobolant de pe scena.
Ascult de asemenea Budda Bar atunci cand simt nevoia sa ma relaxez, avand foarte multe albume. Imi place si muzica indiana care se axeaza pe acelasi gen, insa din pacate nu am f. multe melodii.
Ascult Cargo, una din melodiile mele preferate si videoclipuri fiind ''Ploaia''.
Nu-mi place insa rock-ul. E si normal, daca detin o slabiciune fata de manele nu? Insa am anumite balade care le ascult fara nicio ezitare : ''Don't u cry '', ''Nothing else matters''
Spre rusinea mea, inca n-am ajuns la muzica clasica. Am ascultat cateva melodii insa as fi ipocrit sa-ti spun ca m-a pasionat fiindca asta ar insemna sa am pe calculator sonate si concerte de Mozart sau Bach. Insa spre necultura mea, n-am nici macar cel mai mic fragment din vreo opera. Sunt tanar si inca mai am timp sa le descopar sau sa inceapa si acest gen sa ma preocupe mai mult.
Acum, tinand cont ca alternez manelele cu hip-hopul si house-ul ( ha, ce combinatie bizara, nu? ), ca ascultat la fel de mult pop-ul, dance-ul si jazz-ul ( am uitat apropo sa spun ca cunosc toate melodiile lui Abba si Modern Talking ), oare asta ma face pe mine o persoana cu mai multe fete? Ca din zicala din intrebarea ta cam asta ar iesi.
Sunt curios de ce raspuns o sa-mi oferi.

28 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu consider ca nu straight face
Asta este parerea proasta a unora.
:-)

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu!winking Nu muzica defineste stiulul unei persoane.happyExista multe persoane carora le plac mel triste dar asta nu inseamna ca ei sunt niste persoane tristehappy

| lia a răspuns:

Eu cred ca, in functie de anturaj si de starea ta de spirit asculti un anumit stil muzical. Nu neaparat ca defineste persoana, iti arata ce stare are in acel moment. Pe parcursul vietii, se schimba gusturile cum de altfel si voi, artistii va schimbati stilul muzical in functie de mai multi factori tongue

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu e asta zicala! Aş fi un ghiveci de numa-numa! Partea frumoasă ar fi că aş induce lumea în eroare şi aş profita de asta! Stai aşa. asta fac deja.batting eyelashes

| JackieSue a răspuns:

Nu poti defini un om dupa genul de muzica pe care-l asculta. Poti doar sa-ti faci o impresie despre el care poate fi adevarata sau nu. Daca asculta manele inseamna ca e rrom? Maybe... dar poate doar ii place genul asta de muzica.

| Klara a răspuns:

Pai...in general cam definesc omul...ganditi-va la rockeri, la rapperi, la manelisti.....fiecare e cum e datorita si muzicii pe care o asculta happy

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Muzica te defineste intr-adevar. Daca te limitezi la un singur gen muzical esti si tu mai limitat. Cu cat asculti mai multe genuri, cu atat mai complet esti ca om. Este la fel ca atunci cand citesti. Daca citesti un singur gen de carti, nu stiu daca acel gen te defineste, dar defineste limitarea ta, lipsa de orizont. Cu cat este mai larga paleta, cu cat citesti mai multe genuri sau carti din domenii diferite - te implinesti sufleteste, te dezvolti intelectual, iti completezi lacune. Muzica buna are acelasi efect. Pentru momente diferite vei alege genuri de muzica diferita. Pentru fiecare moment al vietii exista un sunet, pentru fiecare anotimp un cantec, pentru fiecare viata o simfonie... sau o opera bufa (depinde de viata). As fi curioasa tu ce parere ai?

| Mya a răspuns:

La fel ca si "eu_o_mare_enigma", nu am mai auzit aceasta zicala, poate exista doar printre artisti...tongue
Referitor la aceasta opinie(zicalahee hee), nu sunt de acord! Poti sa descoperi cateva detalii reprezentative din genul de muzica pe care-l asculta, dar in niciun caz nu-l defineste complet! Ce am mai putea spune de cei care asculta aproape toate genurile? Ca sunt oameni cu mai multe personalitati? Daca o pers obisnuita asculta si manele, este considerata inculta... dar poate se intampla sa asculte si opera...atunci e o persoana cu clasa?! big grin

| CrucifiedCountess a răspuns:

Eu ascult Muzica rock, actually Metal type...
ceilalti pentru mine sunt...whatever.fiecare asculta ce vrea.

| DMV a răspuns:

@dumnezeu: Ti-am dat "amuzant" si "inteligent", ca n-am gasit "modest"
@dyanna: De cand roacarii cauta vena?
@FlorinGrozea: Cum ar putea defini gusturile muzicale COMPLET un om? Eu, cel putin, stiam ca oamenii nu se pot defini decat atunci cand au gasit sensul vietii, ceea ce rar se intampla. Si nu cred ca a gasit vreun om sensul vietii muzica. Muzica, in cel mai abstract sens, ar putea fi poate calea prin care un om descopera sensul vietii, dar nicidecum raspunsul.
Hai sa zicem totusi, "for the sake of the arguement", ca muzica poate fi sensul vietii. Asa ca omul respectiv, s-a definit cu ajutorul muzicii, face muzica toata viata, gaseste fericirea si nu-i mai da drumul. Intrebarea e ce facem cu ceilalti? Alt om, care vrea sa se "defineasca" ajunge sa asculte muzica primului ins. Ii place, nu asculta nimic altceva, ajunge sa creada ca s-a definit ca om prin genul muzical promovat de primul individ. La un moment il loveste revelatia: "Cum se poate ca muzica facuta de altul sa ma defineasca pe mine? Asta il defineste pe el. Ce se-ntampla? Nu mai sunt unic? Sau n-am fost niciodata?"
In concluzie, eu nu sunt de acord cu "zicala" de mai sus, care o gasesti cateodata sub alte forme. Gusturile muzicale nu au cum sa defineasca nici pe jumatate un om, ele fiind doar o parte minuscula din mecanismul vietii. E drept ca e o parte care "unge" mecanismul.
Dar tu ce parere ai? Te-a definit muzica complet ca om?

| tukhey23 a răspuns:

Frumoasa, zicala.Cred ca gusturile muzicale NE definesc.NU PE NOI, PE ALTII. NOI SUNTEM C/P. de la americani.Mai nou, toti pustii si pustoaicele fac sex! Oare de ce? Poi, il vad pe brad pitt cum se 'saruta' cu aia, ba cu aia si experimenteaza si ei happy.
E normal, si pe mine ma defineste... muzica orientalahee hee

| Jonsdottir a răspuns:

Eu zic "nu". De exemplu, eu ascult numai rock, dar ma imbrac foarte colorat, sunt mereu cu zambetul pe bunze si optimista, nu deprimata si "Unde e lama mea?" laughing

| greg a răspuns:

Complet? Niciodata. O parte din tine, da, o dezvaluie.

| Diav0la a răspuns:

Gustul muzical se formeaza, tine de educatie in primul rand... apoi de experienta de viata, de locul in care traieste pentru ca absolut totul isi pune amprenta asupra devenirii noastre ca om... Insa, nu putem defini complet un om numai dupa gusturile muzicale... poate doar o mica parte a personalitatii sale.

| cioco1tweety a răspuns:

Complet in nici un caz, uneori doar partial. Spre exemplu cei care asculta numai muzica in care versurile includ cuvinte adesea interzise minorilor. exista probabilitatea ca acele persoane sa aiba un limbaj mai "colorat" pentru simplu fapt ca s-au obisnuit cu acele cuvinte, folosindu-le din reflexhappy

| urbanghost a răspuns:

Nu conteaza ce muzica asculti, conteaza sa ai ceva in capwinking

| Elena97M a răspuns:

Nu ma pricep la de astea

| vio a răspuns:

Nu cred...ascult de toate genurile...depinde de locatie si de anturaj...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum hainele nu definesc un om, nici muzica. Eu ascult si cate o manea la an, dar sunt un tip exceptional. Si din Brasov, si absolvent de Unirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.sub nici o forma nu sunt de acord cu asa ceva.si de unde a aparut aceasta zicala acum? parca era altfel:
''spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti''. insa observ ca la noi, cum se trezeste cineva mai ''stresat''scoate o vorba de duh, iar ceilalti o iau de buna.imi pare rau pentru tine, Florin, insa nu sunt de acord cu asa ceva, si nici cu asa zisa zicala.prefer sa raman la varianta clasica, cea pe care ti-am scris-o mai inainte.multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima intrebare pusa de mine unei persoane e: ce muzica asculti? Gusturile muzicale definesc un om dar nu in totalitate....mai rau e cand nu are ce sa iti raspunda. Tu ce muzica asculti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt partial de acord cu afirmatia ta, ex: daca esti un manelist nu poti sa nu faci ce fac manelistii(scuipi, injuri,,, ragai cand dai duble") daca esti un emo nu poti sa nu plangi pe piesele lor, daca esti un hard roker nu poti sa nu urli cat te tin plamanii pe pisele lor, daca asculti jazz nu ai cum sa nu fi o persoana linistita, daca esti prost nu ai cum sa fi destept, daca esti bun nu ai cum sa fi rau, daca te doare capu iei algocamin, ma rog in linii mari muzica ca si imbracamintea poate defini un om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz. Exista oameni destepti, buni, echilibrati carora le plac manelele, rock-ul.Asta nu inseamna ca sunt dezechilibrati, ca sunt rromi, sau, mai rau, inculti.De exemplu, si mie imi plac unele manele, unele melodii de tip rock, si, in ciuda acestui lucru, ma consider un om normal, si cei din jur ma considera tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dyanna, este pe birou laughing! [revenind] De obicei ascultam un gen de muzicaa pentru ca ne reprezinta deci eu zic "DA"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica hous

| alina_8976 a răspuns:

Consider ca nu ne definesc. Nu trebuie sa judecam un om dupa muzica pe care o asculta. Dar, totusi, muzica are o mare influenta asupra psihicului uman.